Вказаним нормативно-правовим актом спрощено процедуру набуття статусу безробітного для громадян, які переселились з тимчасово окупованої території. Так, громадяни України, які звільнилися з роботи (припинили інший вид зайнятості) та переселилися з тимчасово окупованої території, за відсутності документів, що підтверджують факт звільнення (припинення зайнятості), періоди трудової діяльності та страхового стажу, реєструються, отримують соціальні послуги та матеріальне забезпечення на випадок безробіття за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Громадяни України, які переселилися з тимчасово окупованої території та припинили трудові відносини у судовому порядку, пред’являють відповідне рішення суду.
Громадяни України, які переселилися з тимчасово окупованої території та припинили інший вид зайнятості згідно з частиною шостою статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», пред’являють передбачені законодавством документи, що підтверджують факт припинення іншого виду зайнятості (рішення суду, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців тощо).
Змінено перелік документів, необхідних для отримання статусу безробітного.
- випускниками вищих навчальних закладів та професійно-технічних навчальних закладів, які навчалися за державним замовленням і звернулися до центру зайнятості протягом одного року з дня закінчення навчання, – направлення на роботу або довідка про надання можливості самостійного працевлаштування чи довідка про самостійне працевлаштування, а ті, що навчалися на контрактній основі і звернулися до територіального органу протягом одного року з дня закінчення навчання, – довідка навчального закладу про підтвердження форми навчання. Форми направлення на роботу та довідок про надання можливості самостійного працевлаштування і про самостійне працевлаштування затверджені постановами Кабінету Міністрів України від 22 серпня 1996 р. № 992 «Про Порядок працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням» (ЗП України, 1996 р., №17, ст. 460) та від 27 серпня 2010 р. № 784 «Про затвердження Порядку праце - влаштування випускників професійно-технічних навчальних закладів, підготовка яких проводилася за державним замовленням» (Офіційний вісник України, 2010 р., №66, ст. 2365);
- членами особистого селянського господарства, для яких така робота була основною (крім осіб, які закінчили або припинили навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилися із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і вперше приймаються на роботу та звернулися для реєстрації до центру зайнятості протягом шести місяців з дня закінчення або припинення навчання чи звільнення із служби), – довідка про припинення ведення особистого селянського господарства або вихід з такого господарства, видана сільською, селищною або міською радою за місцезнаходженням земельної ділянки.
Для цілей цього Порядку ведення особистого селянського господарства вважається основною роботою для члена такого господарства за умови, що протягом 12 місяців, які передували дню звернення до центру зайнятості, він провадив лише таку діяльність чи одночасно перебував у трудових відносинах або був зайнятим згідно із частиною першою статті 4 Закону України «Про зайнятість населення» менше шести місяців.
Громадяни України, які переселилися з тимчасово окупованої території чи районів проведення антитерористичної операції в інші регіони України та є членами особистого селянського господарства, для реєстрації за місцем свого перебування зазначену довідку не подають.
Зареєстровані безробітні, які є членами особистого селянського господарства, для яких ведення такого господарства не є основною роботою і реєстрація яких припинена у зв’язку з проходженням військової служби за призовом під час мобілізації відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у разі повторного звернення до центру зайнятості після закінчення мобілізаційних заходів зазначену довідку не подають.
Забезпечення прав безробітним, які переселились з тимчасово окупованої території, гарантовано державою.
Постановою передбачено спрощення процедури поновлення статусу безробітного для осіб, які переселилися з регіонів проведення антитерористичної операції, зокрема реєстрація безробітних, які переселилися з регіонів проведення антитерористичної операції, не припиняється; надання соціальних послуг та виплата матеріального забезпечення здійснюється центром зайнятості, до якого вони звертаються.
Крім того, передбачається надання можливості безробітним не відвідувати центр зайнятості в умовах настання надзвичайної ситуації. Так, доповнено перелік поважних причин нез’явлення до центру зайнятості громадян у строк встановлений для відвідування, а саме в умовах настання надзвичайної ситуації.
Звертайтесь, будь ласка, до спеціалістів Бершадського районного центру зайнятості за адресою: 24400, Вінницька обл., м. Бершадь, вул. Шевченка, 17а, тел. 2-48-68, 2-4593, 2-22-83.
Ігор КІЗЛОВ, директор РЦЗ.