Державна ветеринарна служба району постійно тримає на контролі ситуацію. Проводить дослідження дикої перелітної та синантропної птиці на грип, а також щеплення свійської в індивідуальних господарствах громадян проти хвороби Ньюкасла вакциною. Встановлено, що остання не тільки створює імунітет проти цієї інфекції, але є інтерферогеном (запобіжником) проти вірусних хвороб, в тому числі високопатогенного грипу. Практика показала, що в місцевостях, де стовідсотково була щеплена птиця проти Ньюкасла, інфекція грипу не спалахувала, в разі появи швидко гасилась.
Профілактичні щеплення проводимо в такому порядку: кури та індики вакцинуються в 20-денному та 90-денному віці, а потім кожного півроку.
Такі заходи є обов'язковими до виконання в усіх господарствах, де утримуються кури та індики.
Міністерство аграрної політики України своїм наказом затвердило ветеринарно-санітарні вимоги утримання, вирощування і розведення птиці у приватних селянських господарствах. Згідно з цими вимогами щеплення проти інфекційних хвороб є обов'язковим. Закон України "Про ветеринарну медицину" передбачає штраф або повне знищення в разі відхилення від вакцинації.
Проте законослухняність нашого населення бажає бути кращою. Окремі громадяни під виглядом різних причин відмовляються надати птицю під щеплення.
Працівники нашої служби ходять попід хати, не рахуючись ні з часом, ні зі своїм здоров'ям, тож дивує, коли окремі хазяї навіть на двір їх не пускають. З цього приводу звертаю увагу сільських голів на їх особисту відповідальність за благополучність населених пунктів по інфекційних хворобах. Незрозуміле ставлення до цих питань Тернівського сільського голови М.Г. Кузика, Дяківського – Ю.С. Джуса та Війтівського – С.Г. Криворуки, які виявляють повну пасивність.
У січні відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України, на якому відмічено складну ситуацію щодо високого патогенного грипу птиці в світі та Україні. Намічено ряд заходів, зокрема, обов'язкове щеплення домашньої птиці проти хвороби Ньюкасла, не знято обмеження щодо імпорту відповідної продукції та птиці з Росії. Заборонено ввезення з території Чонград (Угорщина) в Україну птиці, продуктів та сировини з неї, а з інших регіонів Угорщини – так само, крім добового молодняка різних видів птиці та інкубаційних яєць.
Закуплено 20 тисяч доз вакцини "Гриптовак" Н5N1 українського виробництва проти грипу птиці і визначено зони широкого її випробування.
В даний час досліджуємо перелітну та синантропну птицю. Ні торік, ні тепер патогенних вірусів грипу не виявлено. Вся птиця в районі на постійному контролі.
Світлана МАНЧЕНКО,
начальник управління ветеринарної медицини.