Музей є центром просвітницьких і культурних знань, виховання ідеалів добра і справедливості.
Вежа – пам’ятка архітектури і містобудування місцевого значення, внесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток Вінницької області рішенням виконкому облради народних депутатів від 14.02.91 р. №43, охоронн. № 45-М.
За часів панування в Баланівці Героніма Собанського(кін. 17 ст. – 1855р.) в селі було побудовано трьохповерхову вежу, яку по-польськи називали «дзигарня». В ній було розміщено годинник, який відбивав кожну годину. Також із вежі наглядали за працею кріпаків. В 1989 році на базі вежі було побудовано музейний комплекс: обрядовий зал, вежа та музей, музей – який став візитною карткою села.
Тут вежа височить,
Як свідок давніх літ,
Минувшини давної -предавної.
А зараз тут музей стоїть-
Окраса Баланівки дорогої.
Музей – це особлива архітектурна будова. Зали приваблюють багатством пам’яток минулого рідного краю. Все це привертає увагу односельчан, співвітчизників, гостей з-за кордону. Музей є центром просвітницьких і культурних знань, виховання в дусі ідеалів добра та справедливості. З фотографій дивляться батьки і родичі, які досягли успіхів у науці та важкій праці. Село гордиться ними. Вони вже вписали свою сторінку в історію села. Молодь сьогодні пише лише перший свій рядок на чистій сторінці. Гідне місце займе молодь в цьому музеї, який служить сучасності.
Задум створення музейного комплексу належить колишньому голові агрофірми «Колос» Царюку А.П. Велику допомогу при зборі експонатів надала також колишня голова сільської ради Волощук Н.І.
Щорічно музей відвідує біля 3,5 тис. екскурсантів. Частими відвідувачами є й зарубіжні гості: США, Канада, Англія, Японія, Китай.
Музей було відкрито 17 листопада 1989 року. Звання «народний» присвоєно 29 грудня 1994 року.
Адреса: 24413 с. Баланівка, вул. Дяченка,14
Телефон: (04352) 41-176
Музей працює з 9.00 до 18.00
Обідня перерва з 12.00 до 13.00
вихідний – неділя, понеділок
Вхід в музей безкоштовно
Завідуюча народним музеєм історії с.Баланівка – Коритна Наталія Василівна