Голова районної ради Микола Грабчак, перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Ольшевський і заступник керівника ТОВ «Прогрес» Леонід Горячківський. Фото Руслана ХРАНОВСЬКОГО.
Цьогорічне 19 серпня для жителів села Серединки поєднувало у собі, крім дня Спаса (Преображення Господнього), 65-у річницю з дня народження письменника та філософаземляка Василя Думанського, і День села, і свято обжинків для хліборобів, і наближення 24-ої річниці Незалежності України. Цей день є особливим ось уже двадцять років.
До нього готуються заздалегідь: як сільський голова, так і ТОВ «Прогрес», працівники школи та закладів культури. Всі заходи мають про - йти чітко та організовано, адже очікуються гості з району, області, сусідніх районів та областей, навіть зі столиці.
Особливо зворушливими були заходи до 65-ої річниці Василя Думанського, поетаземляка, яким пишається кожен житель села, кожна дитина у загальноосвітній школі, яка носить його ім’я. Коротке життя Василя стало подвигом та прикладом для наслідування, а твори, сповнені життєвої мудрості, любові до людей та життя, своєрідним орієнтиром для подолання життєвих труднощів.
Розпочалися заходи із відкриття та освячення пам’ятника В. Думанському на сільському кладовищі. Крім того, планується ще й встановлення пам’ятника у центрі села за благодійні кошти.
У заходах взяли участь голова районної ради Микола Грабчак, перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Ольшевський, директор місцевого товариства «Прогрес» Олександр Кавун, сільський голова Михало Швабський, керівники обласних спілок письменників та журналістів, гості із сусідніх районів, жителі села та району.
Відбулося покладання квітів до пам’ятників Василеві Думанському, загиблим воїнам у роки Другої світової війни та партизану-підпільнику Максиму Корнійчуку.
Заходи продовжилися у сільському будинку культури. Саме тут було розгорнуто тематичні виставки робіт, виробів, картин та ляльок умільців, якими пишається Серединка.
Щедрими врожаями може похвалитися ТОВ «Прогрес» цього року, не дивлячись на посушливе літо. Тому і добре розраховуватиметься за використання орендованих земельних часток-паїв із людьми. У фойє пахло зіллям, пам - пушками та яблуками, якими частували присутніх.
Розпочавши урочисті заходи, керівництво району акцентувало увагу на важливості творчості Василя Думанського для підростаючого покоління, а також пам’яті, яку проноситимуть та передаватимуть через роки. Життєва мить самобутнього поета-філософа була досить короткою, але мудрість і простота незаперечних істин служать професорам та філософам, які читають лекції для студентів.
Книга серединського філософа «Вибір» послуговує також семінаристам та пастирям, які сповідують протестантизм, а також священно - служителям православних церков і монастирів. Нею поповнилися фонди найбільших національних бібліотек 25 країн на всіх континентах земної кулі. Є вона в США, Індії, Франції, Австралії, Колумбії... Мужнє слово В. Думанського зігріває полярників Української антарктичної станції «Академік Вернадський».
«Феномену В. Думанського, мабуть, не було б без феномену Федора Кавуна,– відзначив голова правління обласної спілки письменників Михайло Каменюк. – Сьогодні цю справу продовжує його син – Олександр».
Багатьма подарунками поповниться шкільний музей, адже гості прийшли на свято із вітаннями, картинами, книгами, творчими здобутками. Працівники відділу культури і туризму РДА підготувили урочистий концерт, який супроводжувався демонстрацією фільму про життя поета-філософа. 16 лауреатів премії ім. В. Думанського, яка щороку вручається на День журналіста директором ТОВ «Прогрес» Олександром Кавуном, налічується від моменту її заснування.
Про унікальність таланту серединського письменникафілософа, чия маленька проза, казки, поезія вчать добру, спонукають до роздумів про смисл життя, говорили заслужені журналісти України Федір Шевчук та Петро Маніленко, односельчани та гості.
Свято, що добігало кінця, залишило теплий родинний спогад, часточку сонця, почуття гордості і поваги за свого земляка, впевненість у тому, що його творчість надовго переживе свого автора. Ця пам’ять не згасатиме, а передаватиметься наступним поколінням, бо у ній живе Любов...
Галина ІВАНЧЕНКО, член Національної спілки журналістів України.