Загроза розповсюдження смертельної африканської чуми свиней не тільки не зменшилася, а навпаки, наблизилась до нас і тепер вже поруч.
Щойно (26 жовтня) спалах цієї хвороби стався в селі Кам’яне Савранського району Одеської області, у селищі Врадіївка Миколаївської області (27 жовтня). Це досить близько від наших сіл Голдашівки, Кидрасівки, Романівки, Михайлівки та Осіївки.
Збудник, як відомо, прошкує, а нерідко, через людський фактор, долає сотні кілометрів, як і відбулося в цей раз.
Біда сталася в двох приватних дворах, де утримують свиноматок та поросят. Взагалі, цей район відомий у нас та в сусідніх областях, як постійний постачальник поросят для утримання. Чимало людей займаються там цим бізнесом та сотнями возять поросят для реалізації в наш ра - йон, особливо в названі вище села, а також у Джулинку. Мусимо сприйняти цей факт спокійно, реально та не піддаватись паніці. Головне – припинити будь-які господарські зв’язки з небезпечною місцевістю, особливо не завозити звідти ні живих свиней, ні продуктів забою чи кормів.
Це змушує службу ветеринарної медицини разом з органами влади значно посилити заходи з профілактики цієї хвороби, яка не піддається лікуванню та запобіжному щепленню.
Важливим у цій ситуації є постійне інформування нашої служби про випадки захворювань та падежу свиней на фермах, особистих господарствах та серед диких свиней у лісах, які поки що є середовищем міграції збудника. Контактний телефон: 068-244-22-20.
При цьому слід негайно припинити безконтрольне переміщення свиней з метою реалізації або подвірного забою.
У нас немає поки що заборон щодо переміщення та забою свиней, але воно мусить відбуватись лише з супровідними ветеринарними документами, під постійним нашим наглядом.
Ми вживаємо додаткових заходів для збереження поголів’я свиней у нашому районі, особливо в селах неподалік вогнища. Наші спеціалісти щоденно там проводять ветеринарно-санітарні заходи.
Відповідне рішення надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації ухвалено 28 жовтня 2015 року.
У ньому чітко вказані всі необхідні заходи щодо ситуації, обов’язки службових осіб та населення.
Взято під контроль переміщення свиней у селах та на ринках, де в базарні дні разом із представниками органів УМВС державна інспекція ветеринарної медицини проводять вибірковий клінічний огляд привезених для реалізації свиней, перевіряють у власників наявність ідентифікації та дозвільних ветеринарних документів.
У разі відсутності ідентифікації та наявності дозвільних ветеринарних документів (довідка або форма №1 вет) торгівля свинь ми заборонена!
Власникам свиноферм та особистих підсобних свиногосподарств не можна допускати сторонніх осіб на їхні території. Як ніколи, слід суворо дотримуватись ветеринарно-санітарних правил. Порушення цих правил в умовах боротьби з африканською чумою передбачає покарання штрафами, а в деяких випадках настає кримінальна відповідальність.
Мусимо наголосити, що африканська чума свиней призводить до ста відсотків смерті захворілих свиней, лікуванню не піддається, а економічні збитки від неї надзвичайно великі, оскільки знищуються не тільки хворі свині в місцях спалаху, але й всі живі свині в епізоотичному осередку. Ми не такі багаті, щоб ризикувати.
В багатьох селян свиня – єдина надія на свіжу копійку.
Тож бережімо свиней. Чітко дотримуймося заходів з недопущення небезпечної хвороби.
Світлана МАНЧЕНКО, головний державний інспектор ветмедицини.