Відповідно до вимог нового Закону України «Про прокуратуру» повноваження органів прокуратури змінилися.
Однак, незважаючи на це, громадяни продовжують направляти до органів прокуратури звернення щодо захисту своїх інтересів і поновлення порушених прав, вирішення яких уже не входить до пов - новажень прокуратури.
За відсутності передбачених законом повноважень щодо розгляду певного кола питань, порушених у зверненнях, упродовж 2015 року з 242 звернень, які надійшли до прокуратури Бершадського району, 106, тобто 44%, у 5-денний термін направлено за належністю відповідному органу чи посадовій особі. У нинішньому році до Бершадської місцевої прокуратури надійшло 368 звернень, із них 103, а саме 28%, направлено за належністю (ст. 7 Закону України «Про звернення громадян»).
У таких випадках громадянин втрачає час на вирішення своїх питань, а органи прокуратури витрачають час і бюджетні кошти на направлення звернення за належністю.
Необхідно чітко визначитися до компетенції якого органу влади, місцевого самоврядування, контролюючого органу чи посадової особи належить вирішення цих питань:
- органи виконавчої влади та місцевого самоврядування здійснюють виконавчу владу та забезпечення життєдіяльності міста чи іншої адміністративно-територіальної одиниці;
- національна поліція забезпечує дотримання правопорядку та профілактику злочинності;
- державна фіскальна служба здійснює контроль за додержанням податкового та митного законодавства;
- державна служба України з питань праці забезпечує контроль за додержанням вимог законодавства про працю, промислову безпеку, вивчення та використання надр, інше;
- Пенсійний фонд України здійснює контроль за додержанням законодавства про пенсійне забезпечення;
- державна інспекція сільського господарства контролює додержання земельного законодавства тощо.
Допомогти громадянам у захисті прав та інтересів, у тому числі вирішенні своїх спорів у судах, покликана система надання безоплатної правової допомоги (Закон України «Про безоплатну правову допомогу»). З цією метою створено Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Вінницькій області у складі Вінницького, Гайсинського, Козятинського та Томашпільського місцевих центрів. Основним його завданням є забезпечення надання визначеній Законом України «Про безоплатну правову допомогу» категорії осіб правових послуг у виді захисту, здійснення представництва інтересів осіб в судах, інших органах.
Отже, запорукою своєчасного та ефективного відновлення порушених прав і свобод, перш за все, є необхідність визначення органу державної влади, місцевого самоврядування, контролюючого органу чи посадової особи, до повноважень яких належить вирішення проблемного питання, до яких і слід звертатися з вимогою сприяння у відновленні порушених прав.
Богдан САВЧУК, прокурор Бершадської місцевої прокуратури.