В хлібопекарні сільгосппідприємства перший заступник голови райдержадміністрації В.М. Оркуш разом з сільським головою Ю.С. Джусом (зліва) бесідує з пекарем Л.М. Левчук та кухарем Т.А. Гнатюк.
Вистачає, звичайно, і в цьому селі проблем. Однак повноцінно функціонують тут і школа, дитячий садок, бібліотека, будинок культури.
Сільський голова Ю.С. Джус розповів, що вже більше сотні сімей зимували з природним газом у домівках. Найближчим часом планується підключити ще шістдесят, і бажаючих зробити це додається. Відгуки щодо такого блага цивілізації найкращі.
Тим більше, що чимало жителів мають пільги на використання голубого палива. В такому невеликому селі тільки тих, хто має статус дітей війни – 81 людина, є 17 учасників війни. Пільгами користуються і вчителі-пенсіонери.
Чимало проблем тут, звичайно, вирішують силами громади. Коли пошкодив, наприклад, буревій наприкінці лютого дах на будинку культури, то як тільки це стало можливим – його відразу ж полагодили.
Цікаво, що село це хоч і віддалене від райцентру, та й проблема безробіття у ньому існує, якоїсь особливої міграції населення, його відтік не спостерігається. Є 53 дітей дошкільного віку, 103 – шкільного. Якщо торік народилося тринадцятеро дітей, то померло лише семеро людей, в цьому році новонароджених п’ятеро, ніхто не помер.
Однією з проблем є ремонт доріг. Причому парадокс: усі заасфальтовані, а спробуй тепер такі відремонтувати, тим більше, що останніх два десятиліття ніхто нічого суттєвого на них не робив. Транспорту ж додалося. Місцевою владою по можливості робиться все, щоб їх підтримати, але того замало.
З’являються і нові проблеми. За соціальними виплатами дяківчани тепер змушені добиратися у відділення Ощадбанку у Шляхову. Та ще й не всі повертаються з грішми, бо воно обслуговує декілька сіл.
Однак працюючи навіть в таких умовах, влада села прагне внести у вирішення проблем громади щось нове. Наприклад, сільський голова Ю.С. Джус поставив за мету налагодити вуличне освітлення фонарями на сонячних батареях. Нехай кожний обійдеться навіть по 500 гривень, все ж вигода є. Адже звичайний коштує триста та ще й провід потрібний, зонні лічильники, виготовляти проектну документацію, платити за спожиту електроенергію. А тут вирішується все одразу.
Щодо безробіття, то у громаді змушені долати дану проблему хто як може. З приватного сектора тільки молока торік було продано 620 тонн.
А щодо безгрошів’я, то Юрій Степанович і не приховує, що без інвестора, у ролі якого виступає приватне підприємство «Промінь», яке очолює депутат районної ради, досвідчений керівник В.В. Довгополюк, сільська рада не завжди була б спроможна навіть повивозити сміття.
Цікаво, що село це хоч і на межі трьох областей, крадіжок у ньому немає. І належне тут знову потрібно віддати місцевій владі. Жителі села вже навчені, що як тільки на його вулицях з’явиться хтось чужий, одразу ж дають знати у сільську раду.
Хоч село на окраїні району, хату купити тут не так просто.
Одним словом, в Дяківці чимало позитивних зрушень.
В.М. Оркуш під час відвідування об’єктів села, пояснював, що дана команда навідалася, щоб вивчити чого ще не вистачає громаді і чим можна їй зарадити. Було, наприклад, обговорено проблеми сільської медицини, школи, культури. Коли оглядали сільську раду, не могли не звернути уваги на її опалення. Тут підрахували, що електрокалориферами буде користуватися навіть дешевше, ніж газом. Щоправда, обігрівають лише окремі кімнати.
Не могла не вразити і хлібопекарня сільгосппідприємства. Кілограмовий духмяний буханець тут коштує 2,5 гривні, причому взяти його можна навіть у рахунок зарплати.
Незважаючи на безгрошів’я, живуть тут планами і на майбутнє. Біля школи збираються посадити сад, який прикрасить центр села.
Потребує ремонту пам’ятник у центрі села, хоч грошей на це нема. Але практика дяківчан засвідчує, що якщо захотіти – завжди можна їх на щось знайти. Загорівшись, наприклад, бажанням створити кімнату народознавства у будинку культури, сільський голова і директор цього закладу не пошкодували навіть власних коштів, щоб придбати для неї ткацький верстат.
Зважаючи на таку роботу влади з громадою, під час прийому громадян цього ж дня ними порушувалися цілий ряд проблем, вирішенню яких влада може лише посприяти.
Як от з ремонту інвалідної коляски, яка передчасно вийшла з ладу в одного з її власників, з організацією тих же соціальних виплат – хоч лише в окремі дні, проте безпосередньо в своєму селі. На жаль, у Дяківці, як і в інших селах, не можуть зрозуміти: чому так дешево скупляють молоко.
Були питання і щодо земельних відносин, пенсійного забезпечення, грошових виплат дітям війни тощо, на які відповідали керівники з району. Багато роз’яснень дав і начальник райвідділу міліції В.М. Андрущенко.
Після відвідин даної територіальної громади владою району, безумовно, буде дано відповідні розпорядження щодо сприяння їй у вирішенні проблем. Причому окремих– у найкоротші строки – рішення про це було прийнято вже в ході візиту. Тож користь від проведення даного заходу очевидна.
Павло КУШПЕЛА.