Важливим є чіткий розподіл напрямків відповідальності всіх учасників процесу надання медичної допомоги, визначається формат системи швидкої медичної допомоги.
До самої системи входять станції швидкої допомоги, центральна диспетчерська і відділення екстреної (невідкладної) допомоги лікарні.
Відділення екстреної медичної допомоги є структурним підрозділом багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування, в якому в цілодобовому режимі забезпечується надання екстреної медичної допомоги пацієнтам, доставленим бригадами екстреної медичної допомоги або іншими особами, а також пацієнтам, які звернулися за наданням такої допомоги або іншої невідкладної медичної допомоги особисто. У Бершадській ЦРЛ на базі приймального відділення у 2012 році було створено відділення екстреної (невідкладної) допомоги з можливістю перебування в ньому пацієнтів терміном до однієї доби.
У медицині давно відомий термін «золота година». Якщо потерпілий протягом перших 5-20 хвилин із моменту травмування чи раптового захворювання отримує максимальний обсяг медичної допомоги з подальшою спеціалізованою медичною допомогою у лікувальному закладі, то це збільшує його шанси на виживання та значно знижує ризик ускладнень, тобто інвалідизації. Наприклад, завдяки допомозі у перші хвилини виживають 90 відсотків потерпілих із раптовою зупинкою серця. 10-та, 15-та хвилини пропорційно зменшуватимуть шанси.
Покращення екстреної медичної допомоги полягає в тому, щоб швидка приїхала якнайшвидше і надала якісну медичну допомогу.
На жаль, модель служби екстреної медичної допомоги, яка існує сьогодні, фактично не змінювалася з 30-их років минулого століття, її особливістю була наявність станцій швидкої допомоги (у великих містах) і відділень швидкої допомоги (у сільській місцевості) без існування єдиної системи управління. Екстрена медична допомога має базуватися на принципі єдиного медичного простору та мати чітку вертикаль.
У рамках запланованих реформ передбачається: – розділити функції швидкої та невідкладної допомоги і передати невідкладну допомогу як функцію на первинний рівень; – звільнити служби швидкої допомоги від функції щодо проведення знеболювання онкологічним хворим удома і передати це завдання на первинний рівень; – сформувати декілька станцій швидкої допомоги в області з мережею відділень швидкої допомоги та пунктів тимчасового базування в кожному районі, як самостійно юридичних осіб; – забезпечити надання швидкої допомоги, переважно фельдшерськими бригадами, оснащеними та навченими до використання відповідних клінічних протоколів.
Головна роль у наданні екстреної медичної допомоги передається багатопрофільним лікарням інтенсивної допомоги, оскільки саме від їх діяльності залежить життя та здоров’я пацієнтів. Саме ці лікарні в розвинених країнах світу надають близько 90% всієї стаціонарної допомоги.
Наступним кроком має стати оснащення підрозділів швидкої допомоги сучасними автомобілями відповідно до стандарту та засобами зв’язку, уніфікація протоколів надання допомоги лікарськими та фельдшерськими бригадами й формування їхнього складу, визначення кількості спеціалізованих бригад і часу прибуття до пацієнта.
На сьогодні планується відкрити на базі відділення швидкої допомоги Бершадської ЦРЛ станцію швидкої допомоги. Для цього, в першу чергу, лікарня вже отримала сучасний реанімобіль марки PEUGEOT Boxer. Тип В. Він оснащений ношами, вакуумним матрацом, електровідсмоктувачем, пульсоксиметром, апаратом для визначення рівня цукру в крові, шприцевим насосом, кардіодефібрилятором, монітором для нагляду за станом пацієнта та іншим необхідним обладнанням. Його загальна вартість складає 649800 грн.
Найближчим часом Бершадська ЦРЛ отримає ще один реанімобіль типу С. У цей час у районі необхідно вирішити питання створення пунктів тимчасового базування швидкої допомоги та передачу їх в оренду станції швидкої допомоги. Сформувати пункти треба таким чином, щоб забезпечити дотримання ключового критерію діяльності служби – часу доїзду до хворого/постраждалого (в межах 10 хв. у місті та 20 хв. – у сільській місцевості).
Василь ЗАЛЕЦЬКИЙ, головний лікар Бершадської ЦРЛ