У презентації взяли участь місцеві краєзнавці, журналісти, бібліотекарі, працівники культури, родичі славетного земляка, представники влади і громадськості. Ініціатором заходу виступив правнук Іполита Зборовського Микола Струтинський, ідею якого підтримав відділ культури і туризму райдержадміністрації.
Презентуючи видання, автор у цікавій формі розповів про непростий життєвий шлях, плідну науковокраєзнавчу, громадську, кооперативну, музейну та просвітницьку діяльність засновника перших на Вінниччині кооперативних товариств, відомого не лише на Поділлі, а й в Україні та за її межами, музейника, археолога-аматора, художника, громадського діяча Іполита Зборовського.
Іполит Чеславович – наш земляк. Він народився 12 серпня 1875 року в селі Яланець Ольгопільського повіту (нині Бершадського району) в родині польського шляхтича.
Навчався в гімназії, потім у художній школі в Одесі, стажувався за кордоном. Валерій Пилипович ретельно вивчав архівні документи і стверджує: хоча йому жодної картини не вдалося знайти, але він натрапив на повідомлення про те, що Іполит Зборовський виставляв свої роботи в салонах Одеси, Варшави і Нью-Йорка.
У 1904 році Іполит Зборовський зрікся дворянства, відмовився від привілеїв і одружився з простою дівчиною Фросиною з Яланця. Через декілька років у селі заснував споживчий, кредитовий та сільськогосподарський кооперативи. А щоб люди мали можливість розвиватися культурно, в себе вдома організував просвітницьку бібліотеку, проводив читання книг і газет, писав статті. Згодом побудував контору Яланецького ощадно-позичкового кооперативного товариства, яку ще називали народним домом. До речі, це приміщення ще й досі служить людям.
Іполит Зборовський брав участь у створенні першої споживчої спілки у Бершаді, активно вивчав історію, мистецтво, етнографію краю.
Збирав пам’ятки старовини та народної творчості. Він хоч і не мав археологічної освіти, але, за словами Валерія Рекрута, зробив дуже багато відкриттів – більше тридцяти тільки на території Східного Поділля. У 1920 році заснував і два роки очолював музей у Бершаді. Дещо пізніше ним було організовано музей і в Тульчині.
У 1917 році Іполит Чеславович очолював Ольгопільську народну управу, був обраний до Української Центральної Ради, а також був членом Центрального комітету з охорони пам’яток старовини й мистецтв на Україні.
За сфальсифікованими звинуваченнями Зборовського кілька разів арештовували, три роки він провів у висланні в Архангельську, а в серпні 1937 року його розстріляли.
Іполит Зборовський – поляк за національністю, але українець по духу, він патріот і подвижник, діяч українського масштабу. Краєзнавці переконані: його ім’я потрібно вшановувати. Про цю талановиту людину мають знати не лише на малій батьківщині, на Вінниччині, а й за її межами.
Пропозицію щодо увічнення пам’яті славетного земляка підтримали перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Ольшевський і заступник голови райради Василь Бондаренко, а також інші учасники презентації унікального видання. Начальник відділу культури та туризму РДА, заслужений працівник культури України Надія Герасимчук вручила автору книги квіти і подяку за активну просвітницьку діяльність, науково-краєзнавчі та історичні дослідження Подільського краю. Щирі слова вітань адресували йому й директор районної бібліотеки Лідія Бернацька, член Національної спілки журналістів України Прокіп Похила та інші учасники зібрання.
На презентації слово також брали заслужені журналісти України Федір Шевчук і Петро Маніленко, педагог, член НСЖУГригорій Погончик, які теж активно займаються краєзнавчою діяльністю й особисто знають Валерія Рекрута. Вони зазначили: автору монографічного дослідження вдалося по-новому відкрити ім’я Іполита Зборовського, життя і діяльність якого – приклад для нас.
Зворушливим був виступ Миколи Струтинського.
Правнук славетного земляка від імені всієї родини щиро подякував Валерію Пилиповичу за його масштабну дослідницьку роботу, за презентацію книги й подарував йому запашний коровай і вирізьблений на білому граніті герб Бершадщини. А ще Микола Струтинський презентував автору картину (кримський пейзаж) Зборовського, яка йому дісталася від бабусі Галини – доньки Іполита Чеславовича. Можливо, це стане початком відновлення картинної галереї нашого видатного земляка, допоможе більше дізнатись про його діяльність як художника.
Книга Валерія Рекрута, як і вся його творчість, цікава, легко читається, в ній багато архівних документів, є іменний покажчик. Вона розрахована на науковців та крає - знавців, студентську та учнівську молодь, а також на всіх, хто вивчає, досліджує та популяризує історію рідного краю.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.