... Пригадалась одна дуже давня розмова з мудрим євреєм, який на моє запитання, чого йому не вистачає в житті, щиро відповів, що найбільше хотів би мати спочатку той розум, який має мужик опісля ним вчиненого, коли вже доводиться "чухати" потилицю. Не раз доводилося переконуватися у справедливості цих слів.
Пишучи ці рядки, виходжу з того, що більшість читачів є високосвідомими громадянами і не потребують чиєїсь агітації, щоб зробити свій вибір. Моя мета – привернути увагу до маніпуляцій свідомістю людей і фальсифікацій, які присутні у передвиборних гонках та й під час голосування і підрахунку голосів.
Людям хочеться, щоб у державі, нарешті, настав спокій. А це можливо лише за умови, коли вибори будуть дійсно чесними, прозорими і справедливими. Цього хочеться нам усім. На жаль, важко сказати, що цього бажають усі політичні опоненти. Та й деякі політологи і політики прогнозують, що на цьому вакханалія у боротьбі за владу не припиниться. Коли таке чуєш, душу охоплює гіркий сум. Саме тому і хотів би звернути увагу необізнаних людей на деякі методи і способи маніпуляцій нашою свідомістю. Комусь, може, це стане у пригоді, а комусь допоможе не клюнути на приманки брудних технологій.
Нині слово "маніпуляція" тлумачиться як акт впливу на людей або управління ними зі спритністю, з особливим зневажливим підтекстом, як, наприклад, приховане управління свідомістю людей на свою користь. Спостерігається маніпуляція при допомозі промов, доповідей, статтей, закликів, радіо- телепередач, дрібного шантажу, дрібних подачок, залякування і навіть прямого тиску на виборця. Як правило, маніпулятор діє на шкоду тим особам, на яких спрямовані його зусилля. Маніпуляція – це частина технології тих, хто домагається певних посад для себе чи свого оточення. Саме тому кожен виборець до будь-яких слів і діянь політиків та їхніх ідеологів має ставитись дуже виважено, не сприймати одержану інформацію як абсолютну істину, а намагатись самому її віднайти, глибоко розібратися у щирості намірів маніпулятора.
Не будьмо пасивними, критично оцінюймо кожен інформаційний сигнал, намагаймось зрозуміти, чи є в ньому намагання маніпулювати нашою поведінкою на чиюсь користь, і яка від того буде вигода для суспільства. Найкращий захист від маніпулювання – відкрито і без страху говорити правду.
Маємо пам'ятати: позитивних результатів можна домогтись лише при допомозі правди. До так званих соціологічних досліджень, рейтингів варто ставитись дуже виважено і осмислено. Періодичне подання їх у ЗМІ – це втовкмачення у голови виборців думки про фатальну перемогу одних і не менш фатальну поразку інших. Тобто незалежно від справжнього волевиявлення народу на виборах.
Хто і що б не казав, а маніпуляції та фальсифікації будуть присутніми і на дострокових виборах. Напевно ж, використовуватиметься й адмінресурс. Зомбування виборця буде здійснюватися надто потужно. І щоб мінімізувати допущення помилок при прийнятті рішення, кожен виборець повинен знати про вище викладені методи, способи і прийоми не завжди щирих "вождів" і лідерів дорватись до влади. Йдучи на вибори, добре подумаймо, яку владу хочемо обрати, чиї інтереси хочемо захищати через цю владу, до чого закликають і куди поведуть ті, за кого проголосуємо.
Пам'ятаймо, що від нашого вибору залежить, чи доведеться і далі скиглити про свою гірку долю і важке життя. Тож виявімо високу свідомість, щоб згодом не довелося "чухати" потилицю. Нехай збудеться наша мрія про спокій у державі та гідне життя в майбутньому.
Юрій ЦІНЧИК.
м.
Бершадь.