Своєрідним барометром прибутковості у скотарстві є молочне поголів'я худоби: як його годують, такі мають і результати. Однак збільшилися надої лише в дев'яти господарствах з 22, де є молочні ферми, що становить 41 відсоток. В середньому від корови у них надоєно від 867 до 1136 кг молока. Високу продуктивність корів забезпечили в
Усті, Осіівці,
Джулинці,
Серединці.
На початку травня розпочалося випасання корів і підгодівля зеленими кормами. В
Усті надої зросли до 14,
Осіївці – до 11,5,
Флорино – до 9,7,
М’якоході – до 9,5 кілограма.
Щоб збільшити виробництво тваринницької продукції, найперше варто було б наростити її поголів'я. Основні фактори при цьому – його відтворення та збереження. Однак за 4 місяці одержано, в розрахунку на 100 корів, лише по 35 телят, що на двоє менше проти відповідного періоду минулого року. У першому півріччі очікується їх теж лише 49, що теж менше проти минулого року.
Невисокою залишається і середня здаточна вага однієї голови ВРХ – 343 кг. А у
Тернівці,
Маньківці,
Чернятці ще менше, тоді як в
Осіївці,
Усті, САТ "Бершадське",
Дяківці,
Флорино цей показник набагато перевищує 4 центнери. Тільки через здачу поголів'я низьковаговими кондиціями на кожній тварині було втрачено в середньому по 469 грн. Всього втрати по району склали 528563 грн. От і економіка.
До всього ще й зросли показники падежу худоби. За 4 місяці загинуло 224 голови ВРХ, що на 52 голови більше, 1825 голів свиней, що на 328 голів більше.
На неналежному рівні ведеться в районі робота і по ідентифікації поголів'я худоби, хоча на цьому наголошувалося вже не раз.
У виступі начальника ветеринарної лікарні В.М. Олішевського, який вів мову по другому питанню порядку денного, прозвучало: у цьому році є можливість повністю звільнити ферми у районі від туберкульозу, домогтися значного покращання ситуації з лейкозом. Причому справа вже не стоїть тільки у відповідальності керівників за це, а у реальній загрозі населенню.
Як підсумок, у виступі начальника управління АПР райдержадміністрації М.О. Бондарчука прозвучало, що по виробництву м'яса район виходить на рівень 1985-1990-х років, але за рахунок птахокомбінату "Бершадський". Звідсіля напрошується висновок: якщо птахівництво розвивається, то чому має місце спад по ВРХ і свинях?
Він наголосив на необхідності задуматися на місцях над пошукам шляхів здешевлення продукції.
Словом, на сьогодні благополуччя у веденні господарств, зокрема окремої галузі, як ніколи залежить від спеціалістів, які їх очолюють. Понад усе потрібно працювати над технологіями. А все у веденні тієї чи іншої галузі стане на свої, як кажуть, місця тільки тоді, як розпочнемо, навчимося жити і працювати так, як це робиться у всьому світі. Про це теж йшлося на нараді.
Павло КУШПЕЛА,
кореспондент газети.