Разом із тим, таке масове святкування найзнаменнішої дати в історії України є чудовою нагодою відчути дух пращурів, втішитись красивими повними натхнення експозиціями, що наштовхують на усвідомлення, яка багата і родюча українська земля, а цей рік – виняток – наступний буде кращим, а також послухати веселих та душевних пісень, помилуватись народним мистецтвом та молодими козаками на конях, що додавали ще більшої колоритності, оживляли історію.
Утім, почалося святкування в належній хронологічній послідовності: 22 серпня делегація з району брала участь в обласному святі у селі Воробіївка Немирівського ра йону, а наступного дня було відзначено День Державного Прапора України.
Привітати бершадців та підняти головний жовто-блакитний стяг району було ввірено голові райдержадміністрації Олександру Снігуру, заступнику голови районної ради Василю Бондаренку та міському голові Михайлу Кольченку.
У цей день було урочисто присвоєно почесне звання «мати-героїня» багатодітнім матерям нашого району за народження і зразкове виховання дітей, забезпечення умов для їхнього всебічного розвитку та материнську самовідданість. Нагрудні знаки та посвідчення до них було вручено Ганні Ветушинській із Бирлівки, матері шести дітей, Тетяні Романюк (Устя, п’ятеро дітей), Олені Гулько (Баланівка, п’ятеро дітей), Валентині Ковальчук (Лісниче, шестеро дітей), Олені Бойчук (Осіївка, п’ятеро дітей). Також видано відповідні посвідчення батькам багатодітних сімей.
Важливою складовою традиційного проведення Дня Прапора було відкриття оновленої Дошки пошани. У такий спосіб вшановуємо кращих працівників району за сумлінну добросовісну та високоефективну працю, активну участь у процесах розбудови нашої держави та за вагомий особистий внесок у соціально-економічний розвиток району. Побачити цьогорічних героїв можна у будь-який день та час на районній Дошці пошани у центрі міста.
Наступного дня Бершадщина святкувала День незалежності. Неодмінним атрибутом був огляд народної творчості і територіальних громад, до якого з особливим трепетом і старанням готувались і дорослі, і малі представники з кожного куточка району. Це щорічне видовище має традиційно один і той же зміст, але кожного разу посвоєму особливе. Не обійшлося свято свободи без щирих вітань керівництва району та польської делегації, сонячних дідухів, національної символіки, запашних страв та напоїв, до куштування яких на цьогорічній спеці треба справжнього козацького здоров’я, народних пісень, танців, одягу, прикрас, вишиваних та писаних картин на різну тематику, рушників, ікон та багато інших проявів творчості та роботи золотих бершадських рук.
Вражають наймолодші учасники свята. Не залежно від віку вони проявляють неймовірну відповідальність та старанність у виконанні поставлених завдань: заспівати народну пісню, затанцювати для численної публіки, привітати поетичними рядками начальство району чи вручити святковий коровай.
Традиційно відбулася презентація Бершадського рушника єднання-2012, який був розміщений на центральній авансцені, а також вшанування його творців та нагородження майстринь грамотами.
Цьогорічне святкування Дня незалежності мало яскраву особливість на відміну від попередніх. Жителі та гості райцентру мали нагоду насолодитись чудовим дійством – парадом вишиванок, що пройшов від музичної школи, ушанувавши спершу пам’ять видатного композитора, педагога, фольклориста Родіона Скалецького, до центральної площі міста.
Це перша культурномистецька акція, яка має назву «Співає кольорами вишиванка».
– Ми оголосили конкурс на кращу вишиванку і я дуже радий, що багато людей прийшли, щоб взяти у ньому участь. – Висловлює свої враження ініціатор та спонсор заходу Микола Кучер, депутат обласної ради. – Це прояв нашого патріотизму, нашої національної свідомості, прояв того, що ми зберігаємо гарні й хороші традиції наших прадідів. Тому й хочеться вручити подяки людям, без яких ця акція була б неможливою.
А подарунки, не можу не відзначити, були дуже заохочувальними, тож наступного року, мабуть, учасників буде значно більше. Утім, і цього разу визначити переможців було надзвичайно складно.
Нагородження проводилось у чотирьох номінаціях: «Кращий родинний ансамбль вишиванок» (сім’я Руденків з Кошаринець на першому місці, сім’я Горбатюків з Романівки – на другому, родина Цимбалюків з Бершаді – на третьому), «Краща вишиванка, вишита своїми руками» (Ганна Качан з Поташні, Олена Мартинова з Бершаді, Петро Бондар із Війтівки), «Краща дитяча вишиванка» (Максим Доскоч та Марина Шуляр з Бершаді, а також Назар Кривонос), «Краща доросла вишиванка» (Любов Майданюк з П’ятківки, Людмила Лободовська зі Сумівки, Володимир Глущенко з Війтівки).
– Брали участь усі разом: я, син, невістка і двоє внуків, – розповідає Марія Цимбалюк.
– Вишивала одяг моя покійна свекруха. Я й раніше завжди ходила на такі свята у вишиванці, а потім почала дітей у них одягати.
Переможниця Любов Майданюк дуже тішиться організацією такої акції: – Дуже гарний захід, спасибі організаторам. Я відразу вирішила взяти участь, адже люблю танці, пісні та інші подібні забави. – Майстриня вишивала все життя, але вишиванці, за яку отримала нагороду, вже кілька років. – Все сама шила, хрестиком. Але зараз уже й на трьох окулярах не бачу.
Ще одним подарунком для бершадців був запальний виступ запрошеної зі столиці гості свята Міли Нітіч. Ближче до ночі святкування 21-ї річниці незалежності України добігало свого завершення і на прощання вибухнуло грандіозним феєрверком на тлі бершадського нічного неба.
Свято закінчилось, але ще довго в пам’яті зберігатимуться яскраві його моменти (на знімках).
Юлія ШЕВЧЕНКО