-Сьогодні багато говорять про інвестиції, їх роль в економічному розвитку. Наскільки інвестиційно приваблива Бершадщина? Звісно, це залежить від багатьох факторів, але які переваги має наш район?
– Бершадський район є інвестиційно привабливою територією, оскільки має значний природно-ресурсний, економічний, науково-технічний, трудовий, рекреаційний та просторово-економічний потенціал. Але найбільшу привабливість у районі має людський потенціал.
Наш район сільськогосподарський, діє ряд підприємств переробної галузі. Тому найбільш інвестиційно-привабливими галузями є агропромисловий комплекс, промисловість, малий та середній бізнес з активним використанням наявних місцевих корисних копалин, туризм.
З метою активізації інвестиційних процесів на рівні району діє ряд важливих документів. Це Програма соціально-економічного та культурного розвитку, яка приймається щорічно, «Програма залучення інвестицій у Бершадський район на 20122015 роки», «Стратегія економічного і соціального розвитку Бершадського району до 2020 року» та інші. Саме ними питання інвестиційної діяльності визначено пріоритетним та першочерговим.
Якщо говорити мовою цифр, то у 2013 році підприємствами та організаціями району за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 122,6 млн. грн. капітальних інвестицій, що на 2,4% більше 2012 року. Найвагомішу частку, або 99,8%, освоєно в матеріальні активи, з яких у будівлі та споруди – 64,1% усіх інвестицій, у машини, обладнання та інвентар і транспортні засоби – 31,9%.
Головним джерелом інвестування залишаються власні кошти підприємств та організацій, за рахунок яких освоєно 43,4% загального обсягу капітальних інвестицій. Частка запозичених коштів, за рахунок кредитів банків та інших позик, становила 27,7%.
За рахунок державного та місцевих бюджетів освоєно 4,3%.
Частка коштів населення на будівництво власного житла склала 24,6%.
Обсяг прямих іноземних інвестицій у район станом на 31 грудня 2013 року становить понад 1,2 млн. дол. США. Ці кошти вкладено у легку промисловість, сільське господарство та торгово-посередницьку діяльність. Хоча, відверто кажучи, цього недостатньо для суттєвих зрушень в економіці району, тому є над чим працювати в подальшому.
– Що робиться в районі для того, щоб створити сприятливий інвестиційний клімат та бізнес-середовище?
– З метою покращення інвестиційного клімату та забезпечення супроводження реалізації інвестиційних проектів розпорядженням голови райдержадміністрації від 18 вересня 2013 року №342 утворено робочу групу із супроводу інвесторів, засідання якої відбуваються щомісячно.
Сформовано інвестиційний альбом району, в якому потенційні інвестори знайдуть інформацію про інвестиційну привабливість галузей економіки району, інвестиційні пропозиції підприємств району, вільні виробничі площі, будівлі, приміщення та земельні ділянки, які можуть бути реалізовані або надані в оренду. Відповідна інформація надається зацікавленим інвесторам та розміщуються матеріали на веб-сайтах районної та обласної державних адміністрацій.
Одним із кроків до створення сприятливого інвестиційного клімату є відкриття 29 листопада минулого року центру надання адміністративних послуг. У ньому надаються дозвільні та адміністративні послуги.
Відкриття центру дозволило спростити процедури надання послуг як у часовому просторі, так і в мінімізації зусиль громадян та суб’єктів господарської діяльності для отримання бажаного результату.
У Бершадській ОДПІ відкрито та діє центр обслуговування платників податків.
Здійснюється співпраця підприємців із координаційною радою з питань розвитку підприємництва та реалізації державної регуляторної політики. На веб-сторінці РДА є розділи: інвестиційна діяльність, підприємництво, регуляторна діяльність, дозвільна система, державна реєстрація.
Все це позитивно впливає на інвестиційні процеси та розвиток підприємництва.
– Які інвестиційні проекти були реалізовані минулого року? Скільки коштів вдалося залучити?
– У 2013 році на території району завершено реалізацію 5 інвестиційних проектів загальною вартістю майже 185 млн. грн., що сприяло створенню 25 нових робочих місць. Це реконструкція родильного приміщення свиноферми на 90 голів ПАТ «ЯвірАгросервіс», реконструкція молочнотоварної ферми на 200 голів в с. Усті, реконструкція і модернізація виробничих потужностей Джулинського елеватора шляхом збільшення кількості одноразового зберігання зерна з 13 до 31 тис. тонн.
А також енергозберігаючі проекти – в с. Чернятці побудовано електростанцію з використанням енергії сонця потужністю 7 мВт (ТОВ «Ренджи Бершадь») та відновлено Чапаєвську малу ГЕС потужністю 55 кВт/год. (ТОВ «Подільська енергетична компанія»). Відповідно до рішення НКРЕ електростанціям погоджено встановлення «зеленого тарифу», і з IV кварталу минулого року вони здійснюють комерційний відпуск електроенергії в енергетичну систему України.
– Що Ви можете сказати про цьогорічні інвестиційні проекти?
– У 2014 році введено в дію завод по виробництву паливних гранул (пелет) із решток сільськогосподарсьскої продукції в с. Красносілці потужністю 10 тис. тонн у рік. Вихід на проектну потужність дозволить створити до 15 нових робочих місць.
Сьогодні перебувають у стадії реалізації та підготовки до неї ще ряд проектів. Зокрема, приватним підприємством «Бершадський відгодівельний комплекс» у м. Бершаді реалізовується 3 інвестиційних проекти вартістю 7,5 млн. грн.
А саме: реконструкція приміщення для вирощування свиней замкнутого циклу на 1200 голів, реконструкція родильного приміщення свиноферми на 90 свиномісць та реконструкція комбікормового цеху проектною потужністю 25 тонн/добу. Закінчено будівельно-монтажні роботи, проходить наладка та підключення обладнання, готовність складає 84%. Буде створено 15 нових робочих місць.
Бершадською філією ПрАТ «Зернопродукт МХП» заплановано реконструкцію ферми по вирощуванню нетелів потужністю 400 голів. Вартість проекту – 400 тис. грн. Нині виготовляється проектнокошторисна документація.
На початковій стадії перебуває реалізація проекту по будівництву комбікормового заводу для відгодівлі птиці на ПАТ «Птахокомбінат «Бершадський». Вартість проекту – 19 млн. грн. Нині виготовляється проектно-кошторисна документація, узгоджуються дозвільні документи.
– В Україні на сьогодні діє багато конкурсів інвестиційних проектів та програм. Наскільки активно бере участь Бершадський район у розробці та впровадженні таких проектів?
– Залучення коштів європейських інституцій, державного та місцевих бюджетів для соціально-економічного розвитку територіальних громад є надзвичайно перспективною справою.
Наприклад, у першій фазі проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» загальна вартість реалізованих заходів по Бершадському району становить понад 800 тис. грн., з яких 357 тис. грн. – кошти міжнародної підтримки.
Реальні результати дій громад – це придбаний автобус для підвозу учнів до школи в с. Флориному, впровадження енергозберігаючих заходів у дошкільній установі с. Бирлівки та медичних закладах сіл Сумівки та Михайлівки, відновлення вуличного освітлення в с. М’якоході.
Вартість проектів, реалізованих у другій фазі, становить більше 770 тис. грн., у тому числі 300 тис. грн. – кошти проекту ПРООН/ЄС.
Завдяки цьому здійснено капітальні ремонти із застосуванням енергозберігаючих заходів у ДНЗ «Мрія» с. Війтівки, «Сонечко» с. М’якоходу, «Барвінок» с. Усті. По Красносільській сільській раді завершено капітальний ремонт вуличного освітлення із застосуванням енергозберігаючих технологій. Завдячуючи цьому, освітлено 9 км доріг.
У продовження реалізації проекту громадськими організаціями Війтівської та Устянської сільських рад розроблені мікропроектні пропозиції по впровадженню інноваційних енергетичних технологій у дошкільних навчальних закладах. Орієнтовна вартість проектів складає майже 500 тис. грн., з яких майже 330 тис. грн. – кошти Європейського Союзу. Їх реалізація запланована на 2014 рік.
Крім того, громади району беруть участь і є переможцями Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування та обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад, інших подібних заходів. Підсумком участі громад району за останні 6 років в обласному конкурсі є реалізація проектів на суму 915 тис. грн., із них 256 тис. грн. – кошти обласного бюджету.
Щодо перспектив на майбутнє, то ми й надалі будемо працювати за вже обраними пріоритетними напрямками розвитку району, а також активно долучатимемось до нових інноваційних проектів та програм. Задля цього запрошуємо до співпраці громадські організації району, лідерів громадської думки вносити пропозиції по покращенню життя жителів району, розробленню спільних проектів та їх реалізації.