На святкових урочистостях з нагоди Дня незалежності України особливу увагу привертала експозиція, підготовлена учнями Бершадської (Пилипонівської) ЗОШ №2. Світлана Іванівна Ковальська та інші учителі разом зі своїми вихованцями проводять величезну роботу для збереження автентичності старообрядського поселення, збирають стародавній одяг, речі, книги, записують фольклор. При цьому вони шанобливо ставляться до державної мови. Фото автора
«Шановний Федоре Харитоновичу! Написати цього листа мене змусила Ваша публікація «Бершадські малороси» …Хочу зразу застерегти, що я не маю ніякого відношення ні до цих магазинів, вивіски яких ви наводили в публікації, ні до господарів з Києва. Але справа в іншому.
У Вашій статті порушується «проблема» російськомовної частини населення нашого міста. І хочу нагадати шановному автору, що тих малоросів більше 1,5 тисячі чоловік, а це приблизно 15% від усієї чисельності городян. Що ще працює школа № 2, до речі, російська за всю свою історію, а на даний час ледь жевріюча, «стараннями» таких борців за чистоту української нації, як Ви. Тих борців, які за 18 років незалежності порізали завод на металобрухт, і не тільки його, закрили допоміжну школу-інтернат на Пилипонівці, пустивши 100 дітей по світу з торбами, а тих, хто навчав і виховував їх, залишили без роботи. І все це Ви робите во благо людей. От залишилося тільки поміняти вивіски по Бершаді, і вже заживемо, як у Бога за пазухою.
Ви себе вважаєте щирим українцем, а я хочу нагадати, Федоре Харитоновичу, ким Ви працювали 18 років тому, і якою мовою Ви спілкувалися, і який устрій Ви пропагували.
А то виходить парадокс: хто був ярим атеїстом, став нині у церкві у перших рядах, хто був ідейним комуністом, став націоналістом і борцем за чистоту української нації. А ті малороси живуть на українській землі вже більше 300 років. І ніколи за весь час існування поселення старообрядців-росіян Пилипонівки (а село засноване в ХУІІ столітті, а в 1966 році увійшло до складу м. Бершаді) ніхто їм не ставив у провину, що вони розмовляли російською мовою. Мінялися царі, генеральні секретарі, президенти, а наші люди зберегли свою віру, культуру, мову. І це не заважало нам бути законослухняними громадянами і патріотами своєї Батьківщини.
Українська мова є державною, і цього ніхто не заперечує. Ми, російськомовна частина населення в своїй більшості володіємо і українською, і російською мовою однаково, на відміну від багатьох українців. І ніхто цим не хизується.
А Ваші публікації, шановний авторе, зайшли занадто далеко. Від них віє 37-им роком, Голокостом, і в деякій мірі фашизмом. Ми живемо в ХХІ столітті, наша країна хоче увійти в європейську спільноту, а такими міркуваннями, як Ваші, ми дійдемо тільки до митниці на кордоні з Європою чи Росією. В багатьох європейських країнах є дві, три державні мови, і ніхто від цього не страждає і на цьому не наголошує.
Простори Росії великі, і Вам, Федоре Харитоновичу, є велика нагода навчити росіян української мови, а тоді відкривати магазини з вивісками і розкладом на українській мові, аби це було на користь людям і для їхньої зручності.
А товариству «Просвіта», як і Вам, шановний, потрібно не вишукувати неправильні вивіски, а дійсно займатися просвітою. Щоб молодь не втрачала духовності, дивлячись низькопробні фільми з Америки, танцюючи під незрозумілу мелодію напідпитку на дискотеці. А розмовляла і вміла читати вивіски і на українській, і на російській, і на англійській, а також на багатьох інших мовах світу.
Ви так бідкаєтесь про долю народу, про суверенітет держави, а забуваєте, що і на Вас, як на депутатові районної ради, лежить відповідальність за той народ. І за той скажений долар, якого ми не можемо ніяк догнати, і за ті ціни за пальне, які шокують нас кожного дня. І за те зубожіння населення, яке віддає молоко, м’ясо, зерно за безцінь, а купує все інше втридорога. Такими публікаціями Ви або намагаєтесь відволікти увагу людей від «хліба насущного», або зовсім збиткуєтесь з них. Не зводьте людей лобами, між простими людьми таких надуманих проблем не було і не буде. Ми розуміємо один одного дуже добре, будь то росіянин, чи українець, єврей чи поляк. А щодо місцевої влади, то вона дуже лояльно ставиться до нас. Міський голова М.І. Кольченко з розумінням і повагою розглядає будь-яке питання і не ділить людей на російськомовних чи українськомовних.
Місто у всіх напрямках має дбайливого господаря, та і район теж».