Цим Законом вводяться вимоги до мінімального страхового стажу роботи для виходу на пенсію і передбачається з 1 жовтня осучаснення пенсій, тобто підвищення пенсій пенсіонерам, які виходили на пенсію в різні періоди.
Якщо майже половина пенсіонерів отримували пенсію, обраховану з середньої заробітної плати за 2007 рік, а це 1197,91 грн., то з 1 жовтня базова середня заробітна плата для розрахунку пенсій становитиме 3764,40 грн., що майже в три рази більше, ніж до реформи.
Розмір підвищення розраховано для кожного пенсіонера індивідуально залежно від його показників зарплати та страхового стажу, отже розмір підвищення у всіх одержувачів пенсійних виплат різний.
З 1 жовтня виплати зросли також у зв'язку з підвищенням мінімальної пенсії з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який становить 1452 грн.
Зазначені перерахунки в районі проведено 18678 пенсіонерам, а це майже 96% від загальної кількості пенсіонерів. Сума додаткових коштів на виплату пенсій складає 5,2 млн. грн. Середній розмір підвищення – 280,30 грн. Перерахунки пенсій проведено автоматично.
Виплата доплат до нового розміру пенсій, які обчислені внаслідок проведених перерахунків, буде проведена за додатковими відомостями в строк до 25 жовтня 2017 року, тобто в цьому місяці пенсіонери отримають пенсії за 2 відомостями (основними та додатковими).
Цей Закон не передбачає підвищення пенсійного віку, але вводить вимоги до страхового стажу.
Так, починаючи з 1 січня 2018 року: – для виходу на пенсію у 60 років потрібно буде мати 25 років страхового стажу; – при стажі роботи від 15 до 25 років на пенсію можна буде вийти у 63 роки; – при стажі роботи менше ніж 15 років – у 65 років. Водночас, люди в яких немає страхового стажу, зможуть претендувати на соціальну допомогу при досягненні 63 років. Розмір допомоги визначатиметься виходячи з рівня доходів сім’ї пенсіонера.
Всі нормативи мінімального страхового стажу збільшуватимуться на один рік кожних 12 місяців до 2028 року.
Таким чином з 2028 року для виходу на пенсію у 60 років потрібно буде мати 35 років страхового стажу.
Надано можливість «купити» до 24 місяців стажу (у разі купівлі стажу до 12 місяців – мінімальний страховий внесок збільшувати на коефіцієнт 2, у разі купівлі від 13 до 24 місяців страхового стажу на 1,5).
Також основними аспектами цього Закону є: – скасування оподаткування пенсій (починаючи з 1 жовтня – пенсіонери, які працюють, будуть отримувати 100% нарахованої пенсії); – ведення щорічної інде - ксації пенсій з 2021 року шляхом збільшення (перерахунку) середньої заробітної плати, з якої обчислено пенсію; – зупинення зменшення розміру пенсії жінкам, які скористалися правом виходу на пенсію в 55 років і з часу досягнення ними пенсійного віку, визначеного законом для відповідної категорії; – скасування спеціальних пенсій для держслужбовців, осіб місцевого самоврядування, прокурорів, журналістів, науковців та інших категорій.
Всі вони переводяться на загальну систему нарахування, згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»; – скасування права на призначення пенсії за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, прокурорських працівників та інших, які могли виходити на пенсію достроково. Виняток зроблено лише для військовослужбовців та співробітників силових органів.
Після реформування пенсійної системи збережено право на достроковий вихід на пенсію для жінок, які народили і виховали п'ятеро або більше дітей та матерів інвалідів з дитинства у віці – 50 років, учасників бойових дій – у віці 55 років, чорнобильців – із зниженням пенсійного віку відповідно до законодавства.
За консультацією можна звернутися до управління за контактним телефоном гарячої лінії 2-20-27 (крім питань, що містять конфіденційну інформацію).
Світлана КЛІТЧЕНКО, начальник Бершадського об’єднаного управління ПФУ Вінницької області.