Ставки оподаткування для отримувачів успадкованого майна державою коригувались уже декілька разів. Через те, що не враховувалась ринкова вартість майна, часто доходило до абсурду: на квартиру (чи хатинку), яка знаходилась у невеликому містечку чи селі, вартість якої реально не складала і тисячі доларів, встановлювався податок, виходячи з вартості 40-60 тисяч доларів, тобто такої ж квартири (будиночка), як у центрі великого міста. Податок на спадщину був значно вищий, ніж вартість самої спадщини.
У квітні 2005 року до закону внесено корективи: ставки податку при успадкуванні рухомого і нерухомого майна близьким родичам, спадкоємцям 1-ої черги зведені до нульової, тобто не оподатковуються. Крім випадків, коли у спадщину переходять комерційні об'єкти. Наприклад, якщо батько заповідав сину у спадщину, скажімо, магазин, то син повинен сплатити державі податок 13% його вартості, а якщо квартиру, то 0%. За спадщину, отриману з-за кордону, передбачений податок у 26 відсотків.
Такі правила діятимуть до 1 січня 2007 року, а після цієї дати набудуть чинності нові пункти закону. А саме: при отриманні спадщини спадкоємцями, що є членами сім'ї! спадкодавця першого ступеня споріднення (діти, в тому числі усиновлені, той, хто пережив одного з подружжя, батьки), вводиться нульова ставка на отримання спадщини усіх об'єктів, в тому числі і комерційних.
Що стосується спадкоємців другого ступеня споріднення (брати, сестри, дід, бабка, онуки) та інших родичів, то для них податок залишиться, але вже не 13%, як раніше, а лише 5%.
Ті ж спадкоємці, хто вже оформив свою спадщину, зобов'язані за нинішнім чинним законодавством сплатити податок. А ось ті, хто ще не отримав свідоцтва про право на спадщину, мають сенс зачекати до 2007 року.
Чинне законодавство не передбачає конкретних термінів для оформлення спадкових прав. Претенденту на спадщину відводиться 6 місяців лише для того, щоб заявити про своє право, прийняти її або відмовитись. А оформити можна років через п'ятдесят...
Зрозуміло, що об'єкти комерційної діяльності не можуть довго перебувати без реального господаря, але інше майно може зачекати, щоб новий господар зекономив гроші при його оформленні.