Які документи потрібно оформити забудовнику перед початком будівництва?
Забудовник до його початку на присадибних, дачних і садових земельних ділянках, отримавши документ, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою (державний акт, договір оренди), повинен отримати будівельний паспорт забудови земельної ділянки, який надається органами містобудування та архітектури, а для будинків з площею понад 300 м2 або вищих за два поверхи – одержати вихідні дані для проектування, технічні умови щодо інженерного забезпечення об’єкта, розробити проектну документацію, після чого отримати право на виконання будівельних робіт.
Забудовник має право виконувати будівельні роботи після подання до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю повідомлення про початок виконання таких робіт щодо об’єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта або після реєстрації інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт щодо об’єктів будівництва, які належать до I-III категорій складності, а на об’єктах IV та V категорій – після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів І-ІІІ категорій складності здійснюється шляхом реєстрації інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про готовність об’єкта до експлуатації, і лише об’єкти IV-V категорій складності приймаються в експлуатацію шляхом видачі сертифіката на підставі скороченого переліку документів.
Таким чином, із набуттям чинності Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанов від 13.04.2011 №461 «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів» та №466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» фактично здійснено перехід від дозвільного до декларативного принципу у будівництві.
Спрощення дозвільних процедур, перехід на декларативні засади виконання будівельних робіт об’єктивно вимагають підвищення виконавської дисципліни та відповідальності учасників будівництва.
Така відповідальність залежить від суті порушення та категорії складності об’єкта будівництва, тобто розмірів можливих збитків та загроз для держави і суспільства.
Так, наприклад, згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, за будівництво без повідомлення про початок виконання будівельних робіт житлового будинку, господарської будівлі чи споруди на присадибній земельній ділянці передбачено штраф від 4 250 до 5 950 грн., виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання зазначених робіт тягне за собою накладення штрафу від 5 950 до 10 200 грн. залежно від категорії складності об’єкта. Відповідальність за експлуатацію об’єктів будівництва, які не прийняті в експлуатацію, тягне за собою накладення штрафу від 5 950 грн. до 13 600 грн.
Не залишилось поза увагою держави питання щодо прийняття в експлуатацію будівель, збудованих у попередні роки, на які відсутні дозвільні документи на будівництво.
Верховна Рада Законом від 20.11.2012 р. №5496-VI продовжила можливість прийняття в експлуатацію таких об’єктів за спрощеною процедурою. За Законом, інспекції державного архітектурно-будівельного контролю до 31 грудня 2013 року будуть приймати в експлуатацію об’єкти будівництва, збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж, при цьому накладення штрафу за правопорушення передбачено в значно менших розмірах. Зазначена процедура поширюється на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року, а також на збудовані до 12 березня 2011 року громадські будинки I і II категорій складності та будівлі і споруди сільськогосподарського призначення I і II категорій складності.
Григорій КОЛІБАБЧУК, головний державний інспектор відділу по Східному регіону інспекції Держархбудконтролю у Вінницькій області.