Але якоїсь «особливої катастрофи», на його думку, не було. Як тільки виникала у тому потреба, техніка працювала вдень і вночі. Допомогу нею надавали, не рахуючись ні з чим, «Райавтодор», ТОВ «Явір-Агросервіс» і навіть приватний підприємець із Флорино О. Нечитайло. Координувала всі роботи, звичайно, міська рада.
Вся складність ситуації полягає в тому, що колись у подібних випадках допомагали «Сільгоспхімія», цукрозавод, будівельні та інші організації.
Нині ж весь тягар робіт припав в основному на житловокомунальне підприємство.
– Хоч і заготовили, – каже Борис Наумович, – на зиму 200 тонн піску і 15 тонн солі, щоб боротися з ожеледицею, обледенінням, все вже використано. А до кінця зими все ще може бути. Скориставшись нагодою, він навіть просив вибачення у жителів райцентру, що частину доріг, тротуарів змушені були посипати шлаком. Іншого виходу із ситуації не було.
Окрему подяку він також висловив за безпосередню участь у напружені моменти боротьби зі снігом бульдозеристу В. Парполіті, водієві снігоочисної машини Г. Житняку, який у перервах встигав ще і виручати жителів п'ятиповерхівок трактором з асенізатором.
Найперше, звичайно, прагнули звільнити від зимового покривала центральні вулиці і тільки після – другорядні. Цим і пояснюється невдоволення тих, хто на них проживає.
Чималі обсяги робіт було виконано і двірниками. На слова подяки за підтримку заслуговують і жителі райцентру – щоправда не всі, які не вичікували, а бралися за лопати і боролися із снігом та обледенінням самостійно.
Подібним чином робилося це і біля більшості магазинів, на територіях шкіл.
– Снігу, – каже Б.Н. Трейгер, – у цьому році вистачило на всіх.
З року в рік неабиякою проблемою через зношеність тепломереж залишається теплопостачання. Однак, знову ж таки за словами Б.Н. Трейгера, тепловий режим, завдяки своєчасно створеним запасам вугілля, в основному вдавалося витримувати, якщо не рахувати перебої з теплом у Бершадській середній школі № 1. Певний спад температурного режиму мав місце і тоді, коли стовпчик термометра опускався найнижче. А якщо в окремих квартирах і було холодно, то у житлово-комунальному господарстві вважають, що тільки через «несучасні» у них вікна та «забиті» батареї.
Відносно перспективи опалювання міста надалі, то на горизонті вона нібито виокремлюється. БСШ №1, наприклад, опалюватиметься автономно від електрокотельні, до введення в дію якої не так багато вже і залишилося. А щодо котельні, яка на території райлікарні, то ще в минулому році виготовлено проектну документацію на її реконструкцію, вартість якої становитиме 7,5 мільйона гривень. Із введенням її в дію буде знято до половини навантаження з центральної котельні – шляхом під'єднання до неї п'ятиповерхівок по вулиці Будкевича і частини – по вулиці Ніколаєнка. Перший етап цієї реконструкції із введенням в дію одного імпортного котла планується здійснити вже у 2010 році.
На завершення Борис Наумович просив ще раз подякувати всім організаціям і жителям міста за співучасть у подоланні примх зими. Бо власними силами справитися було б дуже важко, якщо взагалі можливо.
Павло КУШПЕЛА.
Від редакції: підготувавши цей матеріал, можна було б ставити крапку. Якби не травми різного ступення важкості, отримані внаслідок падіння на слизьких дорогах впродовж зими, записами про які рясніє журнал служби швидкої допомоги ЦРЛ. До цього можна було б додати і дорожньо-транспортні пригоди на ослизлих, непідготовлених впору дорогах. Тож зима, як бачимо, висвітлила усі плюси і мінуси комунальників.