На знімку: учасники конференції на дослідних ділянках Бершадської філії «Зернопродукт МХП». Фото Сергія КІСИКА
Науково-практичну конференцію «День поля – нові сорти зернових культур та їх роль у збільшенні виробництва якісного зерна» відкрив директор ПрАТ «Зернопродукт МХП» М.І. Кучер, на базі Бершадської філії якого вона проводилася.
Як і годиться, науковцям, які, по суті, є флагманами сільськогосподарського виробництва, зокрема В.В. Моргуну, було вручено запашний коровай. Людей, які пов’язали свою долю з виробництвом якісного зерна, поряд з іншими привітав і голова рай держ адміністрації О.Ф. Снігур.
Надзвичайно приємно, сказав він, що дана конференція проводиться саме на базі Бершадського району, зокрема Бершадської філії ПрАТ «Зернопродукт МХП», яка сповна виправдала славу району, як уславленого хліборобського краю. Урожайність зернових на багатьох її полях – по 80 центнерів з гектара, а на дослідних ділянках вона навіть перевищує сто центнерів. Тож таке зібрання фахівців, управлінців за ініціативи ПрАТ «Зернопродукт МХП» буде корисним для всіх сільськогосподарських підприємств району.
Після ознайомлення з очолюваним ним господарством М.І. Кучер запевнив, що віддають перевагу сортам озимої пшениці селекції інституту В.В. Моргуна саме тому, що вони завжди виграшні і ще жодного разу не підвели.
В.В. Моргун у своєму виступі нагадав, що національною програмою розвитку зернового господарства в Україні поставлено завдання подвоїти його виробництво в цілому в державі і довести до 80 мільйонів тонн. Одним із найважливіших факторів, від яких відсотків на 60 залежить його виконання, є впровадження у виробництво нових сортів. Але без добрив, зауважив він, великого урожаю не буває, тому інститут вже впроваджує у технології використання рідких мінеральних добрив, які ефективніші та ще й дешевші від сипучих. Аграрну стратегію, щоб адаптуватися до виробництва зерна у нинішніх кліматичних умовах, які змінилися, пора змінити вже взагалі. А щодо дешевого продовольства, то за словами академіка, гра з цим закінчується, тому на місцях усі повинні скористатися ростом цін на зерно на благо власної економіки.
Заступник директора інституту фізіології рослин і генетики НАН України В.В. Швартау зупинився на сучасних технологіях захисту посівів озимої пшениці, не менше змістовним був і виступ керівника відділу по роботі з клієнтами Є.В. Саніна. Він, зокрема, зауважив, що чорноземів в Україні найбільше, а урожаї ще збираємо чомусь менші, ніж в інших державах. А це означає, що в нас є ще багато невикористаних резервів.
Сорти пшениць інституту В.В. Моргуна, звучало впродовж всієї конференції – це велика праця, і ПрАТ «Зернопродукт МХП» співпрацює з даною науковою установою не випадково. Таких по значимості закладів є тільки два в світі.
На жаль, не обійшлося під час проведення даного зібрання і без гірчинки. Науковці змушені були звернутися до присутніх підтримати їх звернення до уряду, Президента, щоб ті допомогли їм захиститися від рейдерських нападів на їх дослідні поля у Глевасі на Київщині. Так, як судовій тяганині у цьому плані не видно вже ні кінця, ні краю, учасники конференції одноголосно проголосували за підтримку даного звернення.
Практична частина конференції навіть дещо звеселила її учасників. Наприклад, коли чотири комфортабельні автобуси з гостями району вирушили на поля Бершадської філії ПрАТ «Зернопродукт МХП», зокрема на Демидівське відділення у Тростянецькому районі, М.І. Кучер пожартував, що їхні поля, мовляв, чисті від бур’янів, а де вони забур’янені, то поля інших господарств, після чого всі засміялися. Проте дуже швидко всі переконалися, що у даному жарті була доля правди.
Поля Бершадської філії дійсно вигідно відрізнялися по чистоті від деяких у Тростянецькому районі. І це незважаючи на те, що у «Зернопродукті» давно вже відмовилися від оранки.
Найбільше враження на всіх справили дослідні ділянки з найновішими сортами озимої пшениці, які у газеті неможливо було б навіть перерахувати. І кожному з них В.В. Моргун дав вичерпну характеристику.
Отже, сучасні технології, техніка, сорти озимої пшениці є досить важливими факторами нарощування виробництва зерна у нашій державі і без жодного з них не обійтися. Але до названих М.І. Кучер додав і ще один не менш важливий: вся суть справи не тільки в них і навіть не в найсучаснішій техніці, а насамперед у нас, в людях. Як ми поставимося до виконання поставлених завдань, те і будемо мати.
Павло КУШПЕЛА