На її столі обов’язково мають бути молочні та м’ясні продукти – постачальники білків; овочі, фрукти – постачальники мінеральних речовин і вітамінів.
До 6 місяців при грудному вигодовуванні мамі в харчуванні необхідно зменшити кількість вуглеводів. При харчуванні через пляшечку її потрібно притримувати рукою, а не підпирати подушкою – так формується неправильний прикус. Дитина не повинна засипати з соскою в роті, це також приводить до аномалій прикусу. Пустушку для дітей віком старше трьох місяців краще вибрати ортодонтичну.
А починаючи з 1 року, потрібно переводити дітей на харчування ложкою і чашкою.
Перші зуби, як правило, з’являються в 6-8 місяців. Їх необхідно мити після кожного прийому їжі ватним тампоном, змоченим кип’яченою водою. Також потрібно давати малюкові тверду, жорстку їжу.
Щоб її розжувати, потрібні зусилля, а вони сприяють розвитку жувальних м’язів, покращують кровопостачання щелеп і зубів. Крім того, жорстка їжа підсилює слиновиділення, а слина – основне джерело мінеральних речовин, які підтримують сталість складу емалі зуба. У слини є й інша функція – омиваючи поверх - ню зубів, видаляти залишки їжі, вона знищує те живильне середовище, на якому розвиваються мікроби.
Дуже корисно дітям різного віку після їжі давати хоч трохи сирих фруктів, або овочів: половинку яблука, 2-3 кружечки моркви, скибочку ріпи, капустяний качан. Сучасні діти звикли (вірніше привчені) до іншого десерту – цукерки, варення, солодкого компоту. І даремно! Залишки вуглеводів під впливом бактерій порожнини рота перетворюються на кислоту, що розчиняє тверді тканини зуба.
Близько до півтора року дитину необхідно привчати до зубної щітки без пасти. А вже з двох років – вчити самостійно полоскати рот і починати чистити зуби дитячими зубними пастами без фтору (в дуже малій кількості).
У кожного п’ятого дошкільняти є зуби, які потребують лікування. А до 11-12 років карієс мають майже 80% школярів.
Дітям із змінним прикусом (6-11 років) більше підходять пасти, в склад яких входить фтор із спеціальною позначкою «для змінного прикусу», «Junior».
Пасти з фтором для дорослих можна використовувати з 14 років.
Важливо гарненько вичистити зуби перед сном, видаляючи всі харчові залишки.
Однак за ніч у роті значно збільшується кількість бактерій, а на зубах з’являється м’який наліт, який містить слиз, відмираючі клітини та інші компоненти. Тому потрібно чистити зуби і вранці.
Профілактично дитину потрібно показувати стоматологу хоч 1 раз у 6 місяців, а якщо багато хворих зубів, то і кожних 3 місяці.
Віра ПОДОЛЯНЧУК, завідуюча стоматологічним відділенням Бершадської ОЛІЛ.