Нині непоодинокими є випадки невиплати чоловіками аліментів на користь своїх дітей. Жінки, отримуючи аліменти дуже рідко та малими частками, шукають допомоги у держави і нерідко незаконними методами.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. N 189 встановлено Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Тимчасова допомога призначається у разі, коли: 1. Рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення.
2. Стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недіє - здатним, а також перебуває на строковій військовій службі; 3. Місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Тимчасова допомога призначається дитині віком до 18 років.
Тимчасова допомога не призначається на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням або на повному державному утриманні.
Якщо дитина, яка перебуває у відповідній установі (закладі) на повному державному утриманні, під час літніх канікул перебуває вдома, зазначена допомога призначається за повні місяці такого перебування на підставі довідки установи (закладу) про те, що дитина в цей час не перебувала на повному державному утриманні.
Для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання (перебування): – заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики; – копію свідоцтва про народження дитини; – довідку про реєстрацію місця проживання (перебування) дитини; – довідку про реєстрацію місця проживання (перебування) одержувача.
Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються такі документи: рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину; довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення.
Жінки, які надають до управління праці та соціального захисту населення завідомо неправдиві довідки з державної виконавчої служби, що підтверджують факт несплати аліментів батьком протягом шести місяців, не розуміють, що рано чи пізно ці кошти необхідно буде повернути до державного бюджету.
Окрім того, прокуратура Бершадського району роз’яснює, що такі дії згідно з Кримінальним кодексом України кваліфікуються як шахрайство, тобто заволодіння чужим майном шляхом обману чи зловживанням довірою. Та за вчинення вищезазначених дій передбачено покарання у вигляді штрафу до 1700 грн. у дохід держави, громадські роботи, виправні роботи, обмеження волі до 5 років або позбавлення волі до 12 років.
Світлана ПРИЩАК, старший прокурор прокуратури Бершадського району, юрист 1 класу.