З 2009 року щорічно у третю суботу травня відзна - чається День Південного Бугу. Цього року свято річки припадає на 21 травня.
Перші спогади про Південний Буг пов’язані з іменем давньогрецького історика Геродота, який описав річку в V столітті до н. е. Древні греки називали її «Гипанис», наші предки (древні слов’яни) – «Бог».
Південний Буг не можливо не любити! Його краса оспівана у багатьох піснях. Про нього писали Л.Українка та М.Коцюбинський. Басейн Південного Бугу розташований на території 7 областей – Хмельницької, Вінницької, Київської, Черкаської, Кіровоградської, Одеської та Миколаївської. Це єдина велика річка України, водозбір якої повністю розміщений в межах нашої держави.
Довжина Південного Бугу – 806 км, площа водозбору становить 63700 км. В басейні проживає 4,1 млн. чол. Для цієї річки особливо актуальним є лозунг ООН «Ми всі живемо нижче за течією». На її берегах розташовано 3 обласних центри – Хмельницький, Вінниця, Миколаїв. Ще один – Кіровоград, знаходиться на р. Інгул – одній з притоків Південного Бугу.
Народившись поблизу села Холодець у Хмельницькій області та впадаючи в Дніпро-Бузький лиман Чорного моря у Миколаївській області, Південний Буг перетинає з північного заходу на південний схід значну територію України. Понад 6,5 тис. малих і середніх річок несуть свої води у Південний Буг, формуючи його стік. Серед найбільш відомих притоків – Соб, Кодима, Синюха, Інгул. В басейні розташовано близько 200 водосховищ та 8 тис. ставків.
У середній по водності рік в басейні формується стік об’ємом 3,6 км. Враховуючи, що на одного жителя припадає лише 880 м, треба визнати – водних ресурсів в басейні Південного Бугу недостатньо. Щорічно в басейні відбирається для всіх потреб в середньому 400 млн. м води. Скидається у водні об’єкти 250 млн. м в т.ч. 50 млн. м – недостатньо очищених, в першу чергу від підприємств комунального господарства.
Першочерговим завданням для водогосподарських, екологічних, громадських організацій та населення є збереження і відтворення водних ресурсів та біорізноманіття басейну, охорона земель водного фонду.
Відзначення Дня Південного Бугу має на меті привернути увагу громадськості до першочергових завдань та віддати належну шану значенню річки в житті суспільства.
Олександр САЛГАНІК, провідний інженер відділу КВВР Тульчинського МУВГ.