У роботі зібрання взяли участь голова райдержадміністрації Анатолій Головня, голова райради Микола Грабчак, міський голова Михайло Кольченко, прокурор району Федір Куцяк, начальник райвідділу УМВС України Олег Революк, начальник об’єднаної державної податкової інспекції Володимир Когут, старший оперуповноважений Гайсинського міжрайонного відділу Служби безпеки України Руслан Лебідь, представник громадського формування з охорони громадського порядку в м. Бершаді та Бершадському районі «Народна самооборона» Микола Сікач.
З основною доповіддю щодо протидії корупції виступив голова комісії по забезпеченню законності, охорони прав, свобод та законних інтересів громадян громадської ради Анатолій Гончар. Суб’єктами боротьби з корупцією у нашому районі проводилася певна робота по виявленню корупційних діянь, інформував він і навів такі дані: у 2012 році виявлено 4 злочини, що мають ознаки корупційних діянь, торік – 6 таких злочинів. На думку доповідача, це досить скромні результати діяльності правоохоронних органів. На його ім’я надходить різного роду інформація, члени громадської ради ретельно перевіряють факти, вивчають ситуацію, адже те чи інше правопорушення ще необхідно довести.
Боротьба з проявами корупції має ґрунтуватися на поєднанні профілактичних, правоохоронних і репресивних заходів. До цієї боротьби необхідно залучати все суспільство, громадські організації, з боку кожного громадянина має бути нетерпимість до проявів корупції.
Члени громадської ради при райдержадміністрації підготували звернення до громадян району, в якому просять жителів не бути байдужими і виявляти принципову, активну громадянську позицію, повідомляти про факти правопорушень, про які їм відомо, а також закликали бершадців відмовлятись від пропозицій і дачі хабарів, не платити побори, не оплачувати надання послуг, якщо це не передбачено законодавством, вимагати документального підтвердження оплачених послуг. Взагалі, інформація про надання платних послуг організаціями, підприємствами має бути на видному місці, щоб люди могли з нею ознайомитися.
Співдоповідач, голова експертної групи громадської ради Володимир Гребенюк повідомив про те, що рада вирішила направити запит голові райдержадміністрації на проведення процедури з громадської експертизи стосовно проведення закупівель та отримання послуг структурними підрозділами та установами органів виконавчої влади у районі в 2013-2014 роках.
Однією із форм проведення громадської експертизи є анонімне опитування громадян (анкетування). Щодо порядку проведення громадської експертизи, анонімного анкетування велася ділова дискусія.
Жваво обговорювалося і саме питання порядку денного, адже тема засідання круглого столу актуальна і важлива. Голова районної громадської організації «Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади, правоохоронних органах, прокуратурі та судах» Анатолій Тарковський у своєму виступі наголосив: корупція процвітає там, де є безкарність, і навів деякі приклади зловживань по використанню бюджетних коштів у районі в різні роки, стверджуючи, що в нього є документальне підтвердження таких фактів і що він неодноразово звертався у різні інстанції. Прокурор району Федір Куцяк зауважив: усі звернення до прокуратури розглядаються, заявникам надаються відповіді.
Член громадської ради Анатолій Івасик також вважає, що пріоритетом у боротьбі з корупцією має бути профілактична робота. Активісти ініціюють і проводять обговорення актуальних питань, які хвилюють громадськість, і повідомляють про це на сторінках районної газети.
Керівник громадської організації «Спілка підприємців Бершадського району 2004» Дмитро Процепов ще минулого року порушив питання про встановлення камер відеоспостереження в місцях масового перебування громадян.
Він зачитав відповідь на його запит з приводу цього. Його цікавило, чи є схема розташування відеокамер у нашому районі, коли вони будуть встановлені. Вичерпні відповіді на ці та інші запитання дали начальник райвідділу міліції Олег Революк та міський голова Михайло Кольченко.
Так, рішенням сесії міської ради виділено відповідні кошти, які тільки нещодавно надійшли. Наразі встановлено три камери відеоспостереження, робота в цьому напрямку ведеться.
Говорячи про корупцію, член громадської ради Сергій Криворука зауважив: насамперед необхідно встановити відповідну зарплату службовцям.
А щоб подолати корупцію, потрібно, на його переконання, створити такі умови, щоб людина не знала, кому треба давати хабар. Для цього необхідно впроваджувати електронне урядування. Мусить бути єдина інфраструктура міжвідомчої автоматизованої інформаційної взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування між собою, з громадянами і суб’єктами господарювання. Щодо підвищення ефективності діяльності правоохоронних органів, зокрема міліції, він рекомендує запровадити методику заохочення, дієву систему преміювання.
На засіданні круглого столу слово брав і знаний у районі юрист Маїс Сологуб, який підкреслив: боротися з коруп цією потрібно виключно законними методами.
Виваженим, змістовним був виступ і голови райкому профспілки працівників агропромислового комплексу, голови координаційної ради профспілок району Якова Черватюка, який говорив не лише про необхідність контролю за використанням бюджетних коштів, а й про наповнення бюджету, вирішальну роль кадрів, професіоналізм. Яків Олексійович, за плечима якого солідний життєвий і трудовий досвід, переконаний: кожну ділянку роботи повинен очолювати фахівець, який добросовісно і чесно виконує свої обов’язки.
Настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці у П’ятківці Дмитро Микитюк висловив думку про те, що Церква займає миротворчу, спокійну позицію. Варто боротися не з самою людиною, а з тим, що в людині.
Представник громадської організації «Від серця до серця» Валентина Криворука говорила про створення у Бершаді реабілітаційного центру для дітей-інвалідів, про впровадження досвіду соціального підприємництва, що теж сприятиме вирішенню соціальних питань.
Долучаючись до розмови, голова райдержадміністрації Анатолій Головня повідомив, що хоче використати все найкраще, що напрацьовано громадською радою, і наголосив: це тільки початок боротьби з корупцією. Він закликав і дальше працювати у цьому напрямку.
Підсумком засідання круглого столу стало прийняття відповідного рішення.
Обговорено також питання про внесення змін до положення та регламенту громадської ради при РДА, про введення представника від громадської ради до складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців та про переобрання секретаря громадської ради.
Також було порушено питання про участь громадської ради при РДА у кадровій політиці місцевих органів влади.
Як повідомив Антон Андрейцов, до громадської ради надійшов лист від голови райдержадміністрації про те, що від громадських організацій району надходять звернення до нього про звільнення із займаних посад деяких керівників. Голова РДА пропонував розглянути ці питання на засіданні ради. А щоб детально вивчити їх, було прийнято рішення про створення відповідної комісії.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.