Конкурс мав сприяти «пробудженню та загальній підтримці місцевої ініціативи відносно пошуку найбільш ефективних шляхів та конкретних методів скорішого вирішення проблем місцевого і регіонального розвитку».
Головною метою конкурсу є створення інформаційного банку інноваційних ідей, їх впровадження у практику діяльності органів місцевого самоврядування, поглиблення процесів муніципальної реформи.
Переможці Всеукраїнського конкурсу отримують субвенцію з державного бюджету на вирішення важливих проблем територіальних громад.
З метою залучення додаткових коштів до місцевого бюджету Бершадська районна рада взяла участь і стала переможцем Всеукраїнського конкурсу у 2009 році.
На виконання заходів даного проекту із держбюджету виділено району, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 27.10.2010 №988, 500 тис. грн. Дані кошти будуть освоєні при проведенні робіт, які передбачені даним проектом.
РІШЕННЯ
Бершадська районна рада 22 травня 2009 року на 19 сесії 5 скликання, відповідно до ч.2 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Указу Президента України «Про Всеукраїнський конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядування» від 28 жовтня 2002 року № 952/2002, Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Всеукраїнський конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядування» від 18 січня 2003 р. № 64, враховуючи погодження постійних комісій районної ради з питань бюджету та економічних реформ та з питань регламенту, депутатської діяльності і етики, зміцнення законності й правопорядку та взаємодії з органами місцевого самоврядування,
ВИРІШИЛА:
- Взяти участь у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування.
- Утворити районну робочу групу та групу консультантівекспертів щодо розроблення проектів (програм) з метою участі у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування.
- Схвалити проект (програму), який візьме участь у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування, а саме: Впровадження інноваційних підходів щодо підвищення екологічної безпеки населення Бершадського району Вінницької області.
- Згідно з умовами Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування запланувати в районному бюджеті на 2010 рік кошти для співфінансування проекту-переможця Конкурсу у сумі, передбаченій даним проектом.
- Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії районної ради (голови – Л.М. Бучек, О.М. Лехман, С.П. Савченко, А.О. Івасик, П.М. Каук, М.В. Краснєєв).
Михайло БУРЛАКА, голова районної ради.
АНОТАЦІЯ ПРОЕКТУ
Актуальність даного проекту полягає в тому, що з року в рік у Бершадському районі зростають обсяги промислових та твердих побутових відходів, які створюють велику загрозу для навколишнього природного середовища і здоров’я жителів району.
Середньоденне зростання обсягів викидів твердих побутових відходів підприємств і населення м. Бершаді та навколишніх сіл за 2007 та 2008 роки становить 110 та 150 метрів кубічних відповідно. Динаміка росту водовідведення за 2007 рік становила щоденно 205,7 м. куб., а в 2008 році цей показник склав 233,3 м. куб. Зростання об’ємів післяспиртової барди у 2007 році склало 275 м. куб., а за 2008 рік – 300 м. куб. Площа міського сміттєзвалища розширилась на 4 га. Кількість криниць із непридатною водою зросла на 25 відсотків. Радіус непридатних джерел збільшився на 100150 метрів.
Аналіз захворюваності населення на 10000 осіб показує, що збільшується кількість захворювань системи кровообігу, онкологічних, органів дихання та травлення. Так, якщо у 2006 році показник був 6182,6 чоловік, у 2007-му він виріс до 6399,96, то у 2008 році збільшилось до 6563,6 осіб на 10 тисяч населення. Кількість гіпертонічних хворих за останній рік збільшилась на 427 чоловік. Кількість гострих інфарктів зросла з 52 до 73 випадків, показник захворюваності у 2007 та 2008 роках був вищим за середньообласний. Зростає кількість людей із захворюванням органів дихання: 2007 рік – 3954,5, 2008-й – 3965,1; органів травлення: 2007 рік – 2497,3, 2008-й – 2625,1 чол.
Основна проблема – зростання шкідливого впливу промислових та твердих побутових відходів на екологію та здоров’я мешканців району.
Причинами погіршення екологічного стану в районі є відсутність системи в організації збирання та утилізації твердих відходів, а також брак знань та екологічної культури населення. Відсутність чіткої координації дій та заходів щодо покращання екологічного стану. Працюючи за галузевими інструкціями та положеннями, підприємства або організації самотужки прагнуть вирішити екологічні проблеми, але багаторічний досвід показує, що це не завжди приводить до позитивних результатів.
Інноваційність полягає в тому, що вперше в районі робиться спроба започаткувати принципово нові підходи щодо вирішення системних екологічних проблем. Планується здійснити поступовий перехід від полігонного захоронення до промислової переробки твердих побутових відходів. До реалізації даного проекту будуть залучені підприємства району, які несуть найбільшу загрозу навколишньому середовищу та життєдіяльності Бершадщини.
Дані підприємства виділять 370 тис. грн. на зменшення негативного впливу промислових викидів на екологію району.
В результаті реалізації даного проекту будуть вирішені наступні соціальні проблеми:
- Зменшаться викиди промислових підприємств, що позитивно вплине на поліпшення стану здоров’я населення району.
- Зменшиться кількість стихійних сміттєзвалищ.
- В результаті створення нових малих підприємства із збору, сортування, переробки побутових відходів будуть створені нові робочі місця.
- Оновиться матеріальнотехнічна база діючих комунальних підприємств району.
- Підвищиться ефективність та прибутковість діяльності комунальних підприємств на основі застосування сучасних технологій.