На знімку: один із фахівців на спорудженні Чернятської фотогальванічної електростанції, а за сумісництвом ще й перекладач, з яким спілкувалися, Георгій Джанікоєвич. Фото автора
Оскільки її монтаж організовують європейські партнери, які є визнаними фахівцями у цій галузі, спілкуватися довелося з інженером-будівельником і проект-менеджером із Португалії через ще одного спеціаліста, за сумісництвом перекладача, нашого земляка-одесита Георгія (так він побажав його називати).
За його словами, потужність фотогальванічної електростанції, за найсприятливіших умов експлуатації – 7,7 МВт/год. (для порівняння: середня потужність Чернятської ГЕС – 1350 кВт/год.).
Площа, зайнята під нею – 15 гектарів – такою ж є площа її робочих дзеркал.
Незважаючи на чималий обсяг робіт, приступивши до її монтажу, практично на голому полі, на початку травня цього року, вже завершують його. Швидким темпам будівництва сприяли спеціальна техніка, високий кваліфікаційний рівень кадрів. Офіси європейської компанії, яка на цьому спеціалізується, як і об’єкти, є вже в усьому світі. Головний офіс в Україні – у Києві.
Безпосередніми виконавцями робіт у Чернятці є субпідрядники, з Португалії – лише інженернотехнічний персонал.
Економічна ефективність такої електростанції, як і вартість будівництва, та за який період часу вона окупить себе, за словами португальців, є комерційною таємницею, і вони не мають права відповідати на такі питання. Фотографувати на її території заборонили теж, дозволивши це робити тільки з-поза її меж.
Робочі панелі для неї завезені з Південної Кореї, майже все інше обладнання виготовлялося в Україні.
На запитання, чи не вигідніше було б побудувати за такі кошти (а відчувалося, що це мільйони євро) цілий каскад гідроелектростанцій, португальці мало не в один голос почали доводити, що гідроелектростанції завдають неабиякої шкоди природі – порушується мікрофлора, рух риби тощо. Щоб залишити у спадок нашим дітям здорову планету, ми повинні розвивати всі види виробництва електроенергії – від сонячних електростанцій до звичних і надійних ГЕСів.
Гарантійний термін експлуатації цієї електростанції, за словами португальців, – 25-30 років. Працюватиме вона в автономному режимі. Робочих місць, із введенням її у дію, буде не більше трьох-чотирьох, враховуючи охорону з відеонаглядом.
Природні катаклізми, як от градобій, зливи чи снігопади обладнанню шкоди нібито не завдадуть.
В Україні, в тому числі і на Вінниччині, такі електростанції вже діють.
Щодо вражень наших іноземних партнерів про Чернятку, в цілому про Україну, то вони із найкращих – приємні люди, дуже гарні, як і в Португалії, природа, українські дівчата.
Залишається сподіватися, що вкладені у цей проект праця і кошти обов’язково виправдають себе.
Павло КУШПЕЛА.