Нині в Бершадському районі під охороною держави перебуває 139 пам’яток, з них 82 – історії, 38 – археології, 18 – архітектури і містобудування, 1 – монументального мистецтва.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. №878 м. Бершадь (1459 р.) внесено до Списку історичних населених місць України.
Історія будь-якої землі починається з археології. Через вивчення археологічних пам’яток сьогодні можна простежити розвиток Бершадщини. Найбільш поширеними пам’ятками археології в нашім краї є кургани, поселення черняхівської, трипільської культур та інших.
Наразі дуже актуальним для державних органів охорони культурної спадщини та відповідних територіальних підрозділів органів виконавчої влади є зміна категорії земель, на яких знаходяться пам’ятки археології з «землі сільгосппризначення» на «землі історико-культурного призначення», виведення таких земель з господарського користування, припинення розорювання та руйнування курганних насипів, поселень, паспортизація, облік пам’яток археології, встановлення інформаційних табличок тощо.
Відділом культури і туризму РДА розпочата паспортизація пам’яток археології району (виготовлено 6 паспортів) і вона буде продовжена, так як в районну програму розвитку культури та духовного відродження на період до 2015 року було внесено виготовлення паспортів на пам’ятки археології району, створення електронної бази паспортів. Також в районну програму включено визначення меж територій і зон охорони пам’яток археології, виготовлення охоронних дощок та охоронних знаків на нерухомі пам’ятки.
Протягом минулого року проводилися ремонтні роботи пам’яток історико-культурної спадщини району за рахунок місцевих бюджетів, спонсорської допомоги та впорядковувалась територія навколо них, майже на 191 тис. грн. Всі сільські ради виділяли для цього кошти – найбільше сільськими радами сіл: Флорино (31 тис. грн.), Маньківки (29,9 тис. грн.), Бирлівки (5,9 тис. грн.), Великої Киріївки (4,5 тис. грн.), Війтівки (1,48 тис. грн.), Джулинки (1,4 тис. грн.), Осіївки (1 тис. грн.), Кидрасівки (0,9 тис. грн.) та комбінатом комунальних підприємств м. Бершаді (60 тис. грн.), а також залучені кошти спонсорської допомоги.
Всі пам’ятки історії знаходяться в користуванні територіальних громад, які стоять на балансі сільських рад, необхідно зробити їх паспортизацію, шляхом виготовлення паспорта на пам’ятку, в середньому вартість паспорта буде коштувати 2 тис. грн.
Хочу звернути увагу на спорудження (створення) пам’ятників (монументів) району. Існує Порядок спорудження (створення) пам’ятників і монументів (затверджений наказом Держбуду України та Мінкультури України від 30.11.2004 року № 231/806), який встановлює вимоги щодо підготовки та внесення пропозицій стосовно спорудження (створення) пам’ятників (монументів) державного і місцевого значення, їх проектування, виготовлення та встановлення.
Відповідно до розділу III Закону України «Про охорону культурної спадщини», проводиться інвентаризація пам’яток культурної спадщини району, складаються акти технічного стану пам’яток, проводиться фотофіксація.
Щорічно проводиться моніторинг стану пам’яток історико-культурної спадщини району.
В районі під охороною держави перебуває 12 пам’яток сакральної архітектури місцевого значення. Переважна більшість пам’яток – споруди дерев’яної і мурованої культової архітектури. Пам’ятки сакральної архітектури передаються у встановленому порядку у власність або користування релігійним громадам.
Переважна більшість церковних громад з відповідальністю ставиться до їх збереження.
Як приклад, є діяльність релігійної громади м. Бершаді, які є користувачами будівлі Покровської церкви старообрядницької (дерев., сер. 18 ст.), у 2010 році було використано 37 тис. грн. на належний догляд.
Відповідно до Порядку укладення охоронних договорів на пам’ятки культурної спадщини в районі розпочата робота по укладанню охоронних договорів на пам’ятки архітектури (8).
Згідно із законом порушення вимог законодавства про охорону культурної спадщини тягне за собою накладення штрафу на громадян в розмірі від 850 до 1700 грн., а на посадових осіб – від 1700 до 2550 грн.
Сьогодні формується нове демократичне ставлення до історико-культурної спадщини, зокрема пам’яток матеріальної культури, їх виявлення, вивчення, взяття на облік і збереження для майбутніх поколінь.
Якщо у вас виникнуть деякі питання по охороні культурної спадщини, звертайтеся в РКМ, тел. 2-24-80.
Лариса ЮЩЕНКО, молодший науковий співробітник музею