В цілому ж, незважаючи навіть на складну зимівлю, яка таки дала збій у роботі всієї галузі, за останні три місяці сільськогосподарські підприємства все ж покращили продуктивність худоби. Так, середній надій молока від корови становить 1382 кілограми, середньодобові прирости ВРХ на відгодівлі і дорощуванні – 400, свиней – 300 грамів.
Неабияким резервом завжди було і залишається поголів’я худоби. В сільгосппідприємствах району нараховується 8589 голів ВРХ, зокрема 3206 корів, свиней – біля 11 тисяч голів. Певні позитивні зрушення за останній місяць є і по поголів’ю ВРХ, якого стало більше на 106 голів, корів – на 37, на 341 голову – свиней. В розрахунку на 100 гектарів сільськогосподарських угідь припадає 42 умовних голови, що на 2 більше від попереднього місяця.
Тож на сьогодні є лише два найважливіших фактори, які позначаються на веденні тваринництва. Це, зокрема, збереженість поголів’я та його відтворення.
У плані відтворення ми вже маємо по 50 телят на 100 корів. Згідно з графіками розтелів корів і нетелей, за рік очікується до 80 телят від кожних ста корів, що дасть можливість збільшити поголів’я ВРХ на 10-12 відсотків. Поголів’я ж корів планується зберегти на рівні минулого року.
Неабияка увага приділяється і паруванню худоби. Спаровано вже 2100 корів, або 69 відсотків від наявних, а також 740 телиць. В розрахунку на сто корів це 30-32 відсотки. Свиноматок і свинок – 2202 голови. На кінець року є реальна можливість збільшити поголів’я свиней до 16 тисяч, ВРХ – у межах трьох тисяч.
Не менш важливим фактором у веденні тваринництва є кормовиробництво. І йому приділяється достатньо уваги. Вже заготовлено 18623 тонни сінажу, або по 5,1 тонни на корову, 1501 тонну сіна. Неабияка увага буде приділятися і заготівлі силосу з кукурудзи, яку посіяно з цією метою на 2280 гектарах. Є реальна можливість заготовити його 53 тисячі тонн, або по 14-16 тонн на корову. А це означає, що буде закладено достатній фундамент, щоб зимівля тваринництва була набагато кращою від попередньої – планується на одну умовну голову заготовити до 30 центнерів кормових одиниць поживи.
Не можна не відзначити, що вагомий внесок у плані виробництва м’яса вніс птахокомбінат «Бершадський». В структурі району він вже займає 88,5 відсотка. Отже, на долю всіх інших припадає тільки 11,5 відсотка.
Найкраще на сьогодні, як по поголів’ю, так і його продуктивності, спрацювали тваринники Бершадської філії ЗАТ «Зернопродукт МХП», де збільшено як поголів’я корів і ВРХ взагалі. Непогано займаються веденням галузі в господарствах сіл
М’якоходу,
Усті,
Шляхової, ПСП «Еліта».
І хоч показники ведення галузі поки що не на тому рівні, як було раніше в районі, все ж збільшено поголів’я худоби і її продуктивність у тирлівському, джулинському сільгосптовариствах. На належному рівні продуктивність у свинарстві у поташнянському, де 544-грамові середньодобові прирости, 520-грамові – у м’якохідському, у межах 350 – у шляхівському господарствах та ПСП «Еліта».
Щодо молочної продуктивності, то у Бершадській філії ЗАТ «Зернопродукт МХП» від корови надоєно вже по 3265 кілограмів молока, непогані показники продуктивності у ПСП «Тетяна», ТОВ «Устя», «Удич», «Агросвіт», ПСП «Березівка».
У ЗАТ «Зернопродукт МХП», наприклад, яке багато в чому вже задає тон, круглий рік надоюють по 17-18 кілограмів молока від корови. Не відстають в
Усті,
М’якоході,
Серединці. Зважаючи на переміни у веденні галузі, є всі підстави розраховувати, що по продуктивності худоби зуміють швидко підтягнутися і в інших господарствах. На сьогодні це вже залежатиме тільки від того, як ітимуть справи у кормодобувників в організації праці на фермах. А це вже робота не тільки керівника, а й зооветспеціалістів, керівників середньої ланки у даній галузі, взагалі всіх тваринників.
Володимир ГОДОВАНЕЦЬ,
начальник відділу організації виробництва переробки та маркетингу сільськогосподарської продукції управління агропромислового розвитку РДА.