За інформацією Всесвітньої організації з охорони здоров’я тварин, у країнах Європи майже 40% ВРХ уражені лейкозом. Лише у Чехії, Данії, Іспанії, Фінляндії та Польщі ця хвороба ліквідована шляхом масового забою хворої худоби.
Збудник лейкозу – онкогенний вірус, який уражає кровотворну систему, одночасно викликаючи пухлинні утворення в органах та тканинах тварини. Джерело інфікування – хворі тварини, вірус передається через слину, молоко, кров, корми, підстилку, побутовий інвентар. Передають його і кровососи – ґедзі, комарі, кліщі та інші. Не є винятком і внутрішньоутробне зараження плоду.
Варто відзначити, що збуднику лейкозу тварин властивий феномен вірусного канцерогенезу (пухлиноутворення), тобто при його попаданні в організм людини він може стати пусковим механізмом утворення в ньому ракових пухлин. Особливо вразливі діти, адже імунітет у них сформований не до кінця.
Вирішити проблему в Україні допомогли б радикальні заходи, але керівники окремих господарств чинять опір.
У Бершадському районі було зафіксовано кілька випадків захворювання ВРХ на лейкоз, а саме у Теофилівці, Шумилові, Маньківці та Баланівці. У Крушинівці в одному з господарств, крім двох обстежених корів, виявили ще дві необстежені.
Щоб діагностувати цю та інші хвороби, достатньо провести лабораторні обстеження, зокрема аналіз крові. З цією метою двічі на рік (весною та восени) фахівці ветслужби проводять у приватному секторі диспансеризацію, оглядають тварин, беруть кров на лейкоз і бруцельоз, за необхідності проводять щеплення.
На жаль, не всі усвідомлюють важливість ранньої діагностики лейкозу, а тому не проводять тваринам диспансеризації. Хочу наголосити: необстежені тварини прирівнюються до хворих!
Згідно із законодавством вживання сирого молока від хворої корови, здача його заготівельникам і продаж на ринках заборонені! Пам’я тайте і про недобросовісних господарів, які продовжують реалізовувати молоко від хворих корів.
Для збереження власного здоров’я та своїх близьких краще обходити стороною місця торгівлі «з рук». Адже лейкоз – це онкологічне захворювання, від якого вилікуватись неможливо!
Наталя ГУБКО, начальник Бершадського міжрайонного Управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області.