– Опалювальний сезон 2012-2013 рр. закінчився 15 квітня. Він був успішним. Температурні норми було дотримано як у квартирах бершадців, так і в різних установах міста. Скарг від населення не надходило.
Але після 15 квітня залишився несплачений борг перед постачальником за спалене вугілля – близько 2,5 млн. гривень. До цієї суми увійшли борги населення, що склали 900 тис. грн., та різних установ за спожите тепло. Станом на 1 жовтня заборгованість населення вже скоротилася вдвічі.
Бершадь – єдиний районний центр області, в якому міська котельня, що опалює практично все місто, працює на вугіллі. Інші районні центри газифіковані або ж мають декілька невеликих котелень. Крім того, за останні роки в районах активно практикується індивідуальне опалення, хоча влада виступає проти цього.
Гроші на закупівлю палива виділяються з районного бюджету, їх перераховують міському, так і відбувається розрахунок за спожите вугілля. Мова йде про величезні суми. Відразу ж виникає питання: а як же державна допомога?
Роз’яснюю. Існує поняття державних дотацій, коли держава доплачує різницю між ціною для населення та фактичною ціною на спожите паливо. Такі дотації отримують бюджети за спалений природний газ, але на вугілля такі доплати не передбачені. Питання про допомогу піднімалося не раз на вищому державному рівні, але вирішити його повністю не вдалося, і воно залишається відкритим до сьогодні. Кабінетом міністрів розробляється проект про вексельний (безготівковий) розрахунок за спожите паливо. Вексель – документ на певну суму, який видає держава.
Наприклад, векселем на 2 млн. гривень можна розрахуватися за товар або послуги. Але постачальники – це переважно приватні підприємці, які вимагають реальних грошей, а не папірців. Так і виходить замкнене коло.
Та повернемося до ситуації в нашому місті. Постачальник вугілля для Бершаді – ПП «Донвуглеторг» м. Донецька, воно вже не один рік виграє тендер. І це приватне підприємство під чесне слово співпрацює з нашими органами влади, адже борг станом на лютий 2013 року складав 2,5 млн. гривень.
Міськрада виділила спочатку 500 тисяч, а далі ще 720 тисяч, що склало загальну суму 1 млн. 220 тис. гривень для погашення боргу.
На сесії районної ради, яка відбулася 8 жовтня, було затверджено виділення з районного бюджету 500 тисяч для розрахунку за вугілля.
Міська котельня та тепломережа до початку опалювального сезону готові. До кінця тижня мають прибути перших п’ять вагонів із вугіллям вагою 350 тонн, але це тільки 15-а частина того, що витрачається на опалення.
– Борисе Наумовичу, а що ж буде далі?
– Можу запевнити жителів міста, що районна і міська влада роблять все можливе для того, аби Бершадь обов’язково була з вугіллям, а відтак і з теплом. Будь ласка, розраховувайтеся своєчасно за спожите тепло.
Вела розмову Тетяна БОНДАР