Основними змінами нового закону є:
1. Розподіл фізичних осіб підприємців, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, на 3 групи: – до першої групи віднесено підприємців, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 150 тис. грн.
Для таких підприємців встановлюється ставка податку в межах від 1% до 10% мінімальної заробітної плати (10-100 грн.).
– друга група – підприємці, що протягом календарного року використовують пра цю не більше 10 найманих осіб та обсяг доходу не перевищує 1 млн.
грн., які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства.
Ставка – від 2% до 20% мінімальної заробітної плати (20-200 грн.).
– до третьої групи належать особи, які мають не більше 20 найманих осіб та обсяг доходу не перевищує 3 млн. грн. Ставка для цієї групи – 3% від отриманої виручки за умови сплати ПДВ або 5% без сплати ПДВ.
2. Відмінено дію пп. 139.1.12. ст.139, яким встановлювалося обмеження щодо формування складу витрат платниками податку на прибуток при взаємовідносинах із підприємцями. З 1 січня 2012 року при придбанні товарів, робіт, послуг у платника, який сплачує єдиний податок, можна буде вартість придбаного віднести до складу витрат.
3. Платники єдиного податку – фізичні особи матимуть можливість реєструватися платниками ПДВ за умови перебування в ІІІ групі і сплаті єдиного податку в розмірі 3% від суми отриманого доходу.
4. Скасовано щорічне оформлення свідоцтва платника єдиного податку, тобто свідоцтво платника єдиного податку видається безстроково.
5. Скасовано положення щодо отримання в податкових органах довідки про трудові відносини платника єдиного податку з найманими особами.
6. Встановлено річний звітний період для фізичних осіб – підприємців, які здійснюють роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках, та надають побутові послуги населенню з незначним обсягом доходу (до 150 тис. грн.).
7. Встановлено право фізичним особам-підприємцям першої та другої груп, які не використовують працю найманих осіб, не сплачувати єдиний податок на час відпустки протягом календарного місяця, а також хвороби, підтвердженої лікарняним листком, якщо вона триває календарний місяць і більше.
8. Платники єдиного податку повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).
9. Продовжено термін подання заяви на перехід на спрощену систему оподаткування до 25.01.2012 року, тобто платникам єдиного податку та платникам фіксованого податку, які перебували на спрощеній системі або на загальній системі у 2011 році, та виявили бажання перебувати на спрощеній системі оподаткування у 2012 році, потрібно подати необхідну заяву не пізніше 25.01.2012 року.
10. Платники єдиного податку першої групи подають до органу державної податкової служби податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, тобто протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного податкового року, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені пунктом 295.1 статті 295 Податкового Кодексу України. Платники єдиного податку другої-третьої груп подають до органу державної податкової служби податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, тобто протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
11. Платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця, так наприклад, на січень 2012 року потрібно сплатити суму єдиного податку до 20.01.2012 року.
Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.
12. Платники єдиного податку першої групи, які у календарному кварталі перевищили обсяг доходу 150 тис. грн., з наступного календарного кварталу за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку другої або третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування. Такі платники до суми перевищення зобов’язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків.
Платники єдиного податку другої групи, які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, 1 млн. грн. в наступному податковому (звітному) кварталі за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування. Такі платники до суми перевищення зобов’язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків.
Платники єдиного податку третьої групи, які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу 3 млн. грн., до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків.
13. Видані свідоцтва про сплату єдиного податку і патенти про сплату фіксованого податку на 2011 рік відповідно до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» та розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» є дійсними до отримання свідоцтва платника єдиного податку, передбаченого цим Законом, але не пізніше, ніж до 1 червня 2012 року.
14. У разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп кількох видів господарської діяльності застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для таких видів господарської діяльності. У разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної або міської ради застосовується максималь ний розмір ставки єдиного податку, встановлений для відповідної групи таких платників єдиного податку.
15. Не можуть бути платниками єдиного податку фізичні особи – підприємці, які визначені у ст. 291.5 Податкового кодексу України від 2.12.2010 р. №2755 із змінами та доповненнями.