Опікуном або піклувальником може бути лише особа з повною цивільною дієздатністю, яка здатна своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатна своїми діями створювати для себе цивільні обов’язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність за свої дії. Особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. При призначенні опікуна або піклувальника враховуються бажання підопічного.
Опікун зобов’язаний дбати про підопічного: про створення йому необхідних побутових умов; збереження та використання майна підопічного в його інтересах; вчиняє договори від імені та в інте - ресах підопічного; зобов’язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.
Опіка припиняється: у разі передачі малолітньої особи батькам (усиновлювачам); у разі досягнення підопічним 14 років. У цьому разі особа, яка здійснювала обов’язки опікуна, стає піклувальником без спеціального рішення щодо цього.
Піклування припиняється у разі: досягнення особою повноліття; вступу неповнолітньої особи у шлюб; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності – особі, яка досягла 16 років і працює за трудовим договором; неповнолітній особі, яка записана матір’ю; особі, яка досягла 16 років і яка бажає займатися підприємницькою діяльністю.
Людмила ЗЕЛЕНЮК, провідний спеціаліст районного управління юстиції