Якщо програма житлових субсидій на родину не поширюється, можна подати заяву до постачальника послуги централізованого опалення і сплачувати за тепло рівними частинами протягом року без жодних комісій і переплат.
Окрім державної компенсації за комунпослуги, зменшити рахунки за тепло можна створивши енергомодернізоване об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ).
Ці об’єднання демонструють сьогодні чи не найяскравіші приклади скорочення споживання енергії. Їхні комунальні платіжки за тепло вдвічі менші за такі ж квадратні метри у сусідніх нетермомодернізованих будинках.
Ризикнувши, делеговані мешканцями керівники ОСББ, взяли відповідальність на себе: скористалися урядовою програмою з енергозбереження, так званими «теплими кредитами», отримали підтримку місцевих програм енергоефективності та зуміли перетворити свої проблемні будинки на житло з комфортними умовами проживання та низькими платіжками за комунальні послуги.
До прикладу: – ОСББ «Альма-Центр» м. Харкова – при загальноміському тарифі 15 гривень за квадратний метр опалювальної площі мешканцям цього будинку два опалювальні тижні жовтня коштували всього 2,50 грн./м2. Відповідно, однокімнатна квартира площею 40 м2 сплатила рахунок за тепло у сумі 100 гривень, двокімнатна (50 м2) – 125 грн., трикімнатна (56 м2) – 140 грн.
– ОСББ «Автотранспортник 2» м. Києва – 6,85 грн. за м2 опалювальної площі коштував мешканцям цього будинку. Жовтневий рахунок за тепло однокімнатної квартири (31,2 м2) в цьому будинку обійшовся у 207 грн., двокімнатної (45,7 м2) – 297 грн., трикімнатної (60,4 м2) – 391 грн. Для порівняння, ціна опалення квадратного метру у столичних будинках без утеплення та індивідуального теплового пункту, що дозволяє регулювати подачу тепла, – 32,97 грн.
«Ще одним дієвим способом економії є будинковий та квартирний лічильники обліку спожитого тепла. Встановлені разом із системою регулювання та утепленням будинку вони дають найбільший вплив на платіжку. Економія на оплаті за опалення може становити до 80%, у разі якщо будинок добре утеплений», – на цьому наголошує заступник голови Вінницької ОДА Василь Броварник.
Перевага індивідуального теплового лічильника полягає в тому, що його встановлюють у квартирах разом із засобами регулювання, і споживач сплачує виключно за реально спожите ним тепло. Якщо в квартирі комфортна для проживання температура і немає потреби вмикати батареї, то відповідно рахунок за опалення буде маленьким. І навпаки: чим більше гріють батареї, тим більша платіжка.
На жаль, будинків в Україні, де передбачено встановлення індивідуального теплового лічильника (однотрубна схема з горизонтальною розводкою), дуже мало – всього до 10%. Але, якщо у вас є така нагода, скористайтеся нею і платіть рівно стільки, скільки спожили тепла.
З наведених даних чітко видно, що комплексна термомодернізація будинку – утеплені стіни, встановлені індивідуальний тепловий пункт та погодні регулятори, і принаймні загальнобудинковий тепловий лічильник – здатна значно скоротити споживання, а головне: вплинути на цифри в комунальних платіжках.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА.