Жителям, мабуть, цікаво буде дізнатися, наскільки ми готові до дій по ліквідації надзвичайних ситуацій на рівні району. Розпорядженням голови райдержадміністрації проведено реорганізацію спеціалізованих служб цивільної оборони району і відповідно до вимог нормативних документів створено 14 таких служб. Більшість їх керівників з розумінням поставилися до покладених на них обов'язків по захисту населення. Після комплексної перевірки Міністерства надзвичайних ситуацій в районі було усунуто велику кількість виявлених недоліків, що підтвердила контрольна перевірка в жовтні минулого року.
Проте ряд керівників спеціалізованих служб так і не приступили до своїх обов'язків по цивільному захисту населення. Це, зокрема, комунально-технічна служба – керівник Б.Н. Трейгер, інженерна служба – керівник, начальник відділу архітектури і містобудування райдержадміністрації О.М. Гумен, захисту сільськогосподарських тварин і рослин – нині її очолює керівник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації О.О. Паламарчук, торгівлі і харчування – керівник М.П. Слісарчук. В цих службах, незважаючи на неодноразові нагадування, будь-яка робота по організації цивільного захисту населення так і не проводиться.
Надзвичайно важливим в цьому є і робота в сільських громадах. Приступаючи до виконання обов'язків сільського голови, кожен з них ознайомився з нормами законів, де сказано: сільський голова є керівником цивільної оборони села і відповідає особисто за всю роботу по цивільному захисту населення громади. Характерна в цьому плані поведінка сільських голів сіл зони катастрофічного затоплення від прориву греблі Ладижинської ТЕС Південно-Бузького басейну. Ще на початку 2002 року державою безплатно було виділено для цих сіл апаратуру циркулярного оповіщення П-164. Протягом п'яти років вона знаходилась на складах і про її підключення ні один із сільських голів не задумувався. Наявної апаратури достатньо, щоб одночасно повідомити про надзвичайну ситуацію 480 абонентів проводового телефонного зв'язку, а за 15-20 хвилин кількість оповіщених зросте в десяток разів. Розпочате в поточному році підключення П-164 ніяк не може охопити с.
Кошаринці – зона затоплення більш як 50% села. Така ж ситуація і в
Джулинці – зона затоплення майже 35% території. Не першу каденцію працюють як Л.В. Юхименко, так і П.В. Швець, але їх інертність в цьому питанні більш, ніж дивна. В спілку до них необхідно також віднести Чернятського та В.Киріївського сільських голів.
У другій декаді квітня цього року в районі головним управлінням з питань надзвичайних ситуацій облдержадміністрації будуть проводитись триденні командно-штабні навчання цивільної оборони на тему: "Захист населення і території району від надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру. Переведення ЦО району з мирного на воєнний час". Перед цим в березні спеціалістами головного управління буде перевірятися стан готовності спеціалізованих служб цивільної оборони району та сіл зони катастрофічного затоплення, а також хімічнонебезпечних об'єктів.
У 2006 році частково було перевірено районний фонд протирадіаційних укриттів. Майже половина з них знаходиться в такому стані, що навіть говорити про приведення їх в готовність до використання за призначенням за нормативний час неможливо. В багатьох приміщеннях відсутні навіть двері, електропроводка, створені справжні звалища сміття. Такий стан справ спостерігався у
В.Киріївці,
Джулинці,
Баланівці та інших. Згідно з вимогами нормативних документів, підтримання ПРУ в робочому стані покладено на балансоутримувачів приміщень. Є багато ПРУ на підприємствах, в установах та організаціях. Найбільше укриттів рахується за районним споживчим товариством – керівник М.П. Слісарчук та КП "Бершадське ЖКГ" – керівник Б.Н. Трейгер. Міністерством надзвичайних ситуацій України видано наказ "Про затвердження "Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час", яка видана брошурою. Кожен балансоутримувач ПРУ повинен мати таку "Інструкцію"... Інформацію відносно її придбання можна отримати у відділі з питань надзвичайних ситуацій райдержадміністрації, тел. 2-12-72.
Борис Обуховський,
начальник відділу
з питань надзвичайних ситуацій
та цивільного захисту населення Бершадської райдержадміністрації.