Саме тому при наближенні бойових дій до житлових масивів бажано евакуювати звідти мирне населення. Якщо ж цього зробити не вдалося, то мирним жителям самим слід подбати про свою безпеку.
Так, перебуваючи в будинку під час перестрілки, не можна виходити на відкритий простір, підходити до вікон, а краще взагалі лягти на підлогу, використовуючи стіни як укриття.
Коли є загроза артилерійського чи мінометного обстрілу, атаки літаків чи гелікоптерів, ракетного удару, слід ховатися в укриттях, що заглиблені в землю. Це можуть бути підвали всіх видів та погреби індивідуальних господарств.
Правильним буде такий порядок дій: – побачивши спалах або почувши звук вибуху, негайно сховатися чи лягти на землю, навіть перебуваючи на значній відстані від місця вибуху, тому що можливе поранення камінням, уламками тощо; – одразу спуститися до заглибленого укриття; – обов’язково треба мати і зберігати в доступному місці укомплектовану медичну аптечку, бажано вогнегасник.
Знайте розташування електричних рубильників, водопровідних кранів для екстреного відключення електрики та води; – не захаращуйте коридори будівлі, сходові майданчики, аварійні і пожежні виходи сторонніми предметами. Тримайте у зручному місці документи, гроші, кишеньковий ліхтарик і запасні батарейки, а також певний запас води і продуктів на випадок, якщо перебування в заглибленому укритті буде тривалим.
При можливому заваленні зовні заглибленого укриття не піддавайтеся паніці і не падайте духом, зосереджуйтесь на найважливішому. Намагайтеся вижити за будь-яку ціну, вірте, що допомога прийде обов’язково. По можливості надайте собі першу медичну допомогу. Спробуйте пристосуватися до обстановки і пошукати можливий вихід. Постарайтеся визначити, де ви перебуваєте, чи немає поряд інших людей, прислухайтесь, подавайте голос.
Пам’ятайте! Людина здатна витримати спрагу і голод тривалий час, якщо марно не витрачати енергію.
Пошукайте предмети, які могли б допомогти подати світлові або звукові сигнали (наприклад, ліхтарик, люстерко, а також металеві предмети, якими можна постукати по трубі або стіні і тим самим привернути увагу). Намагайтеся забезпечити надходження до сховища свіжого повітря.
У районі спеціальних бомбосховищ немає, однак ці функції частково можуть виконувати протирадіаційні укриття. Всього в районі на обліку таких 65 з плановою можливістю укриття 18660 людей. У мирний час ці приміщення використовуються для різних потреб. Наприклад, це можуть бути кафе, тренажерні зали, класи цивільної оборони, складські чи господарські приміщення, інше.
При необхідності вони повинні бути приведені в готовність до використання за призначенням як укриття за певний, встановлений окремо для кожної споруди, час. При цьому їх адреси і напрямки руху до них будуть визначено вказівниками. Більшість ПРУ зосереджено в Бершаді, але в багатьох населених пунктах району вони також є і розташовані здебільшого в підвалах громадських приміщень – таких, як школи, будинки культури, лікувальні установи, заклади торгівлі та інші.
З переліком ПРУ з адресами можна ознайомитися на сайті райдержадміністрації ( www.rdabershad.gov.ua ).
Борис ОБУХОВСЬКИЙ, начальник відділу ЖКГ, інфраструктури та цивільного захисту райдержадміністрації.
ОБЕРЕЖНО! ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНІ ПРЕДМЕТИ!
Після проходження по території бойових дій можна часто виявити боєприпаси, що не розірвались, однак у будь-якому стані вони являють небезпеку для оточуючих. Як слід вести себе у таких випадках?
Загальні дії: при виявленні вибухонебезпечного (потенційно вибухонебезпечного) предмета жодним чином не чіпати його і тим більше не намагатися розібрати; негайно повідомити міліцію, військкомат, органи місцевої виконавчої влади, районний підрозділ державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) або за телефонами «101», «102».
Дії дорослих: позначити місце знахідки небезпечних предметів; виставити тимчасову охорону; довести до присутніх, що торкатися до небезпечних предметів не можна, бо це загрожує життю; негайно сповістити місцеві органи влади, міліцію про знахідку; до прибуття працівників міліції взяти місце і предмет під нагляд; не допускати до місця знахідки інших людей, особливо дітей.
Дії дітей: визначити місце знахідки; не торкатися знахідок самому і не дозволяти це робити нікому іншому; про знайдені підозрілі предмети негайно сповістити дорослих (школу, міліцію, найближчу установу); не розводити багаття поблизу знахідки; запам’ятати дорогу до того місця, де була виявлена знахідка, і поставити пам’ятну віху.
ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильно і безпечно знешкодити вибухонебезпечні предмети здатні лише досвідчені фахівці.
Ні в якому разі не намагайтеся робити це самі, адже це може призвести до трагічних наслідків. Нехай краще на нашій землі панує мир.