Такому дивному стану справ сприяють податкові пільги, що діють в Україні давно. Ще наприкінці 90-х років у країні було введено особливу систему оподаткування (спеціальні режими), щоб стимулювати село до розвитку після розпаду колгоспів і радгоспів. З того часу ситуація в економіці змінилася. Україна стала членом СОТ, вийшла зі своїм зерном та іншими сільськогосподарськими продуктами на світові ринки. В нашу аграрну галузь приходять іноземні компанії, що готові платити податки за європейськими ставками.
На жаль, до цього не готові українські бізнесмени – власники і співвласники великих аграрних холдингів, підприємств і корпорацій. За багато років система пільгових податків принесла їм такі вигоди, що втратити їх зараз вони не хочуть. Але Міністерство доходів і зборів разом із Мінфіном всерйоз зібралися провести ревізію старої системи оподаткування для сільськогосподарської галузі.
Фіксований сільгоспподаток «прив’яжуть» до вартості землі та видів діяльності (рослинництва, птахівництва, тваринництва), а податок на додану вартість (ПДВ) встановлять на рівні 7%.
Аграрні асоціації виступають проти таких нововведень.
Їхні «кишенькові» експерти навіть підрахували: скасування податкових пільг призведе до того, що аграрії втратять 19 млрд. грн. У результаті галузь занепаде, а вона й так сьогодні перебуває не в найкращому стані. Вони лукавлять, свідомо змішуючи сільськогосподарських магнатів і маленькі фермерські господарства. Скасування аграрної податкової реформи вимагають перші, хоча в злиднях і занепаді залишаються другі.
За спостереженнями експертів Інституту аграрної економіки, на пільгах щонайбільше наживаються саме ті, хто «більше», у той час як пересічні селяни, мешканці нашого району, їх просто не бачать. Так чому ж уряд не може скасувати ці пільги і підвищити податки? Якщо цього не зробити, вже в нинішньому році аграрні олігархи покладуть у кишені ще більше грошей, зароблених за допомогою перекупників на наших дрібних приватних господарствах. Напевно, варто розібратися, хто насправді виграє від пільг, і переконатися, що зміни в податковій політиці будуть на користь не посередникам, а тим, хто дійсно працює на землі.
Олена ЖУК