Насамперед, вироблено чіткі методи проведення протиепізоотичних заходів, нагляду та контролю інспекційної служби. Ось коли виправдав себе подвірний обхід.
– Здається, стало правилом, що як тільки підозра, або спалах хвороби, виїжджає бригада з Бершаді?
– Наведу лише один приклад – нещодавній спалах сказу в окремих селах району. Наші фахівці у всьому розібралися, діагноз підтвердився. Хто знає, чим би все закінчилося, коли б ми своєчасно не втрутилися.
Важливо, що у подібних випадках ми самі вчимося, як діяти у такій ситуації і навчаємо тому підлеглих. Проводилися семінари, навчання.
– Розмовляючи з вами, неможливо не зачепити таку тему, як боротьба з туберкульозом, лейкозом на фермах?
– Профілактиці їх приділяємо особливу увагу. По туберкульозу є зрушення на краще на фермах Осіївки, Баланівки, Сумівки, Джулинки, М'якоходу. Всього дезінфекцію було виконано у 458 приміщеннях. Однак позбутися на фермах цієї хвороби, звести нанівець лейкоз вдалося тільки завдяки співпраці з такими керівниками господарств, як М.Ф. Хливнюк, Л.Т. Глушко, М.І. Бас та іншими. До речі, вони своїм авторитетом впливають і на колег, які ще недостатньо приділяли увагу боротьбі з інфекціями тварин. На сьогодні вже немає таких керівників, які б не приєдналися до організації цієї справи.
Ліквідувати лейкоз у Шляховій неможливо тільки через те, що потрібні великі затрати.
І якщо вже торкнулися цієї теми, то не можу не відзначити, що торік не було допущено спалахів сибірки, класичної чуми свиней, псевдочуми птиці. Ліквідували лептоспіроз свиней, довели до поодиноких випадків колібактеріоз, сальмонельоз. Своєчасними ветеринарно-санітарними заходами не дали інфекціям розповсюдитися по району.
Покращилася профілактика гельмінтозів, вперше провели дегельмінтизацію більшості тварин у приватному секторі. Передбачивши збільшення колоній мишей, провели дератизацію у більшості селянських дворів.
– На шляху до СОТ без атестації господарств реалізацію молока та м'яса буде заборонено?
– Це так. Але щоб цього не сталося, наші спеціалісти склали з цього приводу в минулому році 120 приписів за порушення, двох керівників оштрафували. На жаль, ще не домоглися, щоб переміщення худоби здійснювалося лише з нашого дозволу. Важко зрозуміти і те, що дезінфекцію так і не спроможуться робити у Кидрасівці, Голдашівці. Зізнаюся, недостатньо ще контролюється продаж худоби на ринках, вивіз її від населення.
– Отже, обсяги робіт виконано чималі?
– Тільки у минулому році, з метою профілактики, було зроблено більше 37 тис. щеплень тваринам, сприятливим до сибірки, понад 484 тисячі – птиці у приватному секторі та 85 тисяч свиням проти класичної чуми. Досліджено 5 тисяч голів ВРХ алергічним методом на туберкульоз, 46 тисяч – серологічно на лейкоз.
Велика робота проведена по попередженню занесення у район грипу птиці, недопущення масового захворювання тварин на сказ та інших гострих інфекційних та інвазійних хвороб. Хоч, ніде правди діти, на деяких дільницях у цій справі є недоліки. Завжди щось заважає робити усе необхідне по Баланівській дільниці. Не досліджено всіх корів у П'ятківці, Бирлівці, Сумівці, Маньківці.
Не все було гладко і з щепленням птиці. Аби вакцинувати 484 тис. голів у приватному секторі, довелося докласти чимало зусиль. Але питання пташиного грипу так і не знято. З потеплінням можуть змінюватися маршрути перельоту пернатих, а з ними і загрозливі зони.
Доведеться, мабуть, щепити домашню птицю проти грипу, імунізувати проти хвороби Ньюкасла.
– Неодноразово піддавалися критиці умови, у яких здійснюється забій худоби?
– На жаль, ця проблема так і не вирішується повністю. Якщо, наприклад, у Тернівці є бойня, забійники, то у Баланівці, Флорино та багатьох інших селах вони відсутні. Не все гаразд і на приватних садибах, де проводиться масовий забій худоби, особливо свиней. І це в пору, коли існує указ про заборону досліджувати м'ясо тварин забитих не на бойнях.
– Чи не залишилися поза увагою ставки, від яких теж, мабуть, залежить протиепізоотичне благополуччя тварин, об'єкти громадського харчування?
– Так, із ставками поки що не все вирішується. У кафе, барах, магазинах, які є у кожному селі, теж часто торгують продукцією тваринного походження, рибою без ветеринарних документів і свідоцтв якості. Але інспекція навчила (!) вже кожного завідуючого дільницею, яким чином проводити обстеження в таких місцях.
– Успіх вашої роботи залежить і від того, як працює лабораторія?
– Це так. Адже працівники у нас із досвідом. Це вони своєчасно підтвердили підозру на кормову інтоксикацію, захворювання на колібактеріоз.
Однак завдання перед її спеціалістами постають ще серйозніші, адже вона вже міжрайонна і готується до атестації.
Щоб мати уяву про виконану нею роботу, достатньо хоча б сказати, що зароблено 23500 грн., чим зроблено значний внесок у наші позабюджетні доходи.
– В районі отримано тільки по 68 телят від 100 корів. Чи немає у цьому вини і ветеринарної служби?
– Мабуть є. Хвороби органів розмноження недостатньо діагностувалися і лікувалися сучасними методами. Ми ж, як контролюючий орган, мабуть, недостатньо впливали на керівників, які не виділяли своєчасно і у достатній кількості коштів на медикаменти. Більше уваги також варто приділяти питанням збереження молодняка.
– У пору безгрошів'я не можна не повести мову і про те, як вирішується фінансова проблема у ввіреному вам управлінні.
– Торік ветлікарня з усіма її підрозділами заробила 252,5 тис. грн., з яких на заробітну плату використано – 59,1 тис. грн., на нарахування на неї – 22,3 тисячі, певні суми – на обладнання лабораторії, утримання автотранспорту, поточний ремонт тощо. Були й інші витрати.
– Аналізуючи успіхи і невдачі, варто, мабуть, назвати кращі колективи, виробничників?
– За підсумками роботи у минулому році перше місце присуджено Джулинській ДЛВМ, два других – Устянській і Шляхівській. З врученням грошових винагород, звичайно.
Завжди відзначаємо добру роботу лабораторії ВСЕ, яка за минулий рік не мала жодного випадку неякісної експертизи.
Слід також відзначити професіоналізм і сумлінне ставлення до обов'язків лікарів М.К. Збіглея, О.А. Баранова, О.Г. Істоміна та фельдшера М.І. Шумигори.
В цілому завдяки таким, як ось ці спеціалісти, за чотири роки, відколи очолюю ветеринарну службу району, вона з 26-го місця в області вже увійшла до п'ятірки кращих.