Fridge magnet wooden gears

ВІЙТІВКА: ОКУПАЦІЯ І ВИЗВОЛЕННЯ

  • Подобається3Не подобається
  • 27 Жовтня 2005, 09:32

Біленькі хати на виднокрузі, широкі і довгі вулиці, обсаджені плодовими деревами, синьоока річка… Здається, зроду не торкалося жодне лихо цього поселення. Та на віку, як на довгій ниві. Всього довелося пережити війтівчанам. Були дні радісні і сумні. Найбільшим горем стала Велика Вітчизняна. 1 серпня 1941 р. село окупували німецько-румунські війська, і майже 4 роки перебувало в окупації. З нього пішли на фронт 1119 чоловік. Загинуло в боях 498, 120 – повернулися інвалідами.
Війтівчани обороняли Москву і Ленінград, Київ і Харків, безстрашно кидалися в рукопашні бої з відбірною дивізією при обороні Одеси, стояли на смерть при захисті Севастополя, Сталінграда. Всі вони нагороджені орденами і медалями.
У Війтівці хазяйнували румуни. Із розповідей наших дідів, вони були набагато лояльнішими, ніж окупанти-німці, які встановили свої порядки за Бугом. Там панували грабіж, насильство, вбивство. Можна тільки співчувати горю матері, в якої забрали дочку 16 років і прикладами загнали в товарний вагон на каторжні роботи в Німеччину.
А у нас було тихіше, порівняно з селами за Південним Бугом, але свої окупаційні порядки румуни встановили. Комендантом був офіцер Рома, помічниками – молдовани Марко і Лев, начальником поліції – спочатку Сава Рудь, потім Іван Юрченко. Про цю людину сторожили згадують з повагою. Він більше був на службі в людей, ніж у поліції, про всі акції, які готували окупанти, Іван Гаврилович розповідав населенню, чим запобігав біді, відвертав лихо.
Наші діди, батьки, як могли, чинили опір окупантам. Так, В.Я. Крикун самостійно виготовив приймач, слухав зведення про переможні бої радянських військ і розповсюджував їх серед населення, був схоплений і відправлений до тюрми у м. Балту. Після визволення нашими військами пішов на фронт, має бойові нагороди. Після війни Володимир Якович все своє життя присвятив середній школі, користувався великим авторитетом серед населення.
У селі діяли дві підпільні групи (із спогадів Д.Ю. Ратушняка). Першу очолив Жадан, він жив на Жорняках. Друга сформувалася на бурякорадгоспі, її очолив Фомічев. В цю групу входили Леонтій Плаксій і Неавгустов (в повоєнний час директор Яланецької школи), він у радгоспі працював комірником. Щоб піти у партизани, необхідно було знати спеціальний пароль.
Більше 20 років не визнавали наших партизан, і тільки В.З. Качуру (секретареві райкому) вдалося добитися, аби їх нагородили медалями.
У березні 1944 року з тяжкими боями наші війська підійшли до Південного Бугу. Після визволення населених пунктів у бойові частини вливалося нове поповнення, і часто так траплялося, що люди гинули, не встигаючи отримати одяг і зброю, не маючи при собі ніяких документів.
Подібна ситуація мала місце 10 березня 1944-го на підступах до Війтівки. З якою метою, яке завдання було поставлено взводу солдат, мабуть, ніхто вже і не взнає, тому що ні документів, ні паперів, які б підтверджували їхні особи, при них так і не знайшли. Тільки в командира було посвідчення на ім’я Івана Бубликова.
А сталося ось що. Фашистська авіація наносила бойові удари в районі Бугу, не даючи змоги переправитися нашим частинам через річку, а взводу бійців, мабуть, було поставлене завдання розвідати обстановку у Війтівці. Начебто нічого загрозливого для солдат не було, ворог був десь у селі за три кілометри. Вийшовши із лісу, потрібно було добратися до околиць села, під ногами після весняних дощів було суцільне місиво, йти було важко.
Відійшовши пару сотень метрів від лісу, вони почули гул німецьких літаків, які надлетіли з боку річки. Фашисти зразу ж угледіли легку здобич. На відкритому полі сховатися радянським воїнам було ніде. Почався нерівний двобій піхоти з вишколеними німецькими асами. Війтівчани чули кулеметні черги з літаків, їм відповідали поодинокі гвинтівочні постріли наших бійців, але сили були нерівні, загорілася скирта соломи, в якій укрилися солдати, вони були беззахисні в тій ситуації.
Льотчики настільки осміліли, що колеса літаків ледве не торкалися землі. Не було тієї сили, щоб гідно дати відсіч фашистам. Не навчені, не обстріляні новобранці всі до одного полягли за визволення Війтівки.
Фашисти скаженіли. Коли їм стало відомо, що в одній із хат зібралася молодь, вони її підпалили. Люди в розпачі вибігали на двір. Останнім покинув палаючу хату Петро Мороз. Гітлерівець, який чатував біля дверей, із словом «партизан» дав чергу із автомата. Німці підняли тіло і кинули у вогонь. Не впали даром материнські сльози на землю, знайшли і вбивцю за селом неживого.
Ранком 12 березня ворожі літаки, кружляючи над Бершадю, скидали на парашутах своїм розгромленим під Уманню частинам, пальне. А у Війтівці опівдні радянські розвідники, перевдягнувшись у цивільне, зайшли у село, в центрі захопили дві автомашини і знищили ворожих солдатів та офіцера. У понеділок почалася перестрілка, яка переросла в бій із застосуванням легких танків і артилерії.
Ось як описує цей бій у своїй книзі «Про бої, пожарища, про друзів-товаришів» Герой Радянського Союзу М.Я. Кузьмінов: «Ми переслідували ворога, але перед Війтівкою були зупинені організованою відсіччю противника. Вибити його із села зі сходу не вдалося. Ніч нас застала в полі перед селом, правда, бій не затихав всю ніч, але успіху ми не мали. Від місцевих жителів ми дізналися, що в селі скупчилося немало різного фашистського зброду. Там були німці, румуни, зрадники Батьківщини – власівці. Як потім розповідали полонені румуни, на передодні в штабі ворога мав місце скандал, який ледве не закінчився збройним поєдинком. Німці самі відступали під виглядом заняття оборони на вигідному для них рубежі, а румун заставляли утримуватися в селі, але ті не хотіли тут залишатися.
Вранці ми посилили наступ на ворога. Один із місцевих жителів провів роту автоматників з командиром Машкіним в обхід села, вона ударила по ворожій обороні з флангу і разом із сусідом зліва увірвалися у Війтівку, в селі закипів жорстокий бій. Ми билися уже в центрі, коли начальник артилерії полку капітан Личман доповів мені, що із Бершаді рухається до батальйону піхоти противника, очевидно, підкріплення війтівському гарнізону. Я наказав відкрити вогонь із всіх вогневих артилерійських точок. Частина німців кинулася в ліс, а решта повернули назад.
Приблизно до 12 години село було звільнено від фашистів, тільки біля церкви кипів бій. На підступах до Війтівки і в самому селі загинуло 70 фашистів. Ми захопили 27 полонених, 8 гармат, 11 кулеметів, майже 200 автоматів і гвинтівок, 29 коней. Багато було поранених, загинув кращий кулеметник, хороший воїн і товариш П.Г. Найденко, який заслужив любов і повагу солдат всієї частини.».
Світлу пам’ять про мужніх захисників Вітчизни бережуть односельчани, тут споруджено меморіал Слави воїнам-визволителям та пам’ятник Невідомому солдату. У шкільному краєзнавчому музеї розповідають нинішньому поколінню про звитяжні звершення учасників другої світової війни.
Підготувала
Олена МАЦЬКО, студентка Вінницького державного педагогічного університету.

Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
2 фото   
<b>6 червня - День журналіста України</b><br />День журналіста щорічно відзначається в Україні 6 червня – в день прийняття Спілки журналістів України в 1992 році до...
3 фото   
<b>Семінар з питань ведення галузі тваринництва</b><br />На базі ТОВ &quot;Устя&quot;, що знаходиться в с. Устя Бершадського району 3 лютого ц.р. відбувся семінар з питань...
2 фото   
<b>Хай буде успішним рік Дракона</b><br />В календарі чимало свят, але Новий рік &ndash; особливе з них, адже це не просто початок нового відліку часу, а й...
34 фото   
<b>БАЛАНІВКА</b><br />БАЛАНІВКА &mdash; село, центр сільської Ради, розкинулося на берегах річки Берладинки, за 12 км від районного центру...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Яланець
Дзюбенко Павло Євсейович (1910) 1910 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.08.44.

З історії Бершаді
І в наступні роки не вщухала на цих землях боротьба проти поневолювачів. Жителі Бершаді були учасниками повстання під проводом С, Палія. Тут було сформовано сотню на чолі з сотником Лук'яном, яка у жовтні 1702 року визволяла від польських військ Немирів. 1734 року надвірні козаки Бершаді підтримали селянсько-гайдамацьке антифеодальне повстання. В 50-х роках, коли знову пожвавився гайдамацький... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

ВІЙТІВКА: ОКУПАЦІЯ І ВИЗВОЛЕННЯ - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення