Таким чином надається право заповідачеві обумовити виникнення права на спадкування в особи, яка зазначена в заповіті, наявністю певної умови, не суперечить закону або моральним засадам суспільства.
Умовою може бути проживання у певному місці, народження дитини, здобуття освіти тощо. На час відкриття спадщини повинна зберігатися можливість настання зазначеної у заповіті умови.
Умова в заповіті може стосуватися як спадкування в цілому (наприклад, призначений єдиний спадкоємець, настання права спадкування якого обумовлено наявністю певної умови), так і торкатися тільки одного або кількох з призначених спадкоємців (наприклад, спадкоємцями за заповітом призначені три особи, проте тільки в однієї з них виникнення права на спадкування обумовлено настанням умови).
Умова, зазначена в заповіті, зберігає свою силу і продовжує обумовлювати виникнення права на спадкування, якщо тільки на день смерті спадкодавця вона не виконана, не досягнута, не втратила своє значення, тобто на час відкриття спадщини має зберігатися теоретична можливість настання даної умови. В протилежному випадку умова в заповіті втрачає своє значення, і спадщина відкривається на користь спадкоємця за заповітом без умови. Наприклад, спадкодавець у заповіті обумовив виникнення права на спадкування необхідністю спадкоємця здобути освіту у навчальному закладі N. На час відкриття спадщини з’ясувалося, що особа, призначена спадкоємцем, вже закінчила своє навчання у даному закладі, отримавши диплом, або навчальний заклад N припинив своє існування. І в першому, і в другому випадку умова вже не існує на час відкриття спадщини і тому в залежність від її настання не можуть ставитись правові наслідки. Умова, визначена у заповіті, є нікчемною, якщо вона суперечить закону або моральним засадам суспільства. Нікчемність умови, тобто абсолютна її недійсність з моменту вчинення заповіту, має місце тоді, коли умова суперечить закону (наприклад, зазначення про необхідність вчинення спадкоємцем протиправних дій) або моральним засадам суспільства (наприклад, зобов’язання спадкоємця взяти шлюб з чітко визначеною особою).
Приблизний відкритий перелік умов, які можуть міститися у заповіті, закріплений в абзаці першому ч. 1 ст. 1242 Цивільного кодексу – наявність інших спадкоємців, проживання в певному місці, народження дитини, здобуття освіти тощо. Перша з них не пов’язана з поведінкою спадкоємця, три інших – пов’язані.
Згідно із законом спадкоємець не має права вимагати визнання умови недійсною на тій підставі, що настання умови від нього не залежало. Навіть у випадку, коли спадкоємець спрямовує всі зусилля на виконання умови, але не може досягти бажаних результатів, право на спадкування у нього не виникає.
Лариса НОВОКРЕЩЕНОВА, приватний нотаріус Бершадського РНО.