Людмила Каширська, домогосподарка: – Багато в чому доводиться відмовляти собі. Не таким збалансованим стало харчування – рідко купуємо м’ясо, твердий сир, рибу. Покупки ретельно плануємо. Овочі на зиму стараємося купувати восени, коли вони дешевші.
Значна частина сімейного бюджету йде на ліки. Останнім часом менше купуємо мийних засобів – пробуємо призабуті вже народні рецепти боротьби за чистоту. З одягу та взуття купуємо лише найнеобхідніше. Займаюсь в’язанням, тож у кожного члена нашої сім’ї чимало в’язаних речей. Оскільки тарифи на комунальні послуги зросли, значно економніше витрачаємо електроенергію, воду. Загалом стало важче, адже економимо на всьому, а додатково десь заробити не маємо можливості.
Андрій Олексійович, службовець: – Оскільки зарплата вже тривалий час залишається майже на одному рівні, довелося переглянути сімейний бюджет, зокрема витрати. Останнім часом майже не тішимо себе обновками, правда, інколи купуємо не нові речі, чого раніше не робили. Городу не маємо, продукти купуємо на ринку і в магазинах, але тепер рідше ходимо за покупками. У попередні роки передплачували кілька видань, тепер не отримуємо жодного.
Нині практично немає можливості допомагати фінансово дорослим дітям, які теж відчувають брак коштів. Однак не втрачаємо оптимізму, головне – щоб жили мирно і щоб ніхто не хворів, адже це не лише фізичні страждання, а й величезні матеріальні затрати.
Сергій, водій: – Наша сім’я має автомобіль, який є нам вірним помічником майже щодня. Останнім часом ціни на пальне зросли, тому обслуговувати авто стало значно дорожче.
Допомагає економити газобалонне обладнання, яке встановлене на нашій машині, адже газ майже вдвічі дешевший за бензин. Змінювати гуму між сезонами, ремонтувати машину доводиться самотужки, адже в автосервісах ці послуги коштують немало. Деякі запчастини замовляю через Інтернет, що допомагає теж суттєво зменшити витрати із сімейного бюджету. Загалом через фінансову скруту наша родина значно менше використовує автомобіль, особливо для відпочинку.
Наталя Володимирівна, пенсіонерка: – Усе життя тяжко фізично працювала, думала, що зароблю достатню пенсію, щоб забезпечити себе на старість.
Але на ті мізерні гроші, що отримує пенсіонер, прожити дуже складно. Завжди мали домашнє господарство, але тепер утримувати його стає дедалі важче. Курку чи свиню вигодовувати дорого, бо за зерно треба заплатити чималі кошти. Минулого року був малий урожай овочів, тому картоплю, цибулю, моркву та іншу городину на зиму доводиться купувати. Ціни ростуть на очах, тому купуємо лише найнеобхідніше. Більша частина коштів іде на ліки, адже ми з чоловіком маємо проблеми зі здоров’ям. Тому доводиться економити на харчах, одязі. Допомоги чекати немає від кого. Маємо стареньких батьків у селі, які також потребують підтримки, як фізичної, так і матеріальної. Хочеться допомогти дітям та онукам, але пенсії ледь на себе вистачає.
Олена, молода мама: –На даний час у нашій сім’ї заробляє тільки чоловік, оскільки я перебуваю у декретній відпустці по догляду за дитиною. Тому сімейний бюджет ми намагаємося чітко планувати. Економити на продуктах харчування значно не можемо, тому що виховуємо двох дітей і хочемо, аби вони мали більш-менш збалансований раціон. Виручають батьки і бабуся в селі, які можуть іноді допомогти продуктами з городу чи м’ясом. Одяг купуємо лише за крайньої необхідності, менша донечка доношує речі сестри. На жаль, не виходить нічого відкладати, і це дещо насторожує.
Планую раніше виходити з декретної відпустки, адже нинішнього року старша донька піде у перший клас, а це в наш час також вимагає немалих витрат. Сподіваюся, що в нашій країні незабаром все зміниться на краще, адже хочеться для своїх дітей світлого майбутнього.
Спілкувалася Олена РОМАНЧУК, громадський кореспондент.