Нікотин – одна з найсильніших рослинних отрут – основна складова частина тютюнового диму. У чистому вигляді це безбарвна масляниста рідина неприємного запаху, гірка на смак. Вона добре розчиняється у воді, спирті, ефірі й легко проникає крізь слизові оболонки порожнини рота, носа, бронхів, шлунку.
Отруйність нікотину відчув кожний, хто взяв у рот першу в житті сигарету. Ніхто не може докурити першу сигарету до кінця. Цьому заважають запаморочення й нудота, а часом і ще неприємніші відчуття – інтенсивне слиновиділення, шум у голові, головний біль, серцебиття, загальна слабкість, тремтіння рук, блювання, пронос. У тяжких випадках людина непритомніє. Поступово організм пристосовується до нікотину і куріння не викликає таких неприємних відчуттів. Хоча отруєння організму триває, але довго воно ніяк не виявляється.
Шкідлива дія тютюну не обмежується нікотином. До складу тютюнового диму входить близько 30 отруйних речовин: аміак, синильна кислота, чадний газ та ін. Курці частіше хворіють на запалення легень, туберкульоз, захворювання у них мають тяжкий перебіг.
Куріння – один з основних чинників розвитку раку легень. Захворюваність на рак легень серед курців у 30 разів більша, ніж серед тих, хто не курить.
У 2003 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) розробила спеціальний документ – Рамкову конвенцію по боротьбі проти тютюну. Це перший міжнародний юридичний документ, спрямований на скорочення споживання тютюну і смертності від паління. Він зобов'язує країни-учасниці конвенції застосовувати певні кроки в цьому напрямі: підвищувати ціни і податки на тютюнові вироби, обмежувати продаж тютюну неповнолітнім, проводити антитютюнові інформаційні кампанії, розміщувати інформацію про шкоду паління на пачках сигарет, обмежувати рекламу тютюну і паління в громадських місцях.
В Україні також почали цілеспрямовано вживати всебічні заходи контролю над споживанням тютюну. Підвищено ціни на тютюнові вироби, ставки акцизів, заборонено рекламу тютюну. На пачках сигарет з’явилися попередження з малюнками. У громадських місцях заборонено курити. Вже є певні здобутки – за п’ять років (2008-2013) кількість курців скоротилася з 10,1 до 8,1 млн. осіб.
Не існує безпечного рівня куріння. Дослідження показують, що скорочення кількості викурюваних сигарет не приводить до істотного зниження негативних наслідків куріння, також, як і перехід на так звані «легкі сигарети».
Лише повне припинення куріння сприятливо впливає на здоров’я: ризик пов’язаних із курінням захворювань знижується, полегшується перебіг багатьох захворювань і підвищується ефективність їх лікування. Припинення куріння виправдано при будь-якому стані здоров’я, при будьякому стажі та інтенсивності куріння.
Тетяна НЕДОБІЙЧУК, сімейний лікар Тернівської АЗПСМ.