У Бершадській філії ЗАТ «Зернопродукт МХП», наприклад, озима пшениця видала більше як по 72 центнери з гектара
– Насамперед варто відзначити, що і мені, і хліборобам району приємно, що це свято незалежності ми зустрічаємо знову з гарними показниками, які не просто було досягти. Адже кредитами не користувалися, виходить, виживали хто як міг, однак тільки ранніх зернових намолочено, за попередніми даними, 140 тисяч тонн. У минулому році цей показник був на 17 тисяч тонн більшим, але чи можна прирівняти минулорічні умови до цьогорічних.
Бершадщина, яка завжди славилася своїми кадрами, знову на ділі доводить, що вони не перевелися. Наші керівники, спеціалісти, та й рядові хлібороби завжди вміли знайти вихід із найскладнішої ситуації.
Наприклад, варто, було торік не поспішити з реалізацією урожаю – то й дочекалися значно вищих цін на нього. Якраз завдяки такій стратегії і вдалося підтримати фінансове становище, щоб закупити мінеральні добрива, засоби захисту рослин, запасні частини тощо.
Якщо проаналізувати показники роботи у розрізі господарств, то чимало з них, працюючи мало не в екстремальних умовах, зібрали гарні врожаї. У Бершадській філії ЗАТ «Зернопродукт МХП», наприклад, озима пшениця видала більше як по 72 центнери з гектара, по 45 – ярий ячмінь, по 36,5 – озимий ріпак. Непогано спрацювали і в «Чарівній ниві», що діє на тернівських і березівських землях, птахокомбінаті «Бершадський», ТОВ «Світанок-Агросвіт», «Прогрес» та інших. Непоганими виявилися показники ще в цілому ряді господарств.
Отже, цей рік ще раз підтвердив: селяни спрацювали на совість, вболіваючи за долю врожаю, усього сільгоспвиробництва. Надалі, як кажуть, зелена вулиця має бути тим інвесторам, хто дбатиме не тільки про землю, а й про людей, соціальну сферу. Відрадно, що у районі є вже чимало господарств, яким вдається досить успішно вести виробництво самостійно. Для Усті, Флорино, Маньківки, Сумівки, Кошаринець, М’якоходу, Дяківки не треба ніякого інвестора тільки тому, що там на своєму місці керівники і спеціалісти. Причому, у цих господарствах уболівають не тільки за виробництво, а й за соціальну сферу, надають посильну допомогу територіальним громадам.
Життя, звичайно, не стоїть на місці. Район завжди славився тим, що був одним з перших, як тільки освоювалося щось нове. І дана тенденція підтримується донині.
Ми одними з перших зрозуміли, що працюючи так, як раніше, далеко вже, як кажуть, не заїдеш. Тож докорінно змінили технології. У Серединці взагалі вже мають намір запровадити мінімальний обробіток грунту без обороту пласта, для чого закупляють техніку. Випробовує себе в цьому плані і Дяківка. В районі завозиться енергонасичена техніка, грунтообробні знаряддя для неї. Одним словом, на місцях впроваджується все, щоб тільки зменшити затрати.
Постійно у полі зору у нас і енергозбереження.
Зростає сучасний комбайновий парк, за останні 2-3 роки мало в кого залишилися вже комбайни «Нива». От і зростає продуктивність використання нових. М.Г. Панасюк, наприклад, жнивуючи на полях птахокомбінату «Бершадський», на комбайні «Кейс», намолотив за сезон майже 30 тисяч центнерів зерна. І.В. Шевчук із ЗАТ «Зернопродукт МХП» комбайном «Мега 360» намолотив 26170 центнерів. І це ще не остаточні результати.
У тісному поєднанні з рослинництвом працює і тваринництво. На жаль, економічні умови через непродуману державну політику складаються так, що в окремих господарствах галузь стала невигідною. І все ж на фоні області наш район посідає одне з перших місць як по поголів’ю худоби, так і по її продуктивності.
І хоч це ще не ті показники, які мала вже Бершадщина, важливим є те, що на місцях розуміють, що галузь, не дивлячись на труднощі, треба розвивати. І це робиться. Найвищі надої нині у ЗАТ «Зернопродукт МХП», добре займаються тваринництвом в Осіївці, Усті, флоринському, шляхівському, дяківському, джулинському господарствах.
Але всі займатися тваринництвом не можуть, тенденція нині іде до великотоварного виробництва. На жаль, як розвиватиметься галузь далі, залежатиме знову ж таки від державної політики щодо неї.
Так і в рослинництві.
І все ж попри все на сьогодні простежується чітка закономірність – де всерйоз і предметно займаються виробництвом – там і є результати. Приємно відзначити, що в районі вже практично немає надто відстаючих господарств.
Остаточні підсумки року ще попереду, адже на черзі ще осінній комплекс робіт. Однак вже відтепер можна сказати: види на врожай і тут гарні. Кукурудза навіть краща, як торік, а це означає, що цьогорічний бершадський вал зернових знову буде серед найбільших в області.