На знімку (зліва направо): директор ПП «Автокрафт» А.С. Федаш знайомить голову райдержадміністрації О.Ф. Снігура і начальника Бершадської МДПІ В.П. Когута з роботою підприємства. Фото автора.
Саме тому днями голова райдержадміністрації О.Ф. Снігур, у супроводі керівників відповідних управлінь, служб і відділів, відвідав деякі з підприємств у райцентрі, попутно завітавши ще й на об’єкти соціальної сфери.
Метою візиту було заслухати керівниківбезпосередньо на місцях, ознайомитися з планами їхньої роботи надалі.
Скориставшись нагодою, разом з усіма відвідав ці об’єкти й міський голова М.І. Кольченко.
Щодо Бершадського МПД ДП «Укрспирт» (така тепер назва спиртозаводу), то воно ще торік входило в трійку основних бюджетоутворюючих підприємств району і було третім по сплаті податків. За десять місяців минулого року ним було сплачено 3 мільйони 102 тисячі гривень. У цьому ж році, за такий же період, ДП «Укрспирт» сплатило тільки 212 тисяч гривень, тобто майже на 2,9 мільйона гривень менше. А оскільки наш район дотаційний, то на суму цієї різниці ми й не отримали дотацій із державного бюджету.
Під час зустрічі з директором цього підприємства Д.О. Сотніковим хтось навіть пожартував, що на сьогодні за його парканом ніби утворилася «чорна дірка», яка перешкоджає не тільки основному виробництву, а і розвитку райцентру.
Позиція райдержадміністрації у ситуації, що склалася, однозначна: Бершадське МПД ДП «Укрспирт» повинно якнайшвидше запрацювати. І приємно було почути, що його директор не тільки обіцяв відновити роботу підприємства вже до нового року – все необхідне, щоб його запустити, є. Він звернувся з проханням підтримати з поставками сировини для виготовлення спирту – завод працюватиме по зерновій схемі. Тож є надія, що підприємство таки запуститься.
О.Ф. Снігур під час цієї зустрічі зробив наголос, що гроші з неба й надалі не падатимуть – їх доведеться заробляти.
На жаль, не тільки над територією спиртозаводу ніби попрацювали якісь злі чаклуни. Ота «чорна дірка» поглинула ще й ПрАТ «Бершадський комбінат», яке по сусідству.
Якщо у попередні роки підприємство навіть на рівні України було одним із кращих по сплаті податків, то останнім часом і воно зменшило їх сплату на 3 мільйони гривень.
Головний інженер ПрАТ «Бершадський комбінат» Г.А. Красиленко небезпідставно доводив, що виробництво слабоалкогольних напоїв зменшили через те, що тепер набагато менший на них попит. Та ще й виробників такої продукції додалося. Але і в цьому випадку є всі підстави вірити, що в нього вдасться «вдихнути» нове життя. Вже весною наступного року тут мають намір запустити нову лінію по випуску до п’яти видів продукції. Її оформлення та якість просто не можуть не привернути увагу споживача.
Проблемним, на жаль, залишається і ПП «Автокрафт» – вже навіть з виплатою заробітної плати. Певною мірою, його директора – А.С. Федаша – теж можна зрозуміти.
Він розповідав, що працювати доводиться в досить складних умовах. Спробуй розбагатіти, якщо кубометр сировини для виготовлення блоків обходиться до 400 гривень, а за готову продукцію можна взяти тепер не більше 520 гривень. Знизити її собівартість непросто, бо одразу ж знизиться якість. На додачу до всіх проблем ще й кредит потрібно виплачувати. З жовтня його вже навіть перестали обслуговувати. Причому, вихід із ситуації тут бачать, але важко знайти інвестора, який би ризикнув вкласти у таке підприємство гроші.
Тож не залишалося нічого іншого, як побажати все-таки підняти виробництво. Щойно воно налагодиться, почнуть сплачуватися й податки.
Ситуація з ними у районі настільки складна, що вже навіть доводилося брати кредит на заробітну плату учителям та медикам.
Набагато кращим став у всіх настрій, коли відвідали дитячий садок «Малятко», очолюваний А.М. Діхтяр вже не одне десятиліття. Її особиста незаперечна заслуга у тому, що тут завжди й у всьому порядок.
Але варто відзначити ще й участь міського голови М.І. Кольченка. Незважаючи на безгрошів’я, він таки знайшов можливість для здійснення хімічної промивки системи опалення, і тепер у садочку тепло. Не стане несподіванкою ні для кого, як виникне потреба в автономному його опалюванні, бо зумів не тільки зберегти, а і відремонтувати котельню на його території.
Поцікавився О.Ф. Снігур і тим, як витримується тепловий режим у районній лікарні.
Після відвідування багатьох кабінетів, палат, зокрема і у відділенні загальної практики – сімейної медицини, ним не було висловлено жодних зауважень. Залишається тільки додати, що з початком реформ у цій галузі дуже багато робиться у плані ремонтів.
Відвідали, зокрема, і приміщення, де базуватиметься міжрайонна – на 5 районів – станція швидкої медичної допомоги.
Поза увагою влади не залишається жодна із проблем.
Якби ще як слід запрацювали наші підприємства і сплачувалися податки, зовсім іншими темпами ці проблеми вирішувалися б.
Павло КУШПЕЛА