Fridge magnet wooden gears

ВІН – НАША ГОРДІСТЬ

  • Подобається3Не подобається
  • 10 Серпня 2005, 11:59

Сашко був найменшим із багатодітної сім’ї сільського коваля Федора Шатковського з Колосіївки – дев’ятою дитиною. Та страшний голод тридцять третього підряд скосив спочатку батька, за ним – п’ятьох дітей, а згодом і маму Ольгу. Четверо дітей, які залишилися, самі закінчували споруджувати хатину, що починали разом з покійною матір’ю. Згодом найстарший Георгій, навчившись від свого дядька Григорія слюсарної, ливарної і токарної справи, пішов шукати кращої долі. Сашко працював їздовим у місцевому колгоспі „Серп” аж до того дня, коли йому прийшла повістка в армію.
Тож залишив на господарстві сестер Євгенію та Віру і пішов виконувати свій військовий обов’язок. Не зазнавши щасливого дитинства, юності, не знаючи грамоти, став солдатом Червоної Армії.
Коли почалася війна, Олександр Шатковський служив у глибинці Росії. І йому довелося пройти тернистий, зрошений потом і кров’ю, шлях воїна-фронтовика. Скільки довелося пережити. Під час боїв у Білорусії був поранений – під Бобруйськом кулеметна черга посікла йому ноги.
Звісток додому не посилав. Соромно було признатися, що зовсім неписьменний. Згодом друзі-солдати допомогли азбуку опанувати та ще й прізвище своє друкованими літерами писати.
Коли лікарі поставили на ноги, знову попав на фронт. Курськ, Бєлгород і найпам’ятніші бої під Сталінградом. Це було справжнісіньке пекло – горіла земля, плавилася сталь, смерть жадібною птицею кружляла над виснаженими людьми. І знову санітари винесли Олександра, контуженого з простріленою лівою рукою, і одвезли в тиловий госпіталь аж у Душанбе. Та бажання швидше стати в стрій було настільки великим, що майже втік з госпіталю. Розшукав запасний полк і з ним майже одразу попав у бій під Рава-Руською. Та знову поранення і знову в обидві ноги. Фашисти немов спеціально цілились, аби хоробрий артилерист не дійшов до Німеччини. Але солдат дійшов.
Дивно, але коли ступили на землі Східної Пруссії, прямували на Кенігсберг, у наших солдатів уже не було ненависті до німців. Переконалися, що не кожен – фашист. Замість ненависті зміцніла свідомість обов’язку звільнити людство від коричневої чуми. Там, у Кенігсберзі, і зустрів О. Шатковський разом зі своїми однополчанами Перемогу.
Але до закінчення Другої світової війни було ще далеко. Бо ще не заспокоїлись союзники фашистів – японські самураї. Тож через весь Союз добиралися ешелоном на схід. Зупинилися на станції Соловйова, що на радянсько-монгольському кордоні, а звідти похідним маршем на Мукден. Піхота легка, рухлива, а з гаубицями доводилося важко в горах, на крутосхилах. Затримались, відстали, а з передової уже просять, вимагають вогневої підтримки. Раптом з висоти „заговорила” гармата, командиром якої був сержант Олександр Шатковський. Самураї не чекали вогню з цього природою укріпленого флангу і в паніці відступили.
– Як зуміли подолати майже неприступний рельєф? – запитали молодого командира.
Той усміхнувся голубими очима і відповів:
– Солдатська кмітливість і сила.
З’ясувалось: зібрали, де тільки могли, троси, ланцюги, мотуззя й користувалися ними, як лебідкою, при буксируванні.
... Додому повернувся солдат з речовим мішком у правій руці. Був худорлявим, невисокого зросту, наче підліток. Але люди шанобливо зупиняли на ньому погляди, задивлялися на рядки бойових нагород і червоні нашивки – свідчення важких поранень.
... Сестра Євгенія одразу й не впізнала, коли зайшов у зубожілу хату. А через мить плакала й обіймала.
– Слова тобі, Господи! Сашуня прийшов живий, здоровий. А я по тобі та по своєму Феді молебень відправила. Переказали – вбили.
Після того, як трохи залікував рани, пошкутильгав до спиртзаводу. Зустріли привітно і доброзичливо, зарахували машиністом парового котла і навіть видали хлібну картку. Від природи Олександр Федорович мав чіпку пам’ять, був працелюбним. Тож уже наступного сезону його призначили змінним слюсарем-наладчиком. Працював сумлінно, за що удостоївся звання майстра „Золоті руки”. А згодом до орденів Червоної Зірки та Вітчизняної війни, двох медалей „За відвагу” додалися нагороди і за працю – орден Жовтневої Революції, інші відзнаки. У його трудовій книжці тільки один запис – Бершадський спиртзавод. Роботі на цьому підприємстві віддав тридцять дев’ять років. Тут, на заводській прохідній, зустрів і свою долю – чорняву красуню Марусю, яка стала дружиною. Лелека приніс у їхній дім спочатку Галинку, згодом Тетянку, а потім і сина Володю.
... Минули роки, десятиліття, повиростали діти, повилітали з батьківського гнізда, мають уже своїх дітей та онуків. Давно уже ветеран війни і праці на заслуженому відпочинку. Все більше і більше болять фронтові рани, ниє осколок у тілі. Можна було б і відпочити. Та не вміє подружжя Шатковських сидіти без діла. Донедавна самі вели домашнє господарство, а тепер доглядають тільки курочок, кота і собаку.
Хоч би як були перевантажені житейськими турботами діти, вони завжди знаходять час, щоб зайти або подзвонити до батьків, поцікавитися станом здоров’я, підтримати лагідним словом, допомогти по господарству. А в дні великих свят на гостини до батьків приходять діти – дочки Галина з чоловіком Володимиром Чорнокульським та Тетяна з чоловіком Володимиром Пазюком, син Володимир з дружиною Галиною, шестеро онуків, четверо правнуків, племінниці Ольга Іванова та Марія Євич із сім’ями. І що б не говорили за святковим столом, батько і мати завжди бажають дітям, внукам, правнукам не зазнати такого горя і лихоліття, як випало на їхню долю. А молодше покоління Шатковських завжди бажає старшим здоров’я і довголіття. Як це було 8 квітня, коли батькові Олександру Федоровичу виповнилося 87 років, як це було 9 Травня, на день 60-річчя Перемоги, як це буває завжди. Бо ветеран війни і праці, батько і дідусь О.Ф. Шатковський – наша гордість.
Ольга ІВАНОВА.
м. Бершадь.

Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
26 фото   
<b>ТЕОФИЛІВКА</b><br />
7 фото   
<b>Стати кращими – не просто</b><br />До Дня працівників ветеринарної медицини: Напередодні професійного свята сиджу за столом над чистим аркушем паперу,...
2 фото   
<b>Коли керівники і громада – в одній упряжці</b><br />Не випадково в заголовок винесено саме такі слова, оскільки тандем сільського голови і керівника ТОВ...
3 фото   
<b>Ювілейне свято молодої держави відзначила Бершадщина</b><br />Наша держава відзначила важливу, знаменну дату в багатовіковій історії народу &ndash; двадцяту річницю проголошення...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Лісниче
Андрейцев Модест Кельович (1925) 1925 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Помер від ран 30.06.44. Похов. с. Стольничени, Молдова.

З історії Бершаді
Возз'єднання Правобережної України з Росією було прогресивним явищем в житті українського народу. Це помітно позначилось і на розвитку Бершаді, яка стала центром одноіменного округу Брацлавського намісництва. В 1797 році за новим поділом Бершадь — повітове місто Подільської губернії, а з 1804 року — містечко Ольгопільського повіту. Вже на початку XIX ст, існували бершадські суконна... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

ВІН – НАША ГОРДІСТЬ - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення