Окрім депутатів, на зібранні були присутні жителі села, представники громадського формування з охорони громадського порядку м. Бершаді і Бершадського району «Народна самооборона», обласної організації Всеукраїнської незалежної профспілки «Трудящі», а також голова районної ради Микола Грабчак, перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Ольшевський та депутат обласної ради, голова ради сільгосптоваровиробників району Сергій Савченко.
Запрошували і представників власників підприємства, але вони на зустріч з людьми не прибули. Вів засідання сесії сільський голова Іван Пустовіт.
Спочатку Іван Якович проінформував присутніх про стан виконання робіт з проведення водогону у селі, про перспективи ремонту сільських доріг, на що передбачено майже 71 тисячу гривень, а також про плани з облаштування вуличного освітлення.
Однак представників територіальної громади найбільше цікавила подальша доля цукрового заводу, на якому в різні роки, в залежності від сезону, працювало понад півтисячі мешканців Красносілки та навколишніх сіл. Підприємство було основним наповнювачем сільського бюджету, активно допомагало у вирішенні соціальних питань.
Протягом останніх кількох років завод не працював. Нинішні власники мають намір перепрофілювати його у підприємство зерносушильного напряму, і це викликає стурбованість у жителів села, які не хочуть, щоб його порізали на металобрухт. Інформуючи присутніх про те, як сільський голова і виконком впливають на ситуацію, Іван Пустовіт намагався бути щирим і відвертим і неодноразово наголошував: його завдання – убезпечити людей від неправомірних дій. Івану Яковичу вдалося організувати дві зустрічі власників заводу з головою райдержадміністрації.
Красносільський сільський голова направив звернення до голови облдержадміністрації, в якому просить допомогти громаді. Так, закон на стороні власників, зазначив Іван Пустовіт, адже право власності охороняється Конституцією України та іншими законодавчими актами, однак, на його переконання, треба дослухатися й до думки людей, територіальної громади.
Власники заводу готові надавати певну допомогу для розвитку громади, але селяни не хочуть таких інвестицій, вони стоять на позиції – відстояти цілісно-майновий комплекс заводу. З цією метою першого серпня на зборах колишніх працівників підприємства було створено комітет по збереженню цілісно-майнового комплексу заводу, який очолив сільський голова, а на базі громадського формування з охорони громадського порядку при сільській раді люди самоорганізувалися для охорони підприємства від знищення – ними здійснюється цілодобове чергування.
В обговоренні цього важливого питання взяли участь депутати сільської ради Володимир Дмитрик, Микола Сегеда, Віталій Запалов, Віра Рябоконь. Основний лейтмотив їхніх виступів – громада буде відстоювати свої позиції. Треба думати не лише про те, як зберегти завод, а й про сировину. Необхідно також розглядати і пропозиції власників. Однак вирішувати все потрібно цивілізовано, у правовому полі. Треба зберегти мир і спокій у селі.
Свої думки висловили і колишні працівники підприємства. Зокрема, колишній багаторічний директор Антоніна Сичук наголосила: Красносільський завод добротний, перспективний, його треба зберегти. Такої ж думки і Микола Лавренюк. Колишній інженерно-технічний працівник підприємства Василь Мазуренко радив думати не лише про те, як зберегти завод, а й що робити з ним.
Чіткою була позиція представників обласної організації Всеукраїнської незалежної профспілки «Трудящі» Ігоря Попенка та Андрія Бондаренка: технічний стан заводу непоганий, в нього є перспектива. Вони звернулися до депутатського корпусу, сільської ради з пропозицією прийняти рішення про звернення до суду з позовом про зобов’язання власників підприємства укласти договір оренди земельної ділянки під цілісно-майновим комплексом заводу. Громаді ж радили згуртуватися і відстоювати свої інтереси.
Не дати порізати завод – такою була думка й члена громадської ради при райдержадміністрації Анатолія Гончара.
Нині цукрова галузь у кризовому стані, потрібні нові технології, щоб вона вижила, зазначив у своєму виступі депутат обласної ради, керівник СТОВ «Лан» Сергій Савченко і розповів про досвід Польщі та інших країн Євросоюзу. На його думку, Красносільський цукровий завод не працює, бо нема коштів, щоб запустити його. Тож необхідно думати про те, як залучити якогось потужного інвестора з великими коштами, який буде спроможний зробити це.
Голова райради Микола Грабчак, перший заступник голови РДА Володимир Ольшевський підкреслили: позиція районної влади – зберегти завод, але робити це потрібно в правовому полі.
У підсумку було прийнято рішення сесії. Сільському голові доручено звернутися до прокуратури Бершадського району про перевірку наявності необхідної документації для реконструкції цукрових складів та проведення перепрофілювання цукрового заводу. Землевпоряднику сільської ради доручено спільно з відділом Держземагенства у Бершадському районі вивчити пропозиції представників обласної організації Всеукраїнської незалежної профспілки «Трудящі» стосовно оренди земельної ділянки під цілісно-майновим комплексом заводу і винести це питання на розгляд на наступній сесії сільської ради. З метою зняття соціальної напруги депутати надали дозвіл на встановлення шлагбаумів на прилеглих до території заводу дорогах комунальної власності.
Підтримано було й клопотання красносільчан до голови районної ради та начальника Бершадського райвідділу УМВС про встановлення постійно діючого поста міліції на території, прилеглій до цукрозаводу (наступного дня це питання вже було вирішено).
На сесії також було прийнято відповідне звернення жителів Красносілки до обл - держадміністрації та обласної ради для надання територіальній громаді допомоги у збереженні цілісно-майнового комплексу заводу та використання його за призначенням.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.