Служба у військовому резерві не є новиною і для Збройних Сил України. Її створили ще 2006 року. Добровольці укладали контракти з командирами військових частин, проходили підготовку на зборах у складі штатних підрозділів під час активних практичних навчань і тренувань. До 2013-го в нашій армії нараховувалося близько двох тисяч резервістів. І коли розпочалася Антитерористична операція на Сході України, вони змогли відразу посилити бойові частини, адже їм, на відміну від мобілізованих, не потрібно багато часу на підготовку.
Сьогодні одним із важливих завдань, визначених Президентом України, є створення військового оперативного резерву першої черги. У березні 2015 року прийнятий відповідний закон, який встановлює обов’язкове зарахування в оперативний резерв військовослужбовців, які звільняються, як зі строкової служби, так і після мобілізації. Резервісти призначаються на свої або ж вищі посади в тих частинах, де вони проходили службу.
Для підтримання на високому рівні професійних навичок резервістів із цього року з ними проводитимуть постійні збори. На них займатимуться тільки бойовою підготовкою – без стройової, нарядів тощо. На цей час такі заходи відбулися вже у трьох військових частинах.
Генеральний штаб Збройних Сил України підготував законопроект, який передбачає забезпечення резервістів соціальним пакетом. Це, зокрема, безкоштовне медичне забезпечення, пільгове отримання вищої освіти, врахування служби у резерві при обчисленні пенсії тощо. Адже дуже важливо не втратити підготовлених військовослужбовців, які звільняються зі служби та мають досвід участі у бойових діях.
Існуючі мотиваційні чинники фінансового характеру стосовно служби у військовому резерві.
Резервісту компенсується середньомісячна заробітна плата на підприємстві за той час, протягом якого він перебував у військовій частині.
Військовими комісаріатами здійснюється доставка резервістів до місць проведення зборів і у зворотному напрямку. Якщо резервіст прямує на навчальні збори самостійно, то йому компенсуються гроші за проїзд до військової частини, а також у зворотному напрямку.
Резервісту виплачується (в залежності від військового звання): – грошова виплата за 30 діб підготовки: від 4800 до 6400 грн. (у 2016 році за 10 діб підготовки резервісти отримували до 700 грн., за 30 діб підготовки мали б отримати до 2100 грн., у 2017-му грошову виплату буде збільшено в порівнянні з минулим роком у 2-3 рази); – добові за кожен день перебування у військовій частині – від 6 до 15 грн. за кожен день (у залежності від військового звання); – тим, які на день призову на збори не працюють – одна мінімальна заробітна плата на місяць – 3200 грн. (у 2017 році); – одноразове грошове заохочення за підсумками року (тим, хто виконав програму зборів) – від 1600 до 3100 грн.
Резервісту на весь період виконання обов’язків служби у військовому резерві (час проведення зборів) гарантується: – збереження робочого місця; – державне страхування, безкоштовне медичне забезпечення.
За 30 днів зборів у 2017 році резервіст у підсумку отримає понад 10000 грн., із них: – одразу по закінченню зборів – від 5000 до 7000 грн. (у залежності від військового звання та з урахуванням добових за кожен день перебування на навчальних зборах) – буде збільшено в порівнянні з минулим роком у 2-3 рази; – працюючі резервісти, крім того, отримають середньомісячну заробітну плату на своєму місці роботи (праці) за той час, що вони перебували у військовій частині (не менше 3200 грн.); – непрацюючі резервісти – одну мінімальну заробітну платню на місяць у розмірі 3200 грн. (у 2016 році зазначена сума складала 1286 грн., яку у 2017-му сплановано збільшити в 2,5 раза до 3200 грн.); – за підсумками року (тим, хто виконав програму зборів) – від 1600 до 3100 грн. (у залежності від військового звання).
Крім того, резервісти отримають можливість зустрітися зі своїми бойовими товаришами, удосконалити власні військові навички, практично виконати стрільби з бойової зброї, стрибки з парашутом тощо.
Із закінченням особливого періоду резервісти звільняються зі служби у військовому оперативному резерві та в добровільному порядку можуть укласти контракт на проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України у військовій частині за їхнім вибором.
Валерій ПЛАХОТНЮК, т.в.о. військового комісара Бершадського районного військового комісаріату, полковник.