Цей фактор, особливо по водності Південного Бугу, викликав значну кількість звернень жителів району з цього питання до райдержадміністрації. Тому відповідні служби РДА неодноразово звертались до Басейнового управління водних ресурсів річки Південний Буг (далі БУВР ПБ) із проханням зробити кваліфіковану оцінку ситуації, що склалася.
Таким чином, сформульована нижче відповідь є складовою з декількох отриманих нами в літній період інформацій від БУВР ПБ.
Водність Південного Бугу та його приток значною мірою залежить від кліматичних умов у басейні.
Зокрема, в Бершадському районі водність залежить від кількості опадів у верхній частині басейну.
2011 рік характеризувався спекотною погодою із значно меншою від норми суми опадів. Так, по метеостанції Хмельницький (уперше за останні декілька десятиріч) при нормі 611 мм випало лише 413 мм, по м/с Вінниця при нормі 638 мм випало 442 мм. Причому, найменше – у літній період.
Аналогічна ситуація складається і в 2012 році, при значно вищій температурі повітря. Саме це і призвело до дуже малої водності по всій течії Південного Бугу. Так, протягом більшої частини літнього періоду 2012 року по річці проходять лише мінімальні санітарні витрати води.
У ситуації, що склалася, БУВР ПБ за рахунок пропусків Ладижинського, Глибочокського, Гайворонського водосховищ (у зону впливу від яких потрапляє Бершадський район) організовує проведення періодичних пропусків води для підтримання належного санітарного стану. Однак об’єм пропусків обмежений через недостатній приплив до водосховищ. Усього протягом літа 2012 року проведено три таких пропуски, найближчим часом заплановано четвертий. Такі заходи покликані покращити гідрологічну ситуацію по всій течії Південного Бугу в цілому і в нашому районі зокрема.
Питання частоти і об’єму пропусків розглядаються і затверджуються на басейновій Міжвідомчій комісії за участю всіх власників малих ГЕС, у тому числі Глибочокської і Чернятської. За дотриманням встановлених режимів роботи цих ГЕС ведеться постійний контроль з боку Басейнового управління.
Що стосується вмісту у воді річки Південний Буг забруднюючих речовин, то їх кількість значно нижча гранично допустимої концентрації. Вміст амонію сольового, нітритів і нітратів нижчий рівня токсичної дії, що свідчить про нормально протікаючі процеси біологічного окислення органічних сполук, які інтенсивно протікають у воді річки Південний Буг. Мінералізація води оптимальна, жорсткість середня. Згідно з даними радіологічного контролю радіаційна обстановка на річці благополучна, вміст радіонуклідів нижчий допустимих рівнів (за даними БУВР ПБ).
Коротка оцінка гідрологічної обстановки Починаючи з липня, через відсутність опадів та небувалу спеку, відбулося зниження рівнів води на водних об’єктах, що викликало занепокоєння про забезпечення водозабору як водоканалами, так і з приватних криниць шахтного типу по всьому районі.
Серпень відзначився неоднорідною погодою зі значними коливаннями температури. Сильна спека спостерігалась 5-7 та 25-26 серпня, що посилило процес випаровування вологи з верхніх шарів грунту, максимальні температури по області в цей час становили 36-40° С. Різкі зміни погоди спостерігались 12-14 та 27-29 серпня.
Характер погоди змінювався від спекотної до дощової з небезпечними явищами.
У другій декаді місяця випали опади (53 мм), які дещо поповнили водою водні об’єкти, але рівень підземних вод, в умовах значної попередньої недостачі, не забезпечили.
Середньодобова за серпень температура повітря становила 20,4° тепла, що на 2,4° вище норми. Середня обласна кількість опадів за місяць рівнялась 66 мм, що майже відповідає нормі.
Таким чином, влітку поточного року, через зниження атмосферних опадів, значно збідніли водоносні шари, що мали підживлення з вод річок Південний Буг, Дохна, Берладинка, Удич та інших, більш дрібних, що протікають практично через кожне з сіл району. Тому велика кількість колодязів, особливо ті, де давно не проводилась очистка, виявились неспроможними забезпечити населення водою, особливо в умовах її підвищеного споживання.
Враховуючи стійку тенденцію до підвищення влітку температури та зменшення кількості опадів, жителям треба завчасно подумати про очистку власних колодязів та звільнення шляхів поступання до них води з підземних водоносних шарів.
Борис ОБУХОВСЬКИЙ, начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій Бершадської райдержадміністрації.