В арсеналі виконавчої служби чимало дієвих заходів для стягнення штрафів, звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, арешт квартири чи машини, заборона виїзду за кордон, а також за неявку без поважних причин за викликом до державного виконавця винні особи несуть відповідальність згідно з порядком, встановленим законом.
Стягнення адміністративних штрафів державним виконавцем проводиться згідно із Законом України «Про виконавче провадження» (нова редакція від 8.03.2011 р.) Так, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення (15 днів), постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання правопорушника, роботи або за місцем знаходженням його майна, але в цьому разі боржник зобов’язаний уже заплатити подвійний розмір штрафу.
Державний виконавець згідно із законом надає боржникові термін для добровільної сплати штрафу (7 днів), а у разі подальшої несплати, боржник зобов’язаний сплатити виконавчий збір у розмірі 10 % від суми, що підлягає стягненню. Якщо і в подальшому штраф боржником не сплачено, державний виконавець здійснює заходи по виявленню коштів та майна боржника із подальшим описом та реалізацією.
Якщо ж боржник не з’являється за викликом до державного виконавця та перешкоджає виконанню рішення, державний виконавець складає акт про порушення і звертається до правоохоронних органів з поданням про притягнення до кримінальної відповідальності відповідно до ст. 90 Закону України «Про виконавче провадження».
Таким чином, боржник буде зобов’язаний заплатити, крім самого штрафу, ще й витрати на проведення експертизи, винагороду торговельній організації від вартості майна, витрати на ведення реєстру виконавчих проваджень та бланкову продукцію.
Оксана ШЕВЧУК, старший державний виконавець ВДВС Бершадського РУЮ.