Нагадаємо, сьогодні із зарплати працівника, яка перевищує 150 грн., 2% направляються в Пенсійний фонд України. Роботодавець туди додатково перераховує 31,8% від суми зарплати вже своїх коштів. У районному управлінні фонду на кожного заводиться особиста електронна справа, в якій враховані всі відрахування. Це свідчить про те, що людина застрахована в системі державного пенсійного страхування. Факт того, що людина застрахована, підтверджується свідоцтвом про соціальне страхування. Такий документ в районі вже отримали 14,5 тис. працюючих.
Проконтролювати сплату роботодавцем внесків у Пенсійний фонд людина може, звернувшись особисто в районне управління фонду, пред'явивши паспорт та ідентифікаційний код. Якщо знаєш свою зарплату, тоді величину відрахувань нескладно вирахувати самому. Щоб не створювати під кабінетами черги із "перевіряючих". Пенсійний фонд до кінця року розішле всім застрахованим особам листи з інформацією про те, які відомості про заробіток і внески зібрані в їх облікових справах включно до 2005 року. По пошті вони додому приходити не будуть. Їх видадуть за місцем роботи під підпис працівника.
Наприклад, застрахована особа отримала конверт і з подивом виявила, що дані персоніфікованого обліку фонду не співпадають з тими сумами, які вона отримувала з рук касира свого підприємства. Таке може статися з двох причин. Перша – роботодавець навмисно завищив розмір зарплати працівника через те, що тому скоро на пенсію. Друга – в Пенсійний фонд подані занижені дані, щоб зменшити суму внесків. А працівник готівкою отримав стільки, на скільки і розраховував.
У разі виникнення питань стосовно даних персоніфікованого обліку застрахованій особі потрібно звернутися до відповідного відділу районного управління ПФУ за місцем проживання. При собі необхідно мати паспорт, свідоцтво про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або довідку про ідентифікаційний код.
Коли працівник має претензії до роботодавця по величині пенсійних відрахувань, а адміністрація їх не задовольняє, він може звернутися в суд. Справа в тому, що суми, які підприємство недоплатило Пенсійному фонду, при визначенні розміру пенсії працівника в розрахунок не приймаються. Тобто, якщо роботодавець не перерахував внески за один місяць, то цей період не буде входити в страховий стаж, і заробіток при нарахуванні пенсії також враховувати не будуть.
Ольга СЕМЕНДА, начальник відділу персоніфікованого обліку та інформаційних систем управління ПФУ у
Бершадському районі.