За рядками звітів про певні успіхи в цій справі, хоч вони насправді є, схований пласт невирішених проблем. Капіталізація економіки згубно вплинула на вирішення керівниками всіх форм власності проблеми розвитку фізичної культури на рівні трудових колективів, збіднені місцеві бюджети ледь покривають видатки на гострі питання розвитку територій, а розвиток фізичної культури і спорту фінансується за остаточним принципом. Таку ситуацію потрібно корінним чином змінювати.
Соціальне середовище в районі характеризується ступенем безпеки, соціальнопсихологічним кліматом, ризиком захворювань на так звані «соціальні» хвороби та рівнем злочинності.
Характеризуючи стан криміногенної обстановки в районі, необхідно відзначити, що райвідділом УМВС у звітному періоді вжито ряд організаційно-профілактичних заходів, спрямованих на покращення показників боротьби зі злочинністю, забезпечення конституційного захисту прав та законних інтересів громадян. Не допускався неконтрольований перебіг подій та вживались відповідні адекватні заходи реагування в місцях ускладнення оперативної та криміногенної обстановки.
Зусилля підрозділу спрямовувались на виявлення фактів незаконного обігу наркотиків та зброї, протидії скоєнню та розкриттю майнових злочинів, в тому числі в молодіжному середовищі, на пріоритетних напрямках розвитку економіки та в інших її галузях, попередження скоєння гучних та резонансних злочинів.
В минулому році на території району зареєстровано 348 злочинів, що на 32 менше, ніж в попередньому.
Серед них 297 – по загальнокримінальній, 52 – економічній спрямованості. По 269 особи встановлені, що складає 91,2 відсотка (область – 83,3).
Разом з тим, на території району зареєстровано 92 тяжких та 5 особливо тяжких злочинів. Відсоток розкриття особливо тяжких злочинів становить 100% та тяжких – 93,3 відсотка.
Матеріальні збитки, заподіяні під час вчинення злочинів, становили 552 тисячі гривень. Потерпілим відшкодовані збитки майже на 69 відсотків.
За звітний період співробітниками РВ УМВС було виявлено 13 фактів, пов’язаних з незаконним обігом зброї.
Розкрито 18 злочинів минулих років.
Підготовлено 19 матеріалів протокольної форми, з яких 11 – по лінії загальнокримінальної спрямованості та 8 – по лінії економіки.
Аналізуючи стан злочинності по видах злочинів, слід відзначити, що на території району зросла кількість таких видів злочинів, як умисні тяжкі тілесні ушкодження, крадіжки з квартир і приватних будинків та дорожньотранспортні пригоди зі смертю потерпілих. При цьому відзначається зниження умисних вбивств, крадіжок колективного та приватного майна, грабежів, розбоїв, незаконних заволодінь транспортними засобами.
Викрито 68 злочинів (+17), пов’язаних із незаконним обігом наркотичних засобів, при цьому виявлено 10 фактів їх збуту, 2 факти організації та утримання нарко - притонів та 2 факти схиляння до вживання наркотиків.
Виявлено 29 економічних злочинів, з них 10 – тяжких та один – особливо тяжкий. Матеріальні збитки по економічних злочинах становлять майже 222 тисячі гривень, але відшкодовано лише 43,2 відсотка від вказаної суми.
Складено 2 протоколи про корупцію, але фактів хабарництва не виявлено.
Спостерігалось зниження числа злочинів, вчинених в стані алкогольного сп’яніння – з 63 до 36, вчинених раніше судимими особами – з 59 до 56, вчинених в групі осіб – з 64 до 26, неповнолітніми – з 53 до 21. Однак збільшилась кількості злочинів, вчинених в громадських місцях, з 4 до 24 та на вулицях – з 3 до 17.
З метою профілактики злочинності та правопорушень співробітниками райвідділу складено 3392 адміністративних протоколи. На профілактичному обліку перебуває 222 особи, засуджених без позбавлення волі, 209 осіб, що звільнились з місць позбавлення волі, 27 осіб, що перебувають під адміністративним наглядом та 36 осіб, які вчиняють насильство в сім’ї.
Відсутність високих гуманістичних цінностей значної частини населення у сучасних умовах породжує егоїстичне, корисливе ставлення до життя, суспільства, а також бездуховність, соціальну пасивність, сприяє росту асоціальних проявів.
Такі наслідки стають реаліями через багато причин, що їх породжують. Серед них: низька якість профілактичної роботи, безсистемність в боротьбі з грубими порушеннями правил торгівлі алкогольними та тютюновими виробами з боку посадових осіб місцевого самоврядування, адміністративних комісій; зниження рівня цілеспрямованої роботи серед молоді з девіантною поведінкою, залучення її до суспільно-корисних справ, безнаказаність батьків за ухилення у вихованні; різке зростання кількості сумнівних закладів дозвілля молоді, які, мов отруйне павутиння, засмоктують її у свої тенета, сіючи моральний бедлам та спустошення особистості.
Так, серед підлітків та молоді зросла кількість тих, які палять, з 45 до 60 відсотків, постійно вживають алкоголь – з 24 до 32 відсотків, наркотичні речовини – майже 2 відсотки.
І то останній показник явно занижений через відсутність чіткої системи виявлення, як схильних до вживання психотропних та наркотичних речовин, так і тих, хто цим вже „хворіє».
За загальними показниками диспансеризації, виявлення та постановка на облік такої категорії молоді є явно недостатньою.
Потрібно мати на увазі й те, що в районі спостерігається загальнодержавна тенденція захворюваності на такі соціально небезпечні хвороби, як ВІЛ/СНІД, туберкульоз, венеричні хвороби: – вихід епідемії за межі груп підвищеного ризику та перехід в соціально-адаптоване суспільство; – епідемічне поширення інфекцій.
При існуючій демографічній ситуації, знаючи, яка категорія жінок стала більше народжувати, нам загрожують народження хворих дітей, ріст психологічної патології, зменшення кількості працездатного та репродуктивного населення, витрати на утримання інвалідів та організацію спеціалізованої медичної допомоги.
Ці згубні наслідки – результат поблажливого ставлення з боку органів виконавчої влади базового рівня, правоохоронних органів до чисельних порушень торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, недостатньо ефективні заходи протидії наркоманії.
Чималу роль тут має вирішувати краща організація зайнятості та дозвілля населення. В діяльності районного відділу культури та туризму за звітний період можна назвати не один десяток культурологічних заходів. Це й різноманітні фестивалі та конкурси, відзначення державних та календарнообрядових свят, цікаві пленери та виставки тощо.
Активізувалася творча робота аматорських колективів. Зразковий дитячий ансамбль естрадного танцю «Мрія» районного будинку культури виграв гран-прі обласного фестивалю «Подільський первоцвіт», два перших місця у Всеукраїнському фестивалі «Містерія денс», друге місце у Міжнародному дитячому фестивалі «Чорноморські ігри». Незабутнє враження залишило в учасників відзначення Днів Вінниччини в республіці Польщі.
Народний аматорський колектив «Чумацький шлях» Шляхівського СБК став дипломантом Всеукраїнського фестивалю козацької пісні, Бирлівського – лауреатом обласного фестивалю ім.
Гната Танцюри та переможцем Міжнародного фестивалю «Сорочинський ярмарок». Фольклорний колектив М’якохідського СБК став дипломантом обласного фестивалю ім. Гната Танцюри.
Разом з органами місцевої влади проведено роботу по зміцненню матеріально-технічної бази установ культури.
Придбано сценічні костюми, голосову апаратуру, музично-технічні засоби на суму 38,7 тис. грн. Проведено ремонти обрядової зали в Бирлівському СБК на суму 290 тис. грн., приміщень народного музею культури села Поташня та галереї Прокопа Колісника, ра йонної бібліотеки, ДМШ, РБК на суму 414 тис. грн.
В бібліотечні установи району придбано майже 3,5 тис. нових книг на суму 48,9 тис. грн.
За кошти Війтівської та Джулинської сільських рад придбано комп’ютери для сільських бібліотек.
Щороку музеї району, в яких зберігається понад 12 тисяч експонатів, відвідують близько 20 тисяч чоловік.
До державного реєстру нерухомих пам’яток історії та культури занесено 136 пам’яток району, з них – 38 археології, 79 – історії та 119 – монументального мистецтва, архітектури та містобудування.