Fridge magnet wooden gears

СТЕЖИНА ДО ТАРАСА

  • Подобається9Не подобається
  • 9 Березня 2009 р

9 березня – день народження Т.Г. Шевченка Неювілейний роздум напередодні не круглої дати
Можливо, багатьом читачам мої слова видадуться аж занадто парадоксальними і непритаманними автору як патріотові своєї держави і рідного слова, давньому шанувальникові Великого Кобзаря. Але висловлюючи власну думку, можливо, не у всьому співзвучну із загальноприйнятою, розумію, що є й інші міркування з приводу порушеної теми. І кожен вправі їх висловлювати та відстоювати.
Отож, кілька зауваг з приводу чергової річниці з дня народження Тараса Шевченка. Хто він для України, та й для світу – не потрібно зайвий раз нагадувати. І розлогі цитати, напевно, будуть недоречними у ці дні. А от про те, як ми вшановуємо його пам’ять, варто сказати.

П’ять років тому на центральній площі Бершаді встановлено пам’ятний знак, на якому написано, що на честь 190-ї річниці з дня народження поета тут буде споруджено йому пам’ятник. Та ось вже й минули роки, а написане ще не втілилося в життя. І невідомо, коли це станеться. Може, до 200річчя Кобзаря?
Але… Чи потрібен у Бершаді пам’ятник Шевченку?
І чи тільки так, споруджуючи монументи, ми маємо вшановувати наших пророків?
Я дуже сумніваюсь у тому, що той, хто висунув ідею створити тут пам’ятник, добре обізнаний з життям і творчістю Кобзаря. Хіба що залишилися якісь фрагменти знань ще зі шкільних часів. А ідея пам’ятника не своя, а запозичена в інших. Бо бачите, така зараз мода – на показний патріотизм. І якби пам’ятник постав тоді, коли було обіцяно, то дехто дуже б гордився: дивіться, мовляв, які ми патріоти, навіть вшанували Тараса Григоровича, втіливши його в граніті, бронзі, мармурі чи в іншому матеріалі. Але при цьому не замислюючись над тим, що таких пам’ятників сотні по всій Україні.
Чи такого вшанування заслужив Шевченко?
Адже не від кількості, а тим більше якості його зображень, залежить наше сприйняття ідей поета. Ну, поставили б йому пам’ятник (може, з часом так і буде) перед Дошкою пошани. І ставили б до підніжжя квіти в урочисті дні (знову ж таки, не від серця, а як данина церемоніалу). А поза тим, робили б свої діла, які не завжди (як правило!) узгоджувалися б з тим, що своїм життям і творчістю проголошував Тарас.
Впевнений, що він досить скептично поставився б і до пам’ятників, і до суєти навколо свого імені. Перечитайте його твори, і ви знайдете відповідь на дуже багато питань, що маємо їх перед собою зараз. Але ж декому дуже не хочеться таке читати, бо надзвичайно гостро поет виступав проти всього фальшивого, брехливого, лицемірного. Напевно ж, хтось себе і впізнає в отих персонажах, які в підручниках називають негативними… Тож замість того, щоб розвивати історичну пам’ять, час від часу звертатися за порадою до творів Шевченка, легше і простіше скопіювати його скульптурне зображення і демонструвати свій показушний патріотизм – це не вимагає ні зусиль розуму, ні порухів душі… Досить тільки навчитися промовляти правильні загальні слова, повторені багато разів. А глибинність і велич генія Шевченка можна використати як прикриття своїх неправедних дій та помислів. Тим більше, цьому сприятиме й пам’ятник.
То чи потрібен він у Бершаді?
Відверто скажу: не знаю.
Але висловив свою думку, можливо, ще не до кінця сформовану.
А ще ж, коли і хто відповість на запитання: як узгодити дивне сусідство – пам’ятник вождеві світового пролетаріату у центрі майдану і пам’ятник великому синові українського народу, що скромно притулиться на узбіччі? Як наші нащадки сприймуть цю історичну еклектику (поєднування непоєднуваного)?
Є над чим думати.
На закінчення хотів би порадити тим, хто хоче вшанувати Тараса Шевченка, не чекаючи появи пам’ятника. Читайте, перечитуйте, вивчайте його. І не тільки в школі, а постійно, усе життя. Бо у кожного з нас своя дорога до Кобзаря. І кожному він дасть відповіді на всі запитання, з якими ми звертаємося до нього.
Федір ШЕВЧУК,


Дивіться також в розділі  Є така думка
» 15.06.2018 Я проживаю в Берізках-Бершадських. Досить часто зустрічаю в періодиці публікації жителів сіл, які стурбовані проблемою цін на сире молоко. Утримання корів у приватному господарстві – це питання виживання людей у селах. Свого часу дві корівки...
» 01.04.2018 Скільки пам’ятаю, наші депутати змінюють Конституцію «під себе». А простим людям від цього зовсім не краще. За роки незалежності кількість українців, які живуть за межею бідності, тільки зросла.
» 03.03.2018 Відгук на публікацію «Замітки з історії Бершаді» в газеті за 26 січня 2018 р.
» 19.01.2018 Непрості умови нашого сьогодення та війна на Донбасі з окупантом показово довели, що командир зобов’язаний приймати відповідні рішення, які інколи суперечать вимогам чинного законодавства, але забезпечують виконання бойового завдання, збереження...
» 12.01.2018 Слово про матір
» 22.12.2017 Основа життя – здоров’я
» 01.12.2017 Підстав для звинувачення лікаря немає
» 25.11.2017 Не перетворюймо свято у формальність
» 16.12.2016 Продаж землі – найстрашніше зло після кріпацтва
» 29.07.2016 Зберегти пам’ять про рідну людину
Всі статті розділу Є така думка »
Цікаві фото
6 фото   
<b>Як святкувала Бершадь</b><br />Неабиякий патріотизм проявляють бершадці тим, що відзначають День незалежності України чи не найбільш масштабно...
11 фото   
<b>Бирлівка. Жнива 2008</b><br />
3 фото   
<b>Графік</b><br />проведення особистого прийому громадян керівництвом районної державної адміністрації
4 фото   
<b>Відкриття пам’ятного знаку Родіону Скалецькому</b><br />22 листопада о 10 годині з нагоди 112 &ndash; річниці з дня народження одного із відомих самодіяльних композиторів...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Дяківка
Козак Дем'ян Юхимович (1911) 1911 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 20.05.42. Похов. с. Зароща, Мценський р-н, Орловська обл.

З історії Бершаді
В цілому підприємства міста в 1944 році завдяки наполегливій праці трудящих випустили продукції на загальну суму понад чверть млн. крб. Успішному виконанню виробничої програми значною мірою сприяло розгортання соціалістичного змагання, яке очолили комуністи. Приклад у перевиконанні виробничих завдань показували робітники — члени партії І. Ф. Яроцький, І. І. Олійник, які систематично... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

СТЕЖИНА ДО ТАРАСА - Точка зору - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення